• Konya32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Üniversiteler arası işbirliği artacak”
08 Şubat 2019 Cuma 14:07

“Üniversiteler arası işbirliği artacak”

Necmettin Erbakan Üniversitesi, tanışma ve bilgilendirme toplantısı kapsamında Konya basınıyla bir araya geldi. Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya’da eğitim veren üniversiteler arasında işbirliğini artıracaklarını belirtti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi, tanışma ve bilgilendirme toplantısı kapsamında Konya basınıyla bir araya geldi. Konya’da eğitim veren üniversiteler arasında işbirliğini artıracaklarını belirten Prof. Dr. Cem Zorlu, “Bir üniversite diğer üniversiteden bağımsız olarak hata diğer çalışmaların farkında olmadan bir çalışma yapıyor. Bunda da zaman ve kaynak kaybı oluyor. Hep birlikte iş birlikteliğimizi, dayanışmamızı oluşturacağız” dedi.

Göreve geldikten sonra 2 ay içerisinde neler yaptıklarından ve neler yapacaklarından bahseden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Geldiğimiz günden itibaren 3 temel esas, bizim yönetim anlayışımızı oluşturmaktadır. Bunlar; adalet, ehliyet ve meşveret. Her konuda adil olmaya çalışacağız. Ehil insanlarla çalışmaya çalışacağız. Meşveret, istişare olmazsa olmazımız. Ana bilim dalım başkanlarımız, bölüm başkanlarımız, dekanlarımız ve rektör yardımcılarımız ile üniversitemizi yöneteceğiz. Ben yönetmiyorum, ben yoğum. Biz varız. Her anlamda ve her noktada. Görüş alışverişine ve istişareye açığız. Doğruların peşindeyiz. Akademik camia içerisinde barış ve rahat bir ortam sağlamaya çalışacağız. Öngörülebilir bir takım kararlar ve kurallar koyacağız. Bir takım bentler ve setler ortaya koyarak aşılamaz engeller yaratmayacağız. Üniversitemizde çalışan arkadaşlarımız sürekli aşk, şevk ve mutluluk içerisinde olacak. Akademik personelimizin, en az bir yabancı dili okuyabilir, yazabilir ve anlayabilir hale getireceğiz. Bu noktada öğrencilerimize de imkânlar sağlamayı düşünüyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden mezun olacak bir öğrenci, belirli bir yabancı dili belli bir seviyeye getirerek mezun olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“KENDİMİZ BASACAĞIZ VE DAĞITACAĞIZ”

Akademik kalitesi yüksek eserler ve makaleler üretmeleri için akademik personelleri teşvik etmek edeceklerini aktaran Zorlu, “Arkadaşlarımızın emeklerine her türlü desteği vereceğiz. Kısa bir süre içerisinde bir yayın evi kurma teşebbüsümüz var. Artık akademik personel arkadaşlarımız yayınlarını yayınlatmak için bir yayın evi arama peşinde olmayacaklar. Biz kendimiz basacağız ve dağıtacağız. Böylece bu eserleri maksimum düzeyde değerlendirmeye çalışacağız. Kısa süre içerisinde Necmettin Erbakan Üniversitesi’ni Erbakan hocanın adına yakışır bir hale getireceğiz. Öncelikle bölgede, sonra Türkiye’de ve son olarak da dünyada, adından bahsedilir bir üniversite haline getirmek temel hedefimiz. Ayrıca hocamızla ilgili bir müze kurma çalışmamız var. İnşallah bunu da en kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

prof-dr-cem-zorlu.JPG

“KONYA’NIN DENİZ MANZARALI YERİ”

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin çok kampüslü bir üniversite olmadığına değinen Zorlu, “Köyceğiz, Meram, Eğitim ve İlahiyat kampüsümüz olmak üzere 3 kampüsümüz var. Bunların hiçbirisini terk edemeyiz. Köyceğiz Kampüsümüze ‘Konya’nın deniz manzaralı yeri’ diyorum. Köyceğiz Kampüsü, 5-10 sene sonra Türkiye’nin sayılı kampüslerinden olacak. Bina inşaatları devam ediyor. Bu sene bir fakülte binası, öğrenci yaşam merkezi ve kütüphaneyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bunlar asgari planladığımız hedeflerimiz. Bunların üzerine çıkma ihtimalimiz de çok yüksek. Ayrıca en büyük problemimizde yurt. Maalesef bu bölgede yurt yok. Bunun çalışmaları ve gayretleri devam ediyor. Şuanda bin 500’er kişilik 2 yurt yapılıyor. Bu yurtlarımızın inşaatı başlamıştır” dedi.

“ESKİ BİNALAR ATIL KALMAYACAK”

Meram kampüsündeki sorunların çözüleceğinin altını çizen Zorlu, “Temel hedefimiz; hastanenin yanında yeterli miktarda arazi tahsisinden sonra, hastanenin diğer bölümlerinin de oraya taşınması ve Tıp Fakültesi’nin orada inşa edilmesi. Bu süreç içerisinde park sorunu çözecek girişimler yapılacak. Birkaç sene içerisinde hastanemizin bütünlüğü sağlanacak diye temenni ediyoruz. Ayrıca Meram Tıp Fakültesi’nin eski binaları atıl kalmayacak. Orası bizim sağlık kampüsümüz. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Dişçilik Fakültemiz var. Devletimizin malının bir kuruşuna ve zerresine zayi olmaması için maksimum hassasiyet gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM KALİTESİNDE TÜRKİYE İYİ BİR NOKTADA”

Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin uluslararası bir niteliğe sahip olması gerektiğine vurgu yapan Zorlu, “Şuanda bin 291 tane yabancı öğrencimiz var. Bizim hedefimiz kısa vadede 5 bin ve orta vadede 10 bin yabancı öğrenciyi Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne çekmek. Bunlar büyük bir katkı sağlıyor. Eğitim kalitesi itibari ile Türkiye olarak çok iyi bir noktadayız. Özellikle Afrika, Balkan ülkeleri, Türkî Cumhuriyetlerden ciddi teveccühler var. Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı öğrenci sayısı 136 bin. Madem biz bu noktada iyiyiz, biz bu imkânlarımızı kardeşlerimize seferber etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“ÜNİVERSİTELERİN GÖREVİ BİLGİYİ ÜRÜNE ÇEVİRMEKTİR”

Özel sektörlerin belirttiği şekilde müfredatın değiştirilmesi noktasında teşebbüsleri olduğuna değinen Zorlu, “Neredeyse staj gerektiren bölümlerde staj yapmayan öğrencimiz kalmayacak. Onlarla beraberliğimiz sürecek. Üniversitelerin eskiden hali fonksiyonu eğitim ve öğretimdi. Bir sonraki hali, Ar-Ge yapan üniversitelerdi. Ama şimdi üretim yapanlara geldi. Biz bu trendde geç kalırsak ciddi kayıplar yaşarız. Üniversitelerin görevi artık bilgi öğretmek değil, bilgiyi ürüne çevirmektir. Bu noktada özel sektörle birlikte bilgiye üretime döndüren bir üniversite olmak için gereken her çaba ve gayreti ortaya koyacağız” dedi.

“TÜRKİYE VE KONYA TOPLUMUNA KATKI SAĞLAYACAK”

Bir ülkenin geleceğinin aileden geçtiğine vurgu yapan Zorlu, “Modern toplum olduğumuzdan sorunlarımız artıyor. Bu sorunları çözmek için Aile Araştırma Merkezi olacak. Sadece sözde değil, özde ve pratikte Türkiye ve Konya toplumuna katkı sağlayacak. Psikoloji Danışma Merkezi açıyoruz. İnsanlara bizzat dokunan bir yapıya doğru gidiyoruz. UNİKOP bünyesinde Nisan ayında madde bağımlılığı konusunda çalıştay yapacağız. Bu çalıştayın sonuçları gerekli tedbirlerin alınması için ilgililere gönderilecek” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTELER ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ”

Necmettin Erbakan Üniversitesi’ndeki laboratuar imkânlarının herkese sunulacağını belirten Zorlu, “Hem akademik arkadaşlarımız hem de dışarıdan talep eden ve ihtiyacı olanlara sunacağız. Merkezi laboratuarımız son aşamaya geldi. Kısa sürede açacağız. Tabi laboratuar demek Ar-Ge demektir. Ar-Ge yaptığınız andan itibaren üretim ve patent oradan geliyor. Ayrıca Konya’da 5 üniversiteyiz. Bu üniversiteler arasında işbirliğini artıracağız. Bazen bir üniversite diğer üniversiteden bağımsız olarak hata diğer çalışmaların farkında olmadan bir çalışma yapıyor. Bunda da zaman ve kaynak kaybı oluyor. Hep birlikte iş birlikteliğimizi, dayanışmamızı oluşturacağız” diyerek sözlerine son verdi.    

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA