• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversiteden Konya çiftçisine analiz hizmeti
22 Temmuz 2009 Çarşamba 11:03

Üniversiteden Konya çiftçisine analiz hizmeti

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde oluşturulan Toprak, Gübre ve Bitki Koruma Laboratuarında çiftçilere analiz hizmeti sunuluyor.
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde oluşturulan Toprak, Gübre ve Bitki Koruma Laboratuarı’nda son 6 ay içinde çeşitli türlerde 12 binin üzerinde toprak, su ve gıda maddesinin analizi yapıldı.  Teknolojik donanım açısından bölgede tek olan laboratuara, daha çok bilimsel çalışmalar yapan akademisyenlerle,  tarlasındaki toprağı analiz ettirerek ekim yapmayı tercih eden çiftçiler başvuruyor.
 
Laboratuarın kuruluş amacının araştırma çalışmalarına ve bölge çiftçisine destek olduğunu belirten Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin,  “Laboratuarımıza başvuran çiftçi sayısının her yıl arttığını gözlemliyoruz. Bu da çiftçilerin artık geleneksel yöntemler yerine bilimsel gerçekler ışığında üretim yapmak istediğini gösteriyor. Türk tarımı açısından bu gelişmenin oldukça sevindirici olduğunu söyleyebilirim.” dedi. 
Selçuk Üniversitesi bünyesinde 2000 yılında kurulan laboratuarın Konya’nın yanı sıra çevre illerden gelen çiftçilere de hizmet verdiğinin altını çizen Prof. Dr. Gezgin, “İleri düzeyde teknolojik donanıma sahip olan laboratuarımızda toprağın yanı sıra su ve gıda mamülü olan her türlü katı ve sıvı  maddenin analizini yapabiliyoruz.  Burada toprağın yapısını, en ince ayrıntılarına kadar çıkarabiliyoruz. Toprakta hangi elementlerin fazla ya da eksik olduğunu, bünyesinde hangi bitkisel ve hayvansal kalıntının mevcut olduğunu tahlil edebiliyoruz. Çiftçiler, bu tahlil sonunda topraklarını güçlendirip güçlendirmemeleri gerektiğini ya da ne tür bir ürün ekebilecekleri konusunda bilgilenmiş oluyor. Çiftçilerimiz ayrıca toprağın yanı sıra gübre ve su analizi için de bize başvuruyor. Böylece bilinçli tarım yaparak hem verimi hem de üretim kalitesini artırmış oluyorlar. Ancak bu bilinç düzeyi henüz yeterli seviyede değil. Her çiftçinin mutlaka tarlasını ekmeden önce toprak analizini yaptırması gerekiyor. Çiftçiyi bu alanda bilinçlendirmek için de çalışıyoruz.”diye konuştu.
 
Toprak, Gübre ve Bitki Koruma Laboratuarı’nın tahlilin yanı sıra öğrencilere de uygulamalı eğitim imkanı da yarattığını kaydeden Prof. Dr. Gezgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Laboratuarda uygulama yapan öğrencilerimiz, diğer üniversitelerdeki meslektaşlarına göre sektöre bir adım önde başlıyor. Bunun yanı sıra akademisyenlerimiz, Konya’daki ziraat odaları ile bazı kurum ve kuruluşlar bünyesinde çalışan personele de analiz ve tahlil konularından eğitim veriyor. Laboratuarımızdan üniversitemiz bünyesinde bilimsel çalışmalar yapan akademisyenlerimiz de yararlanıyor. Çalışmalarına ışık tutacak tahlil ve ölçümleri burada gerçekleştirebiliyorlar.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA