• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkemle gurur duyuyorum
15 Nisan 2016 Cuma 07:57

'Ülkemle gurur duyuyorum'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Suriyeli sığınmacılara ilişkin, "Biz bu kişilere kucak açtık. Bu yüzden ülkemle gurur duyuyorum." dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Ticaret Odası'nda sığınmacılarla ilgili düzenlenen panele katıldı.

Şimşek, Türkiye'nin dünyada en çok sığınmacı ağırlayan ülke olduğunu, şu anda yaklaşık 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Zor koşullardaki Suriyelilere ve Iraklılara yardım etmenin ahlaki gerekliliğine işaret eden Şimşek, "Biz bu kişilere kucak açtık. Bu yüzden ülkemle gurur duyuyorum" diye konuştu.

Şimşek, sığınmacıların temel ihtiyaçlarının yanında eğitim ve işsizlik gibi sorunlarının da bulunduğunu belirterek, Türkiye'deki sığınmacılar arasında yaklaşık 900 bin okul çağında çocuk olduğu bilgisini verdi.

"DAEŞ gibi terör örgütlerine katılabilirler"

Şimşek, bu çocukların eğitim ihtiyaçlarının göz ardı edilmesinin büyük tehlikeler doğurabileceğinin altını çizerek, "Bu çocukların geleceğini ve eğitim ihtiyaçlarını görmezden gelemeyiz. Eğer görmezden gelirsek bu gençler gelecekte dünya barışı için büyük bir tehdit haline dönüşür. Eğer eğitim alamazlarsa, bu gençler Türkiye ya da başka bir yerde iyi bir gelecek bulamazlarsa DAEŞ gibi aşırıcı ve barbar terör örgütlerine katılmaya meyilli olabilirler." diye konuştu. 

"AB'nin sağlam bir ortağa ihtiyacı var"

Sığınmacı krizinin Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştırdığını ifade eden Şimşek, ''AB'nin üyelik ve reformlar için desteklemesi Türkiye'nin yanı sıra uzun dönemde AB'nin de çıkarına. AB'nin sağlam bir ortağa ihtiyacı var'' yorumunu yaptı.

Nüfusuna oranla en çok yabancının yaşadığı ülkelerden Almanya örneğinden sığınmacı krizinde nasıl ders alınabileceği yönündeki soruyu yanıtlayan Şimşek, sığınmacıların geçici olarak Türkiye'de bulunduklarını düşünmemek gerektiğini söyledi. 

Şimşek, Türkiye'nin sığınmacılar için elinden gelen her şeyi layıkıyla yapmaya çalıştığını anlatarak, "Benim ülkem Suriyeli sığınmacılar için çok şey yapıyor ve hiç kimse yardıma gelmese dahi buna devam edeceğiz. Çünkü, bu bizim ahlaki yükümlüğümüz" ifadesini kullandı. Şimşek'in bu sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

"BM yetkilileri gözlerine inanamadı"

Bireysel bazda bazı kötü olayların her yerde yaşanabileceği belirten Şimşek, buna karşın Türkiye'deki sığınmacı kamplarının en yüksek standartlara sahip olduğunu vurguladı ve "Kampları ziyaret eden BM yetkilileri gözlerine inanamadı." dedi. 

“Rusya ile yapıcı ilişkiler geliştirmek istiyoruz”

Türkiye’nin başta Rusya olmak üzere komşularıyla son dönemdeki ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine Şimşek, Rusya’yla yaşanan sorunların düşmanca bir tutumdan kaynaklanmadığına vurgu yaptı.

“Biz Rusya’yı önemli bir ticari ortak olarak, çok önemli bir komşu olarak gördük ve görmeye devam ediyoruz.” diyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Rusya ile yapıcı ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Bizim Suriye-Türkiye sınırında Rusya ile bir sorun yaşandı ama o sorun Rusya’ya yönelik bir hasmane tutumdan kaynaklanmıyor. Dolayısıyla Rusya inşallah zamanla bunu bu şekilde görecek. Rusya’nın Türkiye’ye ihtiyacı var, Türkiye’nin de Rusya’ya ihtiyacı var.”

Şimşek, aynı şeyin Mısır ve diğer komşular için de geçerli olduğunu belirterek, Türkiye’nin bölgenin tamamında istikrar sağlanması istediğini anlattı. Türkiye’nin hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir niyeti olmadığının altını çizen Şimşek, “Ancak Türkiye tabii ki kendi ulusal güvenliği için çevresinde olup bitenlere de tamamen kayıtsız kalamaz.” ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA