• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Un sanayisi çok düşük kapasiteyle çalışıyor
10 Haziran 2010 Perşembe 12:38

Un sanayisi çok düşük kapasiteyle çalışıyor

İklim ve coğrafya bakımından buğday üretimine oldukça elverişli ülkelerden biri olan Türkiye'nin un üretim kapasitesinin
İklim ve coğrafya bakımından buğday üretimine oldukça elverişli ülkelerden biri olan Türkiye'nin un üretim kapasitesinin 32,5 milyon ton olmasına karşın üretiminin 14,5 milyon tonda kaldığı, kapasite kullanım oranının yüzde 45'leri ancak bulduğu bildirildi.
     Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün,  Çatalhöyük'teki arkeolojik kazıların, İç Anadolu'da binlerce yıl önce buğday üretimi yapıldığını ve basit öğütme tekniklerinin kullanıldığını ortaya koyduğunu belirtti.
     Eskiden beri büyük bir buğday üreticisi ve tüketicisi olan Türkiye'de değirmenlerin en küçük beldelere kadar yayıldığını, un üretiminde değirmenden fabrikaya geçişin ise daha hızlı yaşandığını ifade eden Akgün, ''1950'den önce sayıları 40 binden fazla olan taş değirmenler zamanla azalmış, yüksek kapasiteli üretim yapan un fabrikalarının sayısı hızla artmıştır'' dedi. 
    
     Akgün, artan fabrika sayılarının atıl kapasite sorunu yaratmaya başlaması nedeniyle DPT'nin 1983'te un üretimine yönelik yatırımlara sağlanan teşvikleri kaldırdığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
     ''Ancak makine yenileme yatırımlarına destek sürdü. Bu tarihten itibaren azalan yeni yatırımlar, 1985'ten itibaren kalkınmada öncelikli yörelerde yatırımların tekrar teşvik edilmesiyle canlanmaya başladı. Nitekim 1977 yılında 5,9 milyon ton/yıl buğday kırma kapasitesine sahip 307 un fabrikası varken, 1986 yılında buğday kırma kapasitesi 13,8 milyon ton/yıla ve fabrika sayısı da 584'e yükselmiştir. 1990'lı yıllarda fabrika sayısı 700'e yaklaşmış ve buğday kırma kapasitesi ise yıllık 22 milyon tona ulaşmıştır.''
     Türkiye'de bugün toplam un üretim kapasitesinin 32,5 milyon ton olarak tahmin edildiğini anlatan Akgün, ''Fiili üretim ise yaklaşık 14,5 milyon tondur. Bu haliyle mevcut üretim kapasitesi, Türkiye'deki toplam un tüketimin 3 katına yaklaşmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin mevcut un üretim kapasitesi, tüm dünyada 11 milyon ton olan un ticaretini karşılayabileceği gibi, 7,5 milyon tonluk kapasite fazlası da yaratmaktadır'' diye konuştu.
     Türkiye'nin un sektöründeki bu kapasite fazlasının tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren çok önemli sorunlara da neden olduğunu dile getiren Akgün, bunların açık yüreklilikle dile getirilerek, çözüm aranması gerektiğini bildirdi.
     Akgün, Türkiye'deki un sanayisi sektöründe faaliyet gösteren firma sayısının ABD ve Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, bu nedenle pek çok fabrikanın düşük kapasiteyle çalışmak zorunda kaldığını belirtti. 
     Kapasite kullanım oranlarının ABD'de yüzde 90'larda olduğunu, İngiltere'de yüzde 100'e yaklaştığını anımsatan Akgün, ''Dünya ortalaması ise yüzde 65'lerdedir. Türkiye'de ise bu oran yüzde 45'leri ancak bulmaktadır. Ekonomik bir faaliyet olarak ve işletmecilik mantığı açısından değerlendirildiğinde, Türk un sanayisinin mevcut yapısı rasyonel ve rantabl görünmemektedir'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA