• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite adaylarına tercih desteği
08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:14

Üniversite adaylarına tercih desteği

ODTÜ, adaylara tercih etmeyi düşündükleri üniversitenin dünyada kaçıncı sırada olduğunu gösteren etkileşimli bir web sitesi hazırladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), üniversite adaylarına tercih etmeyi planladıkları, üniversitenin genel ve alan sıralamalarında dünyada kaçıncı sırada olduğunu gösteren bir web sitesi hazırladı.

 ODTÜ Enformatik URAP Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, bugün başlayacak üniversite tercih işlemlerinin 10 gün süreceğini hatırlatarak, adaylara yardımcı olmak için Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki yerini gösteren etkileşimli bir web sitesi hazırladıklarını söyledi.

Adayların, herhangi bir üniversite ve şehrin ismini girerek, genel sıralama ve alan bazında dünya sıralamalarındaki durumu görebileceğini anlatan Akbulut,  tercih yapacakların 161 Türk üniversitesinin ilk 500, bin, 2 bin ve 20 bindeki yerlerini görebileceğini söyledi.

Dünya sıralamasının ilk kez ABD'de başladığına işaret eden Akbulut, "Orada 4 bin 500 üniversite var. Öğrenciler üniversite seçmede zorluk çekiyorlardı. Sıralamaların çıkış amacı buydu. Arkasından Times ve QS hem İngiliz öğrencilere hem de dünyadaki öğrencilere, başka ülkede okumak isteyenlere üniversiteleri tercih ederken faydalansınlar diye bu sıralamaları hazırladı" diye konuştu.

Türk üniversitelerinin 2003'ten itibaren listelere girmeye başladığını ve yılllar geçtikçe sayının arttığını vurgulayan  Akbulut,  Türkiye'den geçen yıl 153 üniversitenin dünya sıralamalarında yer aldığını bu yıl ise sayının 161’e çıktığını aktardı.

Avrupa Birliği raporunda güvenilir sıralamalardan kabul edilen ODTÜ URAP Labrotuvarları dünya sıralamalarında da  2 bin üniversitenin sıralandığını dile getiren Akbulut, URAP sıralamasında geçen yıl 67, bu yıl 77 Türk üniversitesinin yer aldığını kaydetti.

URAP Laboratuvarınca hazırlanan rapora göre, dünyadaki 8 sıralama sisteminden en az birinde, ODTÜ, İstanbul, Hacettepe, Ankara, Ege, Bilkent, Gazi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ilk 500'de yer aldı.

Dünya sıralamalarının en az birinde 501 ile bin arasına ise 16 Türk üniversitesi, bin 1 ile bin 500 arasına 27,  bin  501 ile 2 bin arasına ise 24 Türk üniversitesi girdi.

Alan sıralamaları incelendiğinde ise Türk üniversitelerinin bu listelerde de üst sıralarda bulunduğu görüldü. İngiltere’de QS (Quacquarelli & Symonds) tarafından 30 farklı bilim alanında yapılan sıralamada ODTÜ, İTÜ, Bilkent ve İstanbul Üniversiteleri, 15 bilim alanından en az birinde ilk 200 listelerine girme başarısı gösterdi.

Adaylar, raporlara "http://tr.urapcenter.org/etkilesimlirapor" ve "http://tr.urapcenter.org"  adresinden ulaşabilecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA