• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üreticiye 6 milyonluk bayram avansı
16 Ağustos 2012 Perşembe 13:26

Üreticiye 6 milyonluk bayram avansı

Hububatta yaşanan rekolte düşüklüğü sebebiyle eli darda olan Konyalı üreticiye müjdeli haber Konya Şekerden geldi. Ramazan Bayramı Arefesinde üreticinin avans beklentisi boşa çıkmadı ve Konya Şeker...
Hububatta yaşanan rekolte düşüklüğü sebebiyle eli darda olan Konyalı üreticiye müjdeli haber Konya Şekerden geldi. Ramazan Bayramı Arefesinde üreticinin avans beklentisi boşa çıkmadı ve Konya Şeker, 6 Milyon Lira tutarındaki nakit avansın ödemesine başladı. Dağıtımına başlanan 6 Milyon Liralık Bayram Avansı ile birlikte bu kampanya döneminde 169,5 Milyon Liralık ayni ve nakdi avansın dağıtımını tamamlayacak olan Konya Şeker, hububatta yaşanan rekolte düşüklüğü sebebiyle üreticinin Bayram öncesi yaşadığı sıkıntıyı da düşünerek, üreticinin elini rahatlatmak ve huzur içinde bir bayram geçirmesini sağlamak için geçen yıla göre Bayram avansını yükseltti.
Ramazan Ayını her akşam bir köyde geçiren ve üreticilerden gelen Bayram avansı taleplerine hububat hasadında yaşanan sıkıntının farkında olduklarını ifade eden Konuk, kurum olarak üreticinin elinin rahatlaması, Bayramı huzur içinde geçirmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, Konya Şeker’in bu Bayramda da üreticilere avans dağıtacağını Ramazan Sohbetleri vesilesiyle üreticilerle paylaştı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un talimatı üzerine, Konya Şeker 6 Milyon Liralık Bayram Avansını bugün(Perşembe) dağıtmaya başladı.
Üretici ile yapılan ekim sözleşmelerinde Bayram Avansı ile ilgili bir hüküm olmamasına rağmen kurumun üreticisine karşı bunu adı konumlamamış bir gönüllü yükümlülük kabul ettiğini belirten Konuk, bu Ramazan Bayramı öncesi geçen Ramazan’a göre avans miktarını yükselttiklerini belirtti.
“Konya Şeker olarak bizim mesuliyetimiz, üreticimizin omzundaki yükü hafifletmektir. O yüke omuz verip yükü paylaşmaktır” diyen Recep Konuk, “bu sene üretici zor bir yıl geçirdi. Hasat sezonu başladı ancak üreticinin yüzü bizim arzu ettiğimiz kadar gülmedi. Bu zor yılın zorluğunu paylaşmak, iklimden kaynaklanan zorlukların Bayram coşkusunu gölgelememesi için Bayram Avansını elimizden geldiğince ve üreticimizin beklentisini yeterince karşılamak için geçen yıla göre arttırdık” dedi. 
Bayramların barış, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma günleri olduğunu ve yardımlaşmanın bayramların mana ve anlamı ile bütünleştiğini vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk özetle şunları söyledi;
“Bayram günleri dayanışma ve yardımlaşma günleridir. Bunu herkes söylüyor. Herkesten duyuyoruz. Konya Şeker’in herkesten farkı bu beylik lafı tekrarlamaktan ziyade, bu sözün gereğini yerine getirmesidir. Yani yardımlaşma ve dayanışmayı hayata geçirmesidir. Üreticinin tarım sektörünün özelliği gereği özel bir durumu vardır. Üretici açısından hasat sezonu bir bayramdır, emeğinin karşılığı üretici hasatla birlikte alır ve üreticinin eli ürünün satılmasıyla birlikte rahatlar. Ancak bu sene olduğu gibi bazen iklim koşullarından kaynaklanan zorluklar sebebiyle üreticinin yüzü hasatta da gülmez, eli rahata kavuşmaz. Biz bir üretici kuruluşuyuz ve bizim görevimiz bizim üreticilerimizin içinde bulunduğu duruma göre çare üretmek, Bayramları Bayram gibi geçirmesini sağlamaktır. Üretici çocuklarının da bayramlarda bayram sevinci yaşamalarını sağlamaktır. O nedenle bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker olarak bu sene üreticimizin hububatta yaşadığı sıkıntıyı da dikkate alarak, onların elini rahatlatabilmek için Bayram Avansı ödemesi için belirlediğimiz miktarı arttırarak 6 Milyon liraya çıkardık. Konya Şeker için, üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların şeker tadında geçmesi her türlü ticari başarıdan kıymetlidir. Bu bayram avansının da hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincini katlayarak arttırmasını temenni ediyor, tüm üreticilerimizin Bayramını şimdiden kutluyor, bu rahmet ve bereket günlerinin üreticilerimiz, milletimiz ve tüm inananlar için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
Konya Şeker yetkililerince, dağıtımına başlanan 6 Milyon Liralık Bayram avansı ile birlikte kurum tarafından, bu kampanya döneminde, 63 milyon lirası ayni ve 106.5 milyon lirası da nakdi olmak üzere üreticiye toplamda 169.5 milyon liralık avans ödemesi yapıldığı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA