• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası arenada tanıtımına önem verdik
02 Ocak 2013 Çarşamba 12:24

'Uluslararası arenada tanıtımına önem verdik'

Konya Ticaret Odasının (KTO) onaylanan yeni yıl bütçesine göre, üye aidat ve belge ücretlerine zam yapılmadı.
Konya Ticaret Odası’nın (KTO) onaylanan yeni yıl bütçesine göre, üye aidat ve belge ücretlerine zam yapılmadı.
Konya Ticaret Odası’nda meclis toplantısında 2013 yılı oda bütçesi görüşülerek kabul edildi. Onaylanan bütçeye göre 2012’nin ikinci yarısından itibaren piyasalarda yaşanılan durgunluk sebebiyle üye aidatlarında ve belge ücretlerinde artış yapılmadı.
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırması ve ithalattan alınan vergilerin artışı sebebiyle cari açığın düşmeye başladığını ancak geçen yılın ikinci yarısının başından itibaren reel sektörde durgunluğun arttığının görüldüğünü söyledi. Bu dönemde tüketim ve yatırım harcamalarının büyümeye katkısının sınırlı kaldığını vurgulayan Öztürk, “Harcamaların azalması, vergi gelirlerinde de nispi bir azalmaya yol açmış, bu da bütçe açığını beraberinde getirmişti. Önlem olarak bazı vergi kalemlerinde artışlar yapıldı. Diğer taraftan 2012 yılında çıkarılan Çek Yasası, özellikle yılın ikinci yarısından itibaren piyasaların durgunluğa girmesinde etkili oldu. Şu an piyasalarda daralma tüm bu etkenler sebebiyle yaşanılan nakit sıkışıklığından kaynaklanıyor. Şehrimiz ekonomisinin dünyada ve ülkemizde yaşanılan gelişmelerden etkilenmemesi söz konusu değildir. Bu açıdan ekonomik gelişmelere karşı üyelerimizi daha iyi yönlendirmemiz gerekmektedir” dedi.
Selçuk Öztürk, oda bütçesini hazırlarken son dönemde yaşanılan gelişmeleri göz önünde bulundurduklarını ifade ederek, “Geçen yıl piyasalarda görülen durgunluğun 2013’te de devam edeceğini öngörerek üye aidatlarında ve diğer belge ücretlerinde artış uygulamadık” diye konuştu.
“KONYA EKONOMİSİNİN ULUSLARARASI ARENADA TANITIMINA ÖNEM VERDİK”
2012 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, “2012 yılı Odamız açısından son derece verimli geçen bir yıl olmuştur. İhracatla büyüyen Konya ekonomisinin uluslararası arenada tanıtımına önem verdik. Yurt dışında gerçekleştirdiğimiz 11 uluslararası organizasyonda hem Konyalı firmalarımızı yabancı işadamlarıyla buluşturduk hem de kendi sektörleriyle ilgili gelişmeleri takip etmelerini sağladık. Bu dönemde ticaret heyetleri, ticari müşavirler olmak üzere şehrimizde 40 ayrı ülkeden temsilcileri Konya’da misafir ederek şehrimizi direk olarak tanıttık” diye konuştu.
KTO Başkanı Öztürk, oda faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde destek veren tüm meclis üyelerine teşekkür ederek Şubat yada Mart ayında Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da oda ve borsaların seçime gideceğini, benimsedikleri şeffaf yönetim anlayışı gereği meslek komiteleri listelerinin TOBB tarafından odaya gönderildiğinde internet sitesinden yayınlayacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA