• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üreticilerin birliği bozulmak isteniyor
13 Eylül 2011 Salı 18:00

'Üreticilerin birliği bozulmak isteniyor'

Ülkemizdeki 31 Pancar Ekicisi Kooperatifinin tamamını ortak olarak bünyesinde bulunduran ve yaklaşık 1.600.000 pancar üreticisini temsil eden Pankobirlikin 13 Eylülde yapılacağını duyurdu.
Ülkemizdeki 31 Pancar Ekicisi Kooperatifi’nin tamamını ortak olarak bünyesinde bulunduran ve yaklaşık 1.600.000 pancar üreticisini temsil eden Pankobirlik’in 13 Eylül’de yapılacağını duyurduğu seçimli genel kurul toplantısının ertelenmesi, Pankobirlik’e üye 27 Pancar Ekicisi Kooperatifi ile Ankara dışında olduğu için imza atamayan bir kooperatif yöneticisinin imzaladığı toplam 28 destekli ortak açıklamayla, “üreticilerin birlik ve dirliğinin bozulmasını isteyenlerin ekmeğine yağ süreceği” şeklinde değerlendirildi.

Pankobirlik’in son yıllardaki başarısının bazı çevrelerce kıskanıldığının belirtildiği ortak açıklamada, “Kurumun ve sektörün dışındaki, pancar tarımıyla ilgisi olmayan, hatta ondan rahatsız olan çevrelerin bir süredir kurumumuzun ve sektörün içine el atma, birlik ve beraberliğimizi bozma çabalarının farkındayız ve buna ne biz, ne de yürekten inanıyoruz ki ilgili Bakanlığımız asla müsaade etmeyecektir” diye vurgulandı.

Son günlerde devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirileceğine yönelik haberlerin çıkmasıyla birlikte kirli bir ittifak içine giren bazı “şer” güçlerinin Pankobirlik’i hedefinden saptırmak isteyerek, erteleme gibi işlerle uğraşmasını istediği ifade edilirken, buna örnek olarak da Kayseri Şeker yöneticilerinin de bu konuda boş durmadıkları belirtildi. Kayseri medyasına yapılan açıklamalarla, Konya Şeker’in, Şeker Kurulu’ndan aldığı şeker kotasına yönelik aleyhte bir kampanya başlatıldığı ve Konya Şeker’in hakkı olan şeker kotasının düşürülmesini isteyen açıklamalar yaptıkları görüldü.

Yine Kayseri medyasından köşe yazarlarının Konya ile Kayseri kıyaslaması yaparak, Şeker Kurulu’na atanan Konya Şeker’li yönetici ve Pankobirlik’i temsil eden üye ile Türkşeker temsilcisinin Konyalı olmasını hazmedemeyerek, Konya aleyhinde ciddi anlamda bir kötüleme kampanyasına girdikleri dikkat çekiyor. Meclis’te bulunan Yozgatlı ve Kayserili milletvekili, bakan ve Meclis Başkanının adı verilerek “Kayseri’ye neden sahip çıkmadıkları” sorgulanıyor. Kayseri medyası ile Kayseri Şeker’in yaptığı tüm bu çalışmaların ardından, Pankobirlik’in 10 yıldır Konyalı bir başkan tarafından yönetildiği dikkate alındığında, genel kurulun ertelenmesi size bir fikir vermiyor mu, bir ışık tutmuyor mu? Kafalarınızda bir soru işareti oluşturmuyor mu? 
 
 
Pankobirlik’in son yıllarda yaptığı başarılı çalışmalarına sekte vurmak ve hedef saptırmaya yönelik olarak erteleme gibi bir kararın alınmış olduğunu değerlendiren Pankobirlik’e  üye 28 Pancar Ekicisi Kooperatifi yöneticilerinin destek verdiği ortak açıklamada, “Kamuoyunun bilmesinde yarar vardır ki, Birliğimiz demokrasi kültürünü özümsemiş ve kendi geleneklerini oluşturmuş ülkemizin nadide kurumlarından biridir ve bu çerçevede bu güne kadar yaptığı 38 Genel Kurulun tamamını demokratik kurallara sıkı sıkıya bağlı bir şekilde ve bu kültürden asla taviz vermeden gerçekleştirmiştir” denildi.

“Bakanlığı yanıltıcı bir şekilde yanlış bilgilendirme sonucu genel kurulun yapılmasını geciktirenlerin amaç ve niyetlerinin farkındayız” denilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bizim öncelikli görevimiz kurumumuzun ve pancar üretiminden geçimini sağlayan üretici ortaklarımızın hak ve menfaatlerini savunmaktır. Bizim açımızdan kurumun ve sektörün geleceği kişilerin istikbalinden önemlidir. Bu çerçevede Bakanlığımızı yanlış bilgilendirerek yanıltanların yaptığı hesabın tutmayacağını özellikle belirtmek isteriz. Düzeltileceğine inandığımız bu karara takılarak tam bir uyum içinde ve ülke tarımının kalkınması, ileri ülkelerle rekabet edebilmesi için omuz omuza çalıştığımız ve Türk çiftçisinin daha çok üreterek daha çok kazanması için mücadele ortaklığı yaptığımız Bakanlığımız ile kurumumuz ve üretici ortaklarımız arasında bir nizanın doğmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Karnı tok sırtı pek bir tarım kesiminin önünü kesmek isteyenlerin döşediği mayınlara basmayacağız.

Sektörün önündeki zaman diliminin kıymetini biliyoruz. Pancar şekeri sanayinin ve pancar üreticisinin geleceğinin şekilleneceği bu süreçte, Pankobirlik’i ve Pankobirlik ortağı kooperatifleri cambaza bak diyerek kimse asıl ilgi alanından uzaklaştıramayacaktır. Biz sektör olarak köklü geleneklere sahip, büyük ve birbirine bağlı bir aileyiz. Bu ailede herkes her göreve serbest iradesiyle talip olabilir. Herkes her göreve gelebilir. Bunun tek bir şartı vardır; bu görevlere hür ve ipotek altına alınmamış oylarla yapılan seçimle gelinir ve aynı şekilde yine seçimle gidilir. Bu geleneğimize dün bağlıydık, bugün bağlıyız, yarın da bağlı kalacağız.

Kurumun ve sektörün dışındaki, pancar tarımıyla ilgisi olmayan, hatta ondan rahatsız olan çevrelerin bir süredir kurumumuzun ve sektörün içine el atma, birlik ve beraberliğimizi bozma çabalarının farkındayız ve buna ne biz, ne de yürekten inanıyoruz ki ilgili Bakanlığımız asla müsaade etmeyecektir.

Bazılarının ekonomik gücünü, bazılarının nüfuzunu kullanarak kirli bir ittifak oluşturduğuna ve PANKOBİRLİK’i ve sektörü şekillendirmeye çalıştığına dair tevatürlere itibar etmiyor, etmek istemiyoruz. Ancak, böyle bir ihtimalin ufak da olsa gerçeği yansıtma ihtimaline karşılık da hükümetimizin ve ilgili Bakanlığımızın hassas davranacağına bugüne kadarki icraatlarından güç alarak yürekten inandığımızı ifade etmek istiyoruz. Hayatın hiçbir alanında olayların ve kurumların şekillendirilmesine yönelik mühendislik çalışmalarına izin vermeyen ve kim olursa olsun üzerine kararlılıkla yürüyen, kangrenli parmak kendisinden olsa bile kesip atan hükümetimizden PANKOBİRLİK camiası olarak eğer bu rivayetlerde doğruluk payı varsa müdahale etmesi ve yürütülen mühendislik çalışmalarına müsaade etmemesi tek beklentimizdir.

Herkesin bildiği gibi PANKOBİRLİK devlete tek kuruş yük olmadan kendi ayakları üzerinde duran ve ulaştığı iktisadi başarı ile kendi üreticisine sahip çıkan ve ülke ekonomisinin, özellikle de tarımsal sanayinin gelişimine katkı veren bu özellikleriyle de uluslararası camiada da dikkatle takip ve takdir edilen nadir kurumlarımızdan biridir. Sahip olduğu ve evrensel standartlardaki demokrasi geleneği, sektörde elde ettiği başarılarla başta AB’nin organı kurumlar olmak üzere birçok uluslararası kuruluşa onlardan gelen davet üzerine üye olan ve o kuruluşların tamamında yönetim kademelerinde temsil edilen kurumumuzun, yaşanan süreci 2012’yi kooperatifçilik yılı olarak kutlamaya hazırlanan kurumlara izahta ve o kurumların yaşananları anlamakta ve anlamlandırmakta zorlanacağı açıktır.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA