• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UMEM Beceri10 Projesinin son başvuru tarihi
05 Ocak 2012 Perşembe 15:21

UMEM Beceri10 Projesi'nin son başvuru tarihi

Proje kapsamında bugüne kadar 29 mesleki kurs açıldığını bildiren Büyükhelvacıgil, yeni açılacak kurslarla ilgili şu bilgileri verdi.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, işsizleri meslek sahibi yaparak sanayiye nitelikli eleman kazandırmayı amaçlayan UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında Konya ve Ereğli’de yeni kurslar açıldığını, kurslara katılmak isteyenlerin 12 Ocak’a kadar www.beceri10.org.tr adresinden başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu.

 Proje kapsamında bugüne kadar 29 mesleki kurs açıldığını bildiren Büyükhelvacıgil, yeni açılacak kurslarla ilgili şu bilgileri verdi; ‘Üniversal Torna Operatörü, CNC Torna Operatörü, Gazaltı Kaynakçılığı,  Tekstil Sektörüne Yönelik Makineci, Pres Tezgahı Operatörü, Plastik Enjeksiyon Makinesi Operatörü.” Büyükhelvacıgil, ayrıca Konya’nın yanı sıra Ereğli’de de Gazaltı Kaynakçılığı kursu açılacağını belirtti.

2.5 milyon liralık yatırım yapıldı, 154 kişi işe yerleştirildi 
Kursların sanayicilerin ihtiyaç ve taleplerine göre belirlendiğinin altını çizen Büyükhelvacıgil, eğitimlerin Selçuklu, Meram, Fatih Endüstri Meslek Liseleri ile Ereğli Endüstri Meslek Lisesi’nde verildiğini, proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 2.5 milyon liralık makine ve teçhizat yatırımı yapıldığını kaydetti.

İşsizliğin kaynağının mesleksizlik olduğuna işaret eden Büyükhelvacıgil, “Türk sanayisinin gelişimi ile birlikte nitelikli eleman ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Ancak çeşitli kurumlar tarafından yürütülen tüm proje ve uygulamalara rağmen nitelikli insan kaynağı sorunu halen yeterli düzeyde çözülememektedir. UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında amacımız ise, Türkiye’de işsizliğin kaynağı olan niteliksizliği kurutarak, her insanı bir meslek sahibi yapmak ve böylece sanayiye nitelikli eleman kazandırmak. Nitekim, Konya’da açılan 29 kurstan 369 kişi mezun olmuş, bunlardan 154 kişi işe yerleştirilmiştir. Diğer kursiyerlerimizin işyerlerindeki stajları ve istihdam süreçleri devam etmektedir” şeklinde konuştu.


Türkiye’yi 2023’e nitelikli insan kaynağı taşıyacak
Konuşmasında projenin önemine değinen Büyükhelvacıgil, sanayicilere ve işsizlere UMEM Beceri’10 Projesine daha fazla ilgi göstermeleri çağrısında bulundu. 

Büyükhelvacıgil, Türkiye’yi 2023 taşıyacak gücün ‘nitelikli insan kaynağı’ olduğuna vurgu yaparak, “ Nitelikli insan kaynağını çözmüş bir Türkiye, 2023 hedeflerine çok daha rahat bir şekilde ulaşacaktır’ ifadelerini kullandı.

UMEM Beceri’10 nedir, Kurslara kimler başvurabilir?
 Kurslara 18-40 yaş arası, en az ilkokul mezunu, İŞKUR’a kayıtlı, ve açık işsiz (çalışıyor, emekli olmamak) olması şartları aranıyor. Kurslara katılmak isteyenler www.beceri10.org.tr adresinden kayıt yaptırabiliyor.

UMEM Beceri’10 (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi) Konya’da, Konya Sanayi Odası tarafından yürütülmektedir. Çalışanların niteliğinin artırılması yoluyla işsizliğin azaltılmasını amaçlayan proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İş Kurumu ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin işbirliğinde hayata geçirilmiştir.

Proje kapsamında kursiyerler 6 ay boyunca teorik ve pratik eğitim alıyor. Teorik ve pratik eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere yüzde 90 iş garantisi verilen kurslarda, ayrıca kursiyerlere günlük 15 TL ödeniyor. İşverenlerin ise, bu kursiyerleri istihdam etmeleri halinde işveren sigorta primleri 4,5 yıla kadar hazine tarafından karşılanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA