• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası 4. Arapça yarışması Konyada
16 Mayıs 2013 Perşembe 14:06

Uluslararası 4. Arapça yarışması Konya'da

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneği ile ortaklaşa düzenlenen İmam Hatip Liseleri Arası Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları'nın...
3. Arapça Bilgi Yarışmaları Türkiye Birincisi Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin ev sahipliğinde, Selçuklu Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen yarışmalara Konya'nın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV), Fatih Kültür ve Eğitim Vakfı ve Türk Anadolu Vakfı da ev sahipliği yapıyor.
 
Türkiye genelinde 80 ilden 571 okulun katıldığı yarışmalar Arapça Bilgi, Arapça Şiir Okuma, Arapça Hitabet (Metin Canlandırma) ve Arapça Musiki alanlarında yapılıyor. 6 Nisan’da il elemeleri, 27 Nisan’da bölge elemeleri yapılan yarışmalarda finale kadar gelinen süreçte 3000 öğrenci, 1000’e yakın öğretmenin rehberliğinde Arapça için ter döktü.
 
Yarışmaların Türkiye finali öncesinde açıklama yapan Arapça Yarışmaları Genel Koordinatörü Dr. Muhammed Ağırakça, Uluslar arası Arapça yarışmalarının Türkiye’de İmam-Hatip Liselerinde Arapça eğitimine heyecan kattığına, projenin Arap dünyasında Türkiye’ye olan ilgiyi ve muhabbeti arttırdığına vurgu yaptı. Yarışmaların Türkiye finallerini izlemek için Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün, Filistin, Fas, Tunus, İngiltere ve Malezya’dan kırka yakın akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin Konya’ya geleceğini belirten Ağırakça, Arapçanın okullarımızda daha sağlıklı bir şekilde öğretilmesi, Türkiye ve Arap dünyası arasında kültürel köprülerin pekiştirilmesi ve aynı heyecanı yaşayan öğrencilerimizin kaynaşması adına projenin önemli bir model olduğuna değindi. Türkiye finalleri, 17 Mayıs Cuma günü saat 14.00'da Selçuklu Uluslararası Spor Salonunda yapılacak olan yarışmaların ödül töreni 18 Mayıs tarihinde saat 17.30’da başlıyor. Yarışmaların uluslar arası finalleri Kasım ayında Balkanlar ve Türkî Cumhuriyetlerden 15 ülke okullarının katılması ile gerçekleşecek. 25 Arap ülkesinden 425 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu Arapça, Kur'an-ı Kerim'in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için de büyük bir öneme sahip. Önemi her geçen gün artan bu dile dikkat çekmek isteyen yarışmaların amacı, Arapçayı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen, sosyal, kültürel ve iktisadi ilişkileri geliştirebilecek gençlerin yetiştirilmesi şeklinde ifade ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA