• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversitelerarası kurul toplantısı Konyada yapıldı
27 Haziran 2014 Cuma 14:46

Üniversitelerarası kurul toplantısı Konya'da yapıldı

223. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın katılımıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

Bilim Merkezi’nde yapılan toplantıya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ÜAK Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile çok sayıda üniversite rektörü ve akademisyenler katıldı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 223. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda "Büyüme, Kalite, Uluslararasılaşma; Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası" başlıklı raporu hakkında sunum yaptı. 2012 yılının ilk 6 ayının tanıma ve teşhis dönemi olarak geçtiğini ifade eden Çetinsaya, bu dönemde çeşitli toplantılar yaparak YÖK’ün sıkıntılarını masaya yatırdıklarını ifade etti.
Mevcut iş yükü itibariyle YÖK’ün işleyebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Çetinsaya, “Yılda yaklaşık 100 binden fazla belgenin işleme girdiği, 50 bin belgenin işlem görüp sorumlularına iletildiği bir devasa bir mekanizmanın 30 yıldır hiç değişmemiş bir örgüt yapısı olarak da devam etmesi çok zor. Yeniden yapılandırma ihtiyacı zaten o dönemde Türkiye’nin gündemindeydi. Biz bugüne kadar bilişsel, bilgi, istatistik alt yapısı olarak sistemde kanun değişikliği gerektirmeden yapılabilecekleri yapmaya çalıştık. Yeniden yapılandırma bittiği takdirde bozulmayacak ve aynen sürdürülecek politikaları sürdürmeye çalıştık” şeklinde konuştu.

“ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRENLERİN YÜZDE 40’I ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ”
Bu dönemde kurumsal gelişme çalışmaları manasında bakanlıklarla, kurum ve kuruluşlarla birçok ortak projelerde işbirliği gerçekleştirdiklerini vurgulayan Çetinsaya, Yeni Yatay Geçiş Sistemi ve Yeni Çift Ana Dal, Yan Dal uygulamalarından bahsetti. Çetinsaya, “Bu konuda nereden ortaya çıktı, ne için geliştirme ihtiyacı duyduk? Malum, Türkiye’de 2 milyona yakın öğrenci üniversite giriş sınavlarına giriyorlar. Sayılara bakınca bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’nın aslında bir üniversiteyi kazanmış hali hazırda öğrenci olan ve çeşitli sebeplerle üniversite sınavlarına girmek isteyen öğrenciler olduğunu gördük. Ve bununla ilgili ne yapabiliriz, bunların sistem üzerindeki yarattığı baskıyı nasıl hafifletiriz diye düşündük. Zira Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararı gereği zaten üniversiteye giriş sınav sistemi üzerinde bir çalışma yürütülüyor. Ama bu çalışma daha çok lise öğrencileri mezunlarına yönelik sınav süreçleriyle ilgili bir çalışma. ‘Hayat 160 dakika mıdır’ sorusuna verilecek bir cevaptır. Sınavdaki stresi azalmak için yapılan bir çalışma. Ama bir gerçeğimiz var ki; sınava girenlerin yüzde 40’ı halihazırda üniversite öğrencisi olan kişiler. O bakımdan yeni yatay geçiş sistemini planladık. Burada da adil bir sistem kurduğumuza inanıyorum. Aynı şekilde hem bu sahiplerle hem de ülkemizin yarınları için nitelikli eleman yetiştirme bağlamında istihdam imkanı bağlamında yeni çift ana dal ve yan dal uygulamasını da başlattık” ifadelerini kullandı.

“MEVCUT YDS BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR”
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) konusunda daha önce de kaygılarını ilettiğine dikkat çeken Çetinsaya, “Bu konuda Üniversitelerarası Kurul tarafından hazırlanan rapor da çok tatmin edici. Bu sınav bizim mevcut uygulaması halinde maalesef akademik eleman insan gücü yetiştirme manasında beklentilerimizi karşılamıyor. O bakımdan biz Genel Kurul'da da aldığımız bir kararla Anadolu Üniversitesi’ne bir görev verdik. Bütün diğer uzman üniversitelerle de görüşerek bize tamamen akademik bir dil sınavı tasarımı için fizibilite çalışması yapacaklar. Sadece dil yeterliliklerini ölçen, akademik aşamalarda, yani master, doktora aşamalarında ve diğer akademik basamaklarda gerekli İngilizce seviyesini ölçen bir İngilizce yeterlilik sınavının fizibilitesini çalışacaklar" diye konuştu.

MECLİSTE GÖRÜŞÜLEN YASA TASARISI
Mecliste ilgili komisyonlarda YÖK ile ilgili görüşülen bir yasa tasarısı bulunduğunu anımsatan Çetinsaya, tasarının da ÜAK, tüm üniversiteler ve yüksek öğretimi ilgilendiren maddeler olduğunu söyleyerek, “Şu anda komisyonlarda görüşülen tasarıdaki ilgili maddeler bizim genel kurul çalışmalarımızın dışında ortaya çıkmış bir süreçtir. Her arkadaşım düşüncelerini ayrı ayrı açıklarlar ama ben Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası Raporu'nu, çalışmasını yayınlayan biri olarak o satırlara imza atmış biri olarak, yükseköğretim alanımızın durumuyla ve geleceğiyle ilgili fikirlerim ve düşüncelerim çok açıktır. Bizler bu tasarı ile ilgili bu süreçteki bütün aktörlere, ilgililere düşüncelerimizi, görüşlerimizi, itirazlarımızı eleştirilerimizi iletiyoruz. Umarım ki bu itirazlar karşılığını bulacaktır" dedi.

"KONYA'YA ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ SIFATI ÇOK YAKIŞIYOR"
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya’nın tarihi misyonuna üniversiteler şehri sıfatının çok yakıştığını söyleyerek, "Bu toplantının Konya’da yapılıyor olması ve Bilim Merkezi’nde devam ediyor olması da aynı duyguları çağrıştırıyor. Hamdolsun bugün de Konya’mız hem geçmişteki Selçuklu payitahtı olduğu günlerdeki ihtişamına kavuşma sürecini yaşıyor, hem de geçmişte olduğu gibi üniversiteler şehir olma konusunda çok ciddi mesafe almış durumda" şeklinde konuştu.
ÜAK Toplantısına ev sahipliği yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise, yeni bir üniversite olduklarını belirterek, "3 buçuk yıllık bir üniversite olarak kendi çapımızda yüksek öğretime katkıda bulunmaya çaba gösteriyoruz. Allah utandırmasın. Allah devlete, millete zeval vermesin. Devlet bize veriyor, biz de ülkemize hizmet etmek için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.
ÜAK Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da, bir yıllık başkanlığı döneminin güzel geçtiğini dile getirerek, "Burada özellikle yaptığımız diğer komisyon raporlarının ötesinde yaptığımız 2 önemli radikal değişiklik var ki; bunlardan bir tanesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının tamamlayıcı eğitimle mühendislik haklarını alması, bu gerçekten tüm Türkiye çapında büyük sevince boğdu insanları. Bu insanların mağduriyetlerini hep birlikte çözdük. İkincisi; doçentlik konusunda da yine radikal bir değişim ve dönüşüm ortaya çıktı. Bunun dijital ortama aktarılması bunu da sayın YÖK Başkanımızın desteğiyle önemli ölçüde başardık. Şu anda doçentlikle ilgili birtakım söz konusu olabilecek aklımıza gelebilecek herhangi bir soru işareti olmaması açısından bunu da hep beraber başardık" dedi.
Konuşmaların ardından 223. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı gündem değerlendirmesiyle basına kapalı olarak devam etti. Öte yandan, Üniversiteler Kurul Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, görevini Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’ye devretti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA