• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite adaylarına çifte müjde birden
22 Haziran 2009 Pazartesi 14:38

Üniversite adaylarına çifte müjde birden

Müjde, lisans mezunu olmak hayal değil. Açıköğretim'de Felsefe, Medya ve İletişim, Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji gibi 22 yeni bölüm açılıyor. Kayıt silme kalktı
Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi, İktisat ve İşletme Fakültesi 2009 yılı mezunları, mezuniyet töreni öncesi düzenlenen tanışma toplantısında bir araya geldi. 20 Haziran Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından gelen mezunlar ve aileleri katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Uzaktan Eğitim Sistemi’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özmen ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Timur mezunlar ile bir araya geldi.

Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli yeni mezunları tebrik ettiği konuşmasında “Sizler kendi kendinize çalışarak öğrenmeyi öğrendiniz. Eğitimde eşitlik ilkesi ile tüm arkadaşlarınızla eşit sınava girdiniz ve başarılı oldunuz. Hepinizi kutluyorum” dedi. 2008-2009 öğretim yılında 567.322 öğrencinin uzaktan eğitim programına yeni kayıt yaptırdığını ve 606.638 öğrencinin de kayıtlarını yenilediğini ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, bu sayının Türk Yükseköğretimine devam edenlerin %41’ini oluşturduğunun altını çizdi. Uzaktan eğitim sisteminin yükseköğrenim talebini karşılamanın yanı sıra, engelliler, mahkûmlar, askerlik görevini yapanlara da yükseköğrenim olanağı sunduğu belirten Rektör Sürmeli, “uzaktan eğitim sistemimizde 1.149 engelli, 1.444 mahkûm, 7.049 asker, 60.198 ikinci üniversite öğrencisi eğitim görmektedir” dedi.

Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, öğrenim sürelerine bakıldığında AÖF Önlisans Programları’ndan mezun olanların %39’nun 2 yılda, %23’nün 3 yılda; İktisat Fakültesi’nden mezun olanların %32’sinin 4 yılda, %25’inin 5 yılda okullarını tamamlarken, İşletme Fakültesi’nden mezun olanların %37’sinin 4 yılda, %26’sının 5 yılda mezun olduğunu, bu verilere bakıldığında İşletme öğrencilerinin İktisat öğrencilerinden daha başarılı olduklarını dile getirdi.

5 LİSANS, 17 ÖN LİSANS BÖLÜMÜ AÇILIYOR

2008-2009 Öğretim Yılında, uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nde 7 lisans, 33 önlisans programıyla geniş bir yelpazede eğitim verildiği kaydeden Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, 2009-2010 öğretim yılında, yeni açılacak olan 5 lisans, 17 önlisans programıyla birlikte 62 farklı alanda eğitim - öğretim olanağı sağlayacaklarının müjdesini verdi.

KAYIT SİLME ARTIK YOK

Rektör Sürmeli, bundan böyle öğrencinin kendi isteği dışında kayıt silmenin söz konusu olmayacağının müjdesini verirken; “2009-2010 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere 2 yıl üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtları artık silinmeyecek. İsterseniz 2 yıl sonra, isterseniz 6 yıl sonra kaydınızı yenileyebilirsiniz” dedi.

Üniversite olarak her alanda hayatın içinde olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Anadolu Üniversitesinin deneyimli uzman öğretim elemanı ve personeliyle birlikte, daha kaliteli eğitim olanaklarının sağlanabilmesi için, tüm imkânlarıyla çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. Rektör Sürmeli, sözlerine şöyle devam etti: “Anadolu Üniversitesi sunduğu yaşam boyu öğrenme olanaklarıyla, her yaştan insana sertifika, önlisans, lisans düzeylerinde öğrenme ortamları sunduğu gibi, Yunus Emre Yeni Nesil Öğrenme Portalı ile ders materyallerinin açık ders malzemesi olarak internet üzerinden ücretsiz olarak paylaşıma açmakta ve önemli bir topluma hizmet uygulaması gerçekleştirmektedir. Türkçe Sertifika Programıyla birlikte, Türkçe öğrenmek isteyen herkes, İnternet üzerinden Türkçe öğrenebilmektedir. Ayrıca Anapod Projesiyle birlikte öğretim üyeleri en yeni iletişim teknolojileri ile öğrencilere ulaşmakta ve yüz yüze dersleri takip edemeyen öğrencilere destek öğrenme ortamları sunulmaktadır.” 
 
AVRUPA DİL ÖDÜLÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NE

Türkçe Sertifika Programının Avrupa Dil Ödülü’nü aldığını ifade eden Prof Dr. Fevzi Sürmeli, “Avrupa Birliği’ne henüz giremedik ama Avrupa Birliği’ne girmek kadar eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiş olduk. Üniversitemiz şimdiden Avrupalı oldu” dedi. Toplantının ardından düzenlenen kokteylde mezun öğrenciler, Rektör Prof Dr. Fevzi Sürmeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA