• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversiteler yasakları yasaklasın
28 Kasım 2010 Pazar 15:32

'Üniversiteler yasakları yasaklasın'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Dolmabahçe Buluşmaları' kapsamında bazı üniversite rektörleriyle bir araya geldi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Dolmabahçe Buluşmaları'' kapsamında bazı üniversite rektörleriyle bir araya geldi.

Toplantı, saat 13.30'da başladı. Erdoğan, yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerin yaptıkları protestolarla ilgili suç duyurusu yapmadıklarını söyledi.
Üniversitelere gelenlere karşı yapılan eylemlere tepki gösteren Erdoğan, şöyle konuştu:
"Kim olursa olsun o insanlara yumurtayla saldırmak, ayakkabıyla saldırmak bulunmak, herhalde bu da demokratik özgürlüklerin içinde yer almasa gerekir diye düşünüyorum. Çünkü düşünceyi, düşüncenizle eleştirebilirseniz, takdire şayan olursanız ama diğerleri aslında bir aczin ifadesidir. Buna hiç kimse demokratik ortam süsü veremez. Hiç kimse demokratik, özgürlük ortamından istifa ederek, bu hakkı başkalarını susturmak, başkalarına şiddet uygulamak için kullanamaz. Özgürlük ortamı, eleştiriye açık olmaktır. Hakaretlerle bu süreci devam ettirmek de yanlıştır.  Üniversitesi için yatırım yapan devlet yöneticilerine karşı öğrencileri kışkırtmak, eyleme sevk etmek özgürlükten yana olmak değildir."
Erdoğan, 8 yılda eğitim alanında attıkları adımları anlattı.
Erdoğan, iktidarları döneminde üniversitelerin siyasileşmediğini belirterek, kutuplaşan üniversitelerin bilim, hizmet üretemeyeceğini söyledi.
Üniversitelerin toplumdan, şehirden, ülkenin ve milletin gerçeklerinden uzak olmaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Biz istiyoruz ki artık üniversitelerimiz Türkiye'nin kronik sorunlarına yoğunlaşsınlar. Üniversitelerimiz şekil sorunlarını aşsınlar. Yasakları yasaklasınlar. Statüko bekçiliği gibi bir hatanın içinde asla bulunmasınlar" dedi.
Başbakan Erdoğan, bazı rektörlerle de ''Dolmabahçe Buluşmaları'' kapsamında gelecek hafta görüşecek.

REKTÖRLERDEN ÖNCE EYLEMCİLER GELDİ
Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi girişi önünde toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buraya rektörlerle toplantı için gelişi sırasında pankart açarak YÖK aleyhine sloganlar attı.
Gruptakiler, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA