• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ümmetin gençleri Türkiye’de buluşuyor
13 Mayıs 2016 Cuma 11:33

Ümmetin gençleri Türkiye’de buluşuyor

Türkiye’nin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu ve bunun da bir takım sorumlulukları beraberinde getirdiğini söyleyen İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Murat Arslan, Türkiye’de 186 ülkeden 110 bin, Konya’nın ise 90 ülkeden 4 bine yakın öğrenciyi misafir ederek ümmetin gençlerini ülkemizde bir araya getirdiklerini söyledi.

yeni-haber-fotogaleri-024.jpg

 Derneklerin bölge, din dil ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin dünyanın her yerinden ülkemize ve Konya’ya eğitim öğretim maksadıyla gelmiş olan tüm öğrencilere ev sahipliği yapmak amacıyla kurulduklarını söyleyen İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Murat Arslan, “Derneğimizin 42 şehirde 52 derneğimiz, derneğimizin olmadığı 27 şehirde de temsilcisi var. 2008 yılından bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 2010 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar ile derneğimiz, Konya’da öğrenim gören 90 ülkeden yaklaşık 4 bin misafir öğrenciye hizmet etmeyi sürdürmektedir. İki Doğu İki Batı Uluslararası öğrenci Derneği, misyonunu gerçekleştirirken çalışmalarındaki öncelik sırası; Rehberlik ve Danışmanlık, Eğitim ve Adaptasyon, Burs çalışmalarıdır. “Biz bir Milletiz” sloganıyla yola çıkan İki doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, misafir öğrenciler için eğitim programları ve sosyal etkinlikler sayesinde farklı farklı coğrafyalardan gelmiş binlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuurunu vermeyi hedeflemektedir. Medeniyet değerimizi öncelikleyerek, ilgilendiğimiz her bölgenin toplumsal, sosyal ve kültürel değerlerini göz önünde bulundurmak suretiyle en iyi çalışmayı ortaya koymak için gayret ediyoruz. Derneğimiz misafir öğrencilerin şehrimizde huzurlu ve mutlu bir eğitim hayatı geçirmesi için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışmaktadır.” şeklinde konuştu.

iki-dogu-iki-bati--(8).jpg

ZENGİN BİR MİRASA SAHİP OLMANIN SORUMLULUĞU VAR

Ülkemizin muhteşem bir tarih ve büyük bir medeniyet mirasına sahip olduğunun altını çizen Arslan, “Bu mirasa sahip toplumumuz, geçmişten günümüze kadar dünya üzerinde muhtelif kültür ve medeniyetler ile etkileşim içinde olmuştur. Dolayısıyla dünyadaki medeniyetlere ve bu medeniyetlerin teşekkülüne kaynaklık eden insanlar yabancı değildir. Bu sebeple dünyanın dört bir yanından gelip ülkemizde eğitim gören öğrencileri yabancı olarak göremeyiz. Bu öğrencilere dernek olarak yabancı öğrenci değil, misafir öğrenci diyoruz. Zengin bir mirasa sahip olmanın getirmiş olduğu bir takım sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından gelen misafir öğrencileri ülkemizde ağırlamaktayız. Ramazan’ın da yaklaştığı şu günlerde inşallah her akşam 150 kardeşimize iftar yemeği vereceğiz. Kişi başı 12 liradan yardımseverlerimiz, bağışseverlerimiz aracılığıyla bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz.  Burs içinde öğrenci başına 150 lira belirledik. Geçen sene 100 liraydı. Gelecek yıl bir öğrencinin burs miktarını 200 lira yapmayı planlıyoruz. Bağış yapanlara da bursunuz şu ülkeden şu bölümde okuyan kardeşimize verilmiştir diye bilgi veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

iki-dogu-iki-bati--(3).jpg

 17 BİN MİSAFİR ÖĞRENCİYE BURS VERİLİYOR

Turgut Özal döneminden itibaren Türkiye’ye uluslararası öğrenciler gelemeye başladığını söyleyen Arslan, “2010 yılında ülkemizde Yurtdışı Türkleri ve Akraba Toplulukları adında bir başkanlık kurdu. Bu başkanlığın içinde Uluslararası Öğrenciler Dairesi de bulunuyor. Devletimiz şu farklı ülkelerden 17 bin öğrenciye burs veriyor. Türkiye bölgesinde güçlü bir ülke konumunda bulunuyor. Eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerde komşu ülkelere nazaran daha ileride bulunuyor. Müslüman bir ülke olması nedeniyle de özellikle İslam coğrafyasından yoğun bir ilgi var. Türk dış politikasındaki farklı ülkelere açılım ile birlikte 2010’da öğrenci sayısı 26 bin iken, şu anda 110 bine çıktı. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda 250 bine çıkmasını bekliyoruz.  Konya’da da 2010 yılında derneğimizi kurduğumuzda 930 öğrenci vardı, şu anda 4 bin 500 öğrenci var. Bunun büyük çoğunluğu üniversitelerde, 350 öğrenci de Uluslararası İmam Hatip Lisesi’nde okuyor. Bu sayıya ülkemize mülteci olarak gelmiş ailelerin çocukları dâhil değil.  Ben aynı zamanda rehberlik öğretmeniyim. Aileler üniversite tercihleri yaparken çocuklarını şehir dışına göndermek istemezken bu gençler dilini bile bilmedikleri farklı bir ülkeye geliyorlar. Bu anlamda bu öğrencileri cesur insanlar olarak tanımlıyoruz. Buraya geliyorlar çünkü Türkiye’de alacakları diploma kendi ülkelerinde iş bulmaların çok büyük katkı sağlayacak.” dedi.

iki-dogu-iki-bati--(13).jpg

ENSAR MUHACİR KARDEŞLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Konya’daki uluslararası öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirten Arslan, “Konya’da okuyan uluslararası öğrenci kardeşlerimizden ulaşabildiklerimizden öncelikle rehberlik hizmetlerini, danışmanlık, eğitim ihtiyaçları, ikamet ihtiyaçları, hukuki ihtiyaçları, ev ihtiyaçları, eş ihtiyacı gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kardeşlerimizin derdini dinleyebilecek bir kurumuz. Tek amacımız farklı ülkelerden gelip Konya’da okuyan öğrenci kardeşlerimizle ilgilenmektir. İmkânımız dâhilinde burs da vermeye çalışıyoruz ancak bu yeterli değil. Biz tamamen kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan herhangi bir cemaate bağlı olmayan sloganı “Biz bir milletiz” olan dünya üzerindeki zulümlerin ve adaletsizliklerin önüne geçecek olanların bu gençler olduğunu düşünen ve bu kardeşlerimize ensar muhacir kardeşliği çerçevesinde davranan bir derneğiz. Bu gençleri ülkelerine uğurladıktan sonra da irtibatlarımızı devam ettirmek istiyoruz. Biz sadece farklı ülkelerden öğrencilerle tanışmıyoruz. 90 ülkeden öğrenciler de birbirleriyle tanışıyorlar. Dünyanın farklı ülkelerinden insanların bir arada olabileceğini gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İKİ GÜNDE 250 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADIK

9. Uluslararası öğrenci buluşması ve final programı hakkında bilgi veren İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Murat Arslan şunları söyledi; “Geçtiğimiz hafta Türkiye’de 42 şehirde 52 Dernek ve 27 şehirde temsilcilikleri ile Dünyanın dört bir tarafından gelerek ülkemizde okuyan öğrencilere yönelik çalışma yapan UDEF Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu koordinesinde 7 ülkede 42 şehirde gerçekleştirilen 9. Uluslararası öğrenci buluşmasının Konya ayağı 7-8 Mayısta Kent Meydanında gerçekleştirdik. Konya’da eğitim gören 64 ülkeden 4000 civarında öğrenci stant açarak ülkelerini ve kültürlerini tanıttılar. Bu iki gün boyunca stantlarımız 250 bin ziyaretçiyi ağırladı. Bu seneki buluşmamız biz kardeşiz, biz geleceğiz sloganıyla gerçekleştirildi. Zaten genel sloganımız da “Biz bir milletiz” şeklinde.” diye konuştu.  
İSMAİL KOÇ

 
 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA