• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite sınavına girenlere büyük tavsiye
02 Temmuz 2014 Çarşamba 12:27

Üniversite sınavına girenlere büyük tavsiye

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kamil Alptekin, üniversite giriş sınavlarının tamamlanmasının ardından gözlerin meslek seçimi için üniversite ve...
KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kamil Alptekin, üniversite giriş sınavlarının tamamlanmasının ardından gözlerin meslek seçimi için üniversite ve bölümlere çevrildiğini belirterek, bu süreçte doğru bir sonuç alınmak isteniyorsa öğrencinin kendisine “Seçeceğim meslek çok değil, 10 yıl sonra bugüne kıyasla yine aynı meslek mi olacak, yoksa nasıl bir şekil alacaktır?” sorusunu sorması gerektiğini söyledi. 
 
Üniversite giriş sınavlarının tamamlanmasının ardından gözlerin meslek seçimi için üniversite ve bölümlere çevrildiğini belirten KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kamil Alptekin, “Telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojisi alanındaki hızlı değişimler beraberinde, bilginin üretilmesi ve kullanılmasına dayalı yeni faaliyet alanlarının gelişmesine neden olmaktadır. Bu durumun yeni meslek ve iş alanları oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ile standartlaşmış klasik kitlesel üretim anlayışının (fordizm) yerini kaliteye ve özel müşteri grubunun ihtiyacına odaklanan kısa dönemli siparişe ayarlı, en son teknolojiyi kullanan vasıflı işçi çalıştıran esnek üretim anlayışına (post-fordizm) bıraktığına dikkat çekiyor” dedi.
 
Baş döndürücü değişim çağında, gençlerin meslek seçiminin karmaşık bir hal almasına şaşırmamak gerektiğine değinen Doç. Dr. Alptekin, “Çalışma hayatına dahil olabilmek için artık üniversite mezunu olmanın yeterli olmadığını, hemen yanı başımızda duran işsiz üniversite mezunlarına bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Gençler iş; işletmeler ise işin gerektirdiği donanıma sahip işçi bulamamaktan yakınıyor. Gençlerin istediği mesleğe ulaşabilmeleri için bir değil elbette birden fazla yol vardır. Kendi deneyim ve gözlemlerim bunlar içerisinde en etkili yolu ‘fark yaratabilme’ becerisine sahip olmak olduğunu gösteriyor. Fark yaratabilmek için kişinin benliğini diğerlerinden ayrıştırmış olması, kendisine ve çevresine ilişkin farkındalık düzeyinin yüksek olması ve duygularını kontrol edebilmesi gerekiyor. Bunlara sezgi gücü de eklenebilir. Kendi döneminde Avrupa’da yılın futbolcusu ödülünü üç kez alan Michael Platini’ye mesleğinin zirvesinde olduğu bir dönemde spor spikerinin ‘sizi diğer futbolculardan farklı kılan özellik nedir?’sorusuna, Platini aynen şu cevabı verir.’ Avrupa’da benim gibi çalım atan, isabetli pas veren, oyun kuran, penaltı kullanan onlarca oyuncu var diyebilirim. Ancak maç esnasında ben onlardan bir veya iki saniye daha önce topun nereye gideceğini, böylece hangi pozisyonu alıp sahanın neresinde durmam gerektiğini kestirebiliyorum. Herhalde benim farkım da bu’ cevabını verir” dedi.
 
Üniversiteye giriş sınavlarının tamamlandığı şu günlerde eldeki hesaplamalarla gözlerin meslek seçimi için üniversite ve bölümlere çevrildiğini dile getiren Doç. Dr Kamil Alptekin, bu süreçte doğru bir sonuç alınmak isteniyorsa gencin kendisine “seçeceğim meslek çok değil, 10 yıl sonra bugüne kıyasla yine aynı meslek mi olacak, yoksa nasıl bir şekil alacaktır?” sorusunu sorması gerektiğini vurguladı. Bu sorunun gencin ileriye yönelik değişimleri şimdiden düşünüp düşünmediğini buna göre planlarının açığa çıkmasına olanak sağlayacağına değinen Alptekin, bu soruya cevap üretebilen gencin doğru meslek seçeceğine vurgu yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA