• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite ile KTO arasında işbirliği protokolü
12 Haziran 2012 Salı 14:14

Üniversite ile KTO arasında işbirliği protokolü

KTO Karatay Üniverditesi ile Konya Ticaret Odası (KTO) arasında eğitim, sanayi ve ticaret alanlarında geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı.
“Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı” çerçevesinde KTO Karatay Üniversitesi ile Konya Ticaret Odası arasında eğitim, sanayi ve ticaret alanlarında geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı. KTO Başkanı Selçuk Öztürk ülkemizde işsizliğin olmadığını iş beğenmeme olduğunu söyledi.
 
KTO Karatay Üniverditesi ile Konya Ticaret Odası (KTO) arasında eğitim, sanayi ve ticaret alanlarında geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı.
KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KTO Karatay Üniversitesi'nde düzenlenen Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, üniversite sanayi işbirliğinin çok konuşulup, en fazla ihtiyaç hissedildiği halde istenilen sonucun da tam alınamadığı bir konu olduğunu söyledi.
Gelinen noktada sanayicilerin üniversitelerle işbirliği yapmak zorunda olduklarını dile getiren Öztürk, ''Bizim artık daha karlı yatırımlar için mutlaka inovasyon, ürün geliştirme, ARGE çalışmaları yapmamız gerekiyor. İşletme yönetimi anlamında yeni bilimsel metotları devreye sokmalıyız. Bunları yapabilmemiz için de sanayicilerimizin, iş adamlarımızın mutlaka üniversiteyle işbirliği içinde işletmelerimizi büyütmemiz gerekiyor'' diye konuştu. ''Konya'da iş beğenmeme var, TÜİK'in rakamlarında bu işsizlik olarak karşımıza çıkıyor'' ifadelerini kullanan Öztürk, şunları kaydetti:
''Türkiye'de yüzde 5-6 civarında işsiz olarak istatistiklerde göründüğü halde yaşı 23-30 arasında çok ciddi bir kitle var. Yaklaşık 50 kadar arkadaş iş için bize geldiğinde organize sanayi bölgesine gönderdim ve bunlardan sadece 5 tanesi başvuru için gitti. Bunlardan 3'ü işi beğenmedi sadece 2'si iş başı yaptı. Bu sorunu yönetim kurulunda da gündeme geldi. Şu andan itibaren belediyelerin ve kamunun minimum 6 veya 12 ay işsiz olmadığı sürece hiç kimseyi işe almamasını talep ediyoruz. İnsanlar bir anda özel sektördeki işi bırakıp kamuya geçme isteği gibi bir de çaba var. Organize sanayi bölgesi açılacak ve 10 bin yeni istihdam oluşacak. Böylece Konya'da personel bulamama açığı daha da artacak. Bu durum TÜİK'e bakarsan istatistiklerde işsizlik, Ticaret Odası'ndan bakarsan ise iş beğenmeme olarak gözüküyor.''
KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak da dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de öğrencilerin geleceğe daha iyi hazırlanabilmeleri için usta çırak ilişkisinin önemli olduğunu belirtti. Staj programlarının olması gereken noktadan uzak olduğunu bildiklerini ifade eden Torlak, ''Girişimci, lider, yenilikçi, geleceğe hazır gençler yetiştirmeyi amaç edinen bir üniversite olarak ticaret ve sanayi odalarımızın desteklerini bulduk ve bu destekler çerçevesinde öğrencilerimiz daha kapsamlı ve derinlikli staj yapma imkanlarını bulacak'' dedi. Konuşmaların ardından Öztürk ve Torlak, eğitim, sanayi ve ticaret alanlarında geniş kapsamlı işbirliği protokolünü imzaladı. 
 
Konya’daki işsizlik oranının sorulması üzerine Öztürk, Konya’da asıl sorunun işsizlik olmadığını, iş beğenmeme olduğunu söyledi. Ticaret Odası Başkanı olduğu süre zarfında yaklaşık 50 kişinin kendisine iş için geldiğini hatırlatan Öztürk, ‘‘Yaklaşık 50 kişi iş istemek için yanıma geldi. Hepsini organize sanayi bölgelerinde farklı iş sektörlerine yönlendirdim. Fakat bu 50 kişiden 5 kişi sadece gönderdiğim yerlere gitti, bu 5 kişiden ise sadece 2 tanesi şu an gönderdiğim yerlerde çalışıyor. İşsizlik diye bir şey olduğunu düşünmüyorum iş beğenmeme var. 28 Şubat sürecinde İmam-Hatiplerin kapatılmasıyla beraber diğer meslek liseleri de sekteye uğradı, şu an halen onun sıkıntısını çekmekteyiz, istatistiklere göre %5 oranında işsizlik görünüyor,  fakat iş piyasasına baktığımız zaman eleman arayan binlerce iş sektörü var’’ şeklinde konuştu.
YORUMLAR
kesinlikle katılıyorum
sezen ak
%100 katılıyorum..hariçten gazel okumuyor bu sektörün tam da içinde biri olarak konuşuyorum..insanımızda özellikle gençlerde fazla yorulmadan , emek harcamadan güzel paralar kazanma sevdası var.bunda devletin personel çalıştırma politkalarının da çok etkisi var.kpsye sıkı çalışır kolay yoldan iş sahibi olur güzel para kazanırım nie sağda solda sürüneyim mantığı gençlerin hayat felsefesi olmuş maalesef..
212.156.62.126
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA