• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulusal mesele ilan edilmeli
20 Aralık 2012 Perşembe 17:19

Ulusal mesele ilan edilmeli

İş arayan ile işvereni bir araya getirecek İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı bugün açılıyor. Konyada bir ilk olan fuar, işsizliği önleme politikaları ve 2023 Türkiye hedefine büyük katkı sağlayacak.
Bu fuar iş arayanlarla işverenleri bir araya getirecek. Konya’da bir ilk olarak gerçekleştirilen fuarın organizatörlüğünü KSO, KTO, KTB ve İŞKUR üstlendi. Toplantıya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Haydaroğlu, İŞKUR İl Müdürü Lokman Ceylan katıldı.
Fuarı tanıtım amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya’nın sanayisi, tarımı ve ticaretiyle sürekli gelişen bir şehir oluğunu, ihracatının 1.250 milyar dolara ulaştığını belirterek, Konya’nın yakaladığı büyüme ortamını sürdürülebilir hale getirecek nitelikli insan kaynağı konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.
Ulusal mesele ilan edilmeli
Büyükhelvacıgil, iş arayanları, üniversitelerin ve meslek liselerinin son sınıf öğrencilerini, işverenleri fuara katılmaya davet etti. Konya’da ilk defa bir istihdam fuarı düzenlendiğini, hedeflerinin bu fuarı geleneksel hale getirmek olduğunu söyleyen Büyükhelvacıgil, “Konya’da 244 liseden, 107’si mesleki ve teknik lise statüsündedir. Toplam 244 liseden her yıl yaklaşık 35 bin öğrenci mezun olmakta ve bu öğrencilerin ise sadece 7 bin 500’ü, yani yaklaşık yüzde 21’i mesleki ve teknik liselerden mezun olmaktadır. Mesleki liselerden mezun olanların ise önemli bir kısmı, değişik sebeplerden dolayı maalesef sanayiye kazandırılamamaktadır. Meslek liselerinde yetişen nesiller, geleceğinin sanayide olduğunu bilmeli, karşılıklı bir güven ortamı mutlaka oluşturulmalıdır. Bu yüzden, nitelikli eleman konusunun ulusal bir mesele ilan edilmesi gerektiğini, gençlerin yanı sıra aileleri bilinçlendirecek ulusal stratejiler belirlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Eğer bugün bu ülkede işsizliği bir mesele olmaktan çıkarmak istiyorsak, sanayiyi daha nitelikli bir yapıya kavuşturmak istiyorsak, mesleki eğitime daha fazla önem vermek, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi meslek lisesinden mezun olanların oranını yüzde 70’lere çekmek zorundayız. Öğrencilerin küçük yaşlarda yeteneklerine göre yönlendirilerek, işini severek yapan nesiller yetiştirilmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Kariyer yapmak isteyenlerde bu fuara bekleniyor”
Fuara sektörlerinde önde gelen firmalarının katılacağı ve Konya iş gücünün nabzının Mevlana Kültür Merkezi’nde atacağını belirten İş Kur İl Müdürü Lokman Ceylan ise, şunları söyledi:  “Fuar, iş arayanları, kariyer yapmak isteyenleri, işgücüne yeni katılacak ve staj yapmak isteyen örgencileri firmalarla buluşturarak. Ayrıca öğrenciler bu fuarda iş dünyasını tanıyarak öğrencilik hayatları bitmeden iş bulabileceklerdir. Ayrıca işverenler fuar sayesinde kısa zaman diliminde çok sayıda iş arayan ile doğrudan görüşme fırsatı sağlayarak özgeçmiş havuzlarına olumlu katkılarda bulunacaklardır. Sonuçta bu fuarda iş var, aş var, emek var. İki gün boyunca ziyaret edilecek fuar süresince, alanında uzman kişiler tarafından konferanslar düzenlenecek ve katılımcılar bilgilendirilecektir.” 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA