• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Umre; Kalbi tamir etme yolculuğudur”
10 Ekim 2018 Çarşamba 17:38

“Umre; Kalbi tamir etme yolculuğudur”

Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu program çerçevesinde yapılacak olanlardan ve katılım sağlamak isteyenlerin neler yapması gerektiğinden bahsetti. Poçanoğlu; “Umre; kalbi imar etme, kalbin yıpranan yönlerini tamir etme yolculuğudur” dedi.

Konya İl Müftülüğü 2018-2019 Umre Organizasyonu Bilgilendirme Basın Toplantısı, Bayır Diamond Otel’de gerçekleştirildi. Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu program çerçevesinde yapılacak olanlardan ve katılım sağlamak isteyenlerin neler yapması gerektiğinden bahsetti. Poçanoğlu; “Umre; kalbi imar etme, kalbin yıpranan yönlerini tamir etme yolculuğudur” dedi.

Toplantıda konuşan Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Umre kelimesinin, imar, ömür ve tamir kelimesi ile aynı kökten geldiğinden bahsederek şunları söyledi; “Umre; kalbi imar etme, kalbin yıpranan yönlerini tamir etme yolculuğudur. İbadet olarak ise ihrama girerek tavaf ve sa'y yaptıktan sonra, tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Hanefi mezhebine göre umre müekked sünnet, Şafii mezhebine göre ise farzdır. Hac yapmadan önce Umreye giden bir kimseye, şartlarını taşımıyorsa yaptığı bu Umreden dolayı kendisine hac farz olmaz. Kur'an-ı Kerim’de Umre ile ilgili olarak şöyle buyurulur, ‘Haccı da, Umreyi de sırf Allah için tam olarak yerine getiriniz.’ (Bakara, 2/196) Umre ibadetini gerçekleştirenler için ise Sevgili Peygamberimizden şu müjde bildirilmiştir; ‘Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara kefarettir. Makbul Haccın karşılığı ise, ancak Cennettir.’ (Buharı, Umre-1)”

“KALİTELİ HİZMETİ KENDİMİZE ŞİAR EDİNDİK”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak umreye katılan vatandaşların konforunu da düşündüklerinden bahseden Poçanoğlu; “Yolcularımızı Allah’ın birer misafiri olarak görüyor ve Allah’ın misafirlerine hizmet etmeyi en büyük şeref olarak değerlendiriyoruz. Umre bilgi ve rehberliğe dayalı bir ibadettir. Alanlarında yetkin ve yetenekli görevlilerimiz ile birlikte umre yolcularımıza hizmet etmek temel düsturumuzdur. Vatandaşlarımızın her yıl artarak devam eden ilgi ve talebini dikkate alan Başkanlığımız, bu yıl da Mekke ve Medine’de umre yolcularımıza hizmet etmeye yönelik yoğun tedbirler almış, ciddi gayretler ortaya koymuştur. Bu yolculukta yapılması gereken her şeyi bir ‘emanet ve sorumluluk’ anlayışı içerisinde yerine getirmenin gayretinde olacağız. Başkanlığımız yurt içinden ve yurt dışından organizasyonumuza katılan umre yolcularımıza kaliteli hizmeti kendisine şiar edinmiştir” diye konuştu.

UMRE PROGRAMLARINDA ÖĞRENCİLERDE UNUTULMADI

Umre kayıt fiyatlarından da bahseden Poçanoğlu; “Umre fiyatları riyal (SAR) cinsinden belirlenmiştir. Umre fiyatları kategorilerine göre 3 bin 250 Riyal (SAR) ile 6 bin 650 Riyal (SAR) arasında değişmektedir. Başkanlığımız bu hizmeti dini esaslara uygun ve ülkemizin onuruna yakışır bir tarzda yerine getirmeye özen göstermektedir. Umre fiyatlarına Uçak bileti, Umrecinin bulunduğu İl'den, hareket edeceği İl'in havaalanına kadar ki otobüs-uçak ücreti, kalınacak otel, sabah kahvaltısı, öğle kumanyası ve akşam yemeği, Mekke ve Medine'deki ziyaret yerleri vb. hizmetler dahildir. İlk tur umre çıkışları takriben 01-03 Kasım 2018 tarihlerinden itibaren başlayacaktır.” dedi. Öğrencilere de umre programları olduğunu söyleyen Poçanoğlu; “Diyanet İşleri Başkanlığı öğrenciler, öğretmenler ve veliler için ise yarıyıl tatilinde 11 günlük özel umre programı düzenlemektedir. Yarıyıl tatiline giren öğrenciler, öğretmenler ve veliler istedikleri takdirde 11 günlük umre programına kaydını yaptırarak umre ibadetini yerine getirebileceklerdir. Yarıyıl umre programı için en düşük ücret 3 bin 250 Riyal olarak belirlenmiştir. Başkanlığımız son iki yıldır üniversite öğrencilerimize yönelik 6-7 günlük Umre programı düzenlemektedir. Bu sene de yine öğrencilerimize yönelik programımız devam edecektir. Henüz bu Tur’da da fiyatlar belli olmamıştır” dedi. Başkanlığın 2015 yılından itibaren devam ettirdiği Kudüs bağlantılı Umre turunu da anlatan Poçanoğlu; “Bu tur 3 gün Kudüs, 3 gün Medine ve 10 gün Mekke olmak üzere toplam 16 günlük bir programdır. Bu programda 3 Mescitte yani Kudüs, Mekke ve Medine’de Cuma namazı kılınacak şekilde planlama yapılacaktır. Henüz fiyatlar açıklanmamıştır” dedi.

BAŞVURU KOŞULLARINDAN BAHSEDİLDİ

Poçanoğoğlu sözlerine şöyle devam etti. “Umreye gitmek isteyenler, 2018-2019 umre organizasyonu kapsamında ilan edilen umre konaklama türlerinden tercih ettiği türe ve tura ait banka kodu ile anlaşmalı bankalara açtırılan umre kurumsal tahsilât hesabına ücretini peşin olarak yatırdıktan sonra kayıtlarını kendisine en yakın İl veya İlçe müftülüğüne müracaat ederek yaptırabileceklerdir. Vatandaşlarımız umre ücretlerini;  T. Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, T. Halk Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans kurumlarına ödeyebileceklerdir. 2018-2019 Umre konaklama kategorileri; otel de konaklama 7-11 ve 14 günlük, yürüme mesafeli konaklama 15-20 günlük, servisli 14 gün konaklama 15-20 ve 24 günlük, yürüme mesafeli (sömestr) konaklama 11 günlük, servisli (sömestr)konaklama 11 günlük, Kudüs bağlantılı yürüme mesafeli konaklama 16 günlük ve üniversite programı konaklama 6 günlük şeklindedir. Kayıt için gerekli belgeler; banka dekontu, kayıt formu (Müftülüklerden temin edilir), pasaport (bir yıl süreli), aşı kartı (İl Sağlık Müdürlüğü’nden temin edilir).”

GÜLŞEN YILMAZ / YENİ HABER GAZETESİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA