• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üreticiye Konya Şeker desteği
13 Temmuz 2012 Cuma 15:12

Üreticiye Konya Şeker desteği

Bu sene hububatın gelişim dönemi olan Nisan ayında Konya Ovasının yeterince yağmur almaması hasat döneminde rekoltenin geçen yıla göre dörtte bir oranında azalmasına neden olurken...
Bu sene hububatın gelişim dönemi olan Nisan ayında Konya Ovasının yeterince yağmur almaması hasat döneminde rekoltenin geçen yıla göre dörtte bir oranında azalmasına neden olurken, hasatta beklediği tonaja ulaşamayan üreticinin yüzü, Konya Şeker’in bugün dağıtımına başladığı 5,8 milyon litrelik motorin avansı ile güldü.

Hububatta yaşanan verim düşüklüğü nedeniyle hasat sezonuna moralsiz başlayan ve bu sene yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle pek çok ürünü ikinci kez ekmek zorunda kalan üreticilerin dara düşmemesi için avans ödemelerini erkene alan Konya Şeker, bugün(Cuma) dağıtımına başladığı 21,3 Milyon Lira tutarındaki motorin avansı ile üreticiye toplam 164,6 Milyon Lira tutarında nakdi ve ayni avans dağıtımını gerçekleştirmiş oldu.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un talimatı üzerine bu kampanya döneminde avans ödemelerini normal zamanından önce ödeyen Konya Şeker, 15 gün önce dağıttığı26.7 milyon liralık nakit avansın hemen peşinden, şimdi de 23 Temmuz’da vermesi gereken 21.3 milyon lira tutarındaki 5.8 milyon litrelik motorin desteğini erkene çekerek bugün(Cuma) itibariyle dağıtmaya başladı. Pancar üreticilerinin yanı sıra patates üreticilerini de unutmayan ve sözleşmeli patates ekimi yapan üreticilerine de 1.3 milyon liralık nakit avans desteği veren Konya Şeker’in, motorin avansı ile birlikte son 15 gün içinde üreticiye verdiği avans miktarı 49,3 Milyon Liraya ulaştı.

Üreticiyi kimseye muhtaç etmemek için bu sene avans ödemelerini erkene aldıklarını söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk özetle şunları söyledi;
“Konya Şeker’in son 15 günde üreticiye verdiği destek bugün dağıtımına başladığımız motorin avansı ile birlikte 49 Milyon Lirayı aşacak. Toplamda da 164,6 Milyon Liralık bir avans ödemesi rakamına ulaşacağız. Bu sene hem nakdi hem ayni avans ödemelerini normal zamanından 2-3 hafta önce ödüyoruz. Bunun bir sebebi var. Hepimizin malumu bu sene iklim koşulları üretici açısından, tarımsal üretim açısından elverişli değildi. Özellikle Nisan ayında Konya Ovasının yeterince yağış almaması tahıl ambarı Konya da buğday ve arpanın yeterli kök ve sap uzunluğuna ulaşamamasına ve rekoltenin geçen yıla göre yaklaşık dörtte bir oranında düşmesine neden oldu. Problem sadece hububatta da yaşanmadı. Başka ürünleri eken çoğu üreticimiz ikinci kez ekim yapmak zorunda kaldı. Yani üretici hasadını yapamadan ek bir maliyet üstlenmek zorunda kaldı. Elde avuçta ne varsa tarlasına yatırdı. Şimdi hasat zamanı geldi ancak ilk hasadı yaptığı buğday ve arpadan da beklediği tonajı alamadı. Daha tarlada yapılacak işi ve o işin gereği olarak yapması gereken masrafları olan üreticimizin dara düşmesine müsaade edemezdikve etmedik. Biz şunu biliyoruz, ürün tarlada üretici darda ise bu puslu havayı sevenler ellerini ovuşturmaya başlar. Üreticinin çaresizliğinden istifade ederek üreticinin elinde ne var ne yok almaya çalışırlar. Üreticinin darda olmasından istifade ederek verdikleri borcu kat kat geri alırlar. Üretici de hasattan sonra el elde baş başta kalır. Biz bu duruma dün rıza göstermedik, bugün göstermiyoruz, yarın da gösteremeyiz. Evet bu kadar büyük parayı her avans dağıtımında ortalama 3 hafta önce ödemenin bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyet biz avans dağıtımını öne almasaydık, üreticinin tefecilere ödeyeceği bedelden asla büyük değildir.Eğer Konya Şeker avans ödemelerini erkene almasaydı bu sene üreticinin tefeciye ödeyeceği para kurum olarak bizim yaptığımız fedakarlığın en az 4-5 misli olurdu, bu işin kaybedeni üreten ve üretici kazananı paradan para kazananlar olurdu.Kurum olarak biz bu sene darda olan üreticiye erken avans dağıtarak, hasatta üreticinin cebine başka ellerin uzanmasına müsaade etmedik. Üreticimizin emeğine, alın terine, tarlasına kimsenin ortakçı olmasına göz yummadık, yumamazdık.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA