• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte
17 Mayıs 2013 Cuma 14:54

Uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'deki iç savaşa ilişkin "Bu konuda uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte. Sadece konuşmakta ama aksiyona ve işe gelince hep geri durmaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Valiliğine gelişinde vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı.
Vatandaşları ve polis tören birliğini selamlayan Gül, daha sonra Valilik makamına geçti.

Gül, burada yaptığı açıklamada, memleketinde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin önemli günlerden geçtiğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Çok şükür güçlü bir ekonomimiz var, Türkiye'de güçlü bir siyasi istikrar var, parlamentomuz demokrasinin bütün nitelikleri geçerli. Bölgemizdeki çeşitli kargaşaları, çeşitli kırılmaları dikkate aldığımızda Türkiye bu bölgede güvenli bir ada haline gelmiştir. Her bakımdan güvenli bir ada haline gelmiştir. Herkesin sığındığı bir yer olmuştur."

"Uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte"

Kayseri Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Gül, çok sayıda göç almanın kolay olmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bizden daha zorda olan ülkeler var. Türkiye çok şükür ki çok güçlü bir ülke. Ekonomisiyle güçlü, siyasetiyle güçlü bir ülke. Bölgede daha zayıf olan ülkeler var. Ürdün'ü düşünün. Ürdün'de 400 bin bu şekilde sığınmacı var. Onların imkanları çok fazla yok. Fazla uluslararası yardım da gelmiyor maalesef. Bu konuda uluslararası camia çok kötü bir sınav vermekte. Sadece konuşmakta, sadece laf etmekte ama aksiyona ve işe gelince hep geri durmaktadır. Bu çok açık bir şekilde görülmektedir. Ümit ederiz ki Suriye'deki bu iç savaş daha uzun sürmez. Suriye halkının arzuladığı şekilde meşru talepleri şeklinde neticelenir."

İkinci Cenevre buluşması

"İnsan hakları ihlalinin yoğun bir şekilde olduğu, yüz binlerce insanın öldüğü, 4 milyona yakın insanın evsiz barksız kaldığı ve çok daha önemlisi istikrarsızlığın, güvensizliğin giderek bölgeye yayılma riskinin olduğu bir yerde herkesin çok daha sorumlu ve gerçekten elini taşın altına koyup hareket etmesi gerekiyor" diyen Gül, şöyle konuştu:

"Muhakkak ki dünyada önemli aktörler var, komşuların dışında. Uluslararası hukukun geçerli olması için BM Güvenlik Konseyinde en azından Rusya gibi önemli bir devletin ve Çin'in çözüm sürecine girmeleri gerekir. Ben bunu başından beri söylerim. Olaylar başladığından beri Rusya'yı işin dışında tutmamak gerekirdi. Tam işin taraflarından birisi adeta. Toplanacak bu ikinci Cenevre buluşmasında esas Suriyeliler tabi ki karar verir. Bizler Suriyelilere yardımcı oluyoruz. Nihayette Suriye onların vatanı, nihayette onlar Suriye vatandaşı. Bizler arzu ederek başka bir ülkenin iç meselelerine karışma durumunda değiliz ama bizi güvenlik bakımından ilgilendiriyor her şeyden önce. Ümit ederiz ki bu iç savaş Suriye'yi, iki komşu ülkeyi daha fazla tüketmez."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de düşmanlar için aldığı balistik füzeleri kendi halkı için kullanan bir rejim olduğuna işaret ederek, "Bu çok acı bir şey. İlk defa dünya tarihinde balistik füzeler kendi ülkesi içerisinde kullanılıyor. İnanın çok üzücü" ifadelerini kullandı.

Gül cuma namazını tarihi Hunat Camisi'nde kıldı

Gül, Valilik ziyaretinin ardından yürüyerek cuma namazı için tarihi Hunat Camisi'ne geldi. Burada cuma namazını kılan Gül'e, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki eşlik etti.

Cuma namazı çıkışı 4 vatandaşın cenaze namazına katılan Gül, daha sonra Hunat Mahallesi'ndeki ayakkabı boyacılarına selam vererek, ayakkabılarını boyattı.

Vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğu Cumhurbaşkanı Gül, Sivas Caddesi'ndeki esnafla sohbet etti.
Gül, bir esnafın ısrarı üzerine halka tatlısı yedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA