• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Dev Adım
18 Aralık 2012 Salı 15:57

Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Dev Adım

Selçuk Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Helvacızade A.Ş. ortaklığında Kalkınma Bakanlığı'nın desteği ve öncülüğüyle gerçekleştirilen proje kapsamında Konyada Doğal Ürünler Araştırma Uygulama...
Selçuk Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Helvacızade A.Ş. ortaklığında Kalkınma Bakanlığı'nın desteği ve öncülüğüyle gerçekleştirilen proje kapsamında Konya’da Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi açılması kararı alındı. Projeye ilişkin protokol Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı törenle imzalandı. Proje ile ilk kez bir sanayi tesisinin içinde üniversiteyle işbirliği yapılarak araştırma merkezi kuruluyor.  Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi, Helvacızade A.Ş.'nin Selçuk Üniversitesi'ne 10 yıl süreyle bedelsiz olarak kullanım hakkı verdiği 2 bin metrekarelik alanda kurulacak.
    
         Dedeman Otel’de gerçekleştirilen protokol imza törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz,  Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Zade Vital Genel Müdürü Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil ve davetliler katıldı.
             Başbakan Erdoğan, imza törenin ardından projenin tüm taraflara hayırlı olması temennisinde bulundu.  
           
              Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Üniversite ve sanayinin birikim ve imkanlarını bir araya getirerek, araştırma ortamı sağlamak, aynı zamanda sağılıklı ve doğal ürünler yetiştirilmesine öncülük ederek toplum yararını gözeten önemli bir çalışmayı başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projenin tüm taraflara hayırlı olmasını temenni ederken, bizi bu törende yalnız bırakmayan Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
                Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise Helvacızade Grubu ile işbirliklerinin ilk adımının Türkiye'nin ilk besin destekleri markası Zade Vital'i doğurduğunu,  Doğal Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye'nin ar-ge, teknoloji ve ilaç ithal eden ülke konumundan ilaç ihraç eden ülke konumuna gelmesinin hedeflendiğini belirtti.
        
               Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, "Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi, Helvacızade A.Ş.'nin Selçuk Üniversitesi'ne 10 yıl süreyle bedelsiz olarak kullanım hakkı verdiği 2 bin metrekarelik alanda kurulacak. İmzalanan üçlü protokolle Ege Üniversitesi de teknik ve bilimsel katkı sağlayacak. Bu projeyle Türkiye'de henüz ilaç olarak değerlendirilmeyen ancak Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerde ilaç olarak ruhsatlandırılıp reçetelendirilebilen bitkisel kökenli ürünleri doğal ilaç, besin takviyesi, kozmetik ve dermokozmetik ürün haline getirmeyi amaçlıyoruz." dedi.
          Törenin sonunda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Başbakan Erdoğan’a üzerinde Arapça ’El Alim’ yazılı hat tablo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA