• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ülkemizin medeniyet sınırı siyasi sınırlarının kat kat ötesinde”
20 Eylül 2015 Pazar 13:20

“Ülkemizin medeniyet sınırı siyasi sınırlarının kat kat ötesinde”

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferanslarında bu hafta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Konya Sanayi İşbirliği konusu değerlendirildi.

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferanslarında bu hafta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Konya Sanayi İşbirliği konusu masaya yatırıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, katılımcılara kurumun çalışmaları ve ülkemiz dışında yaşayan soydaşlarımız hakkında bilgiler verdi. Toplantıya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de katılım sağladı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar konusu ülke olarak uzun yıllardır ihmal ettiğimiz ve ikinci plana attığımız bir konu. Bu hafta bizler de çeşitli sebeplerle ülkemizden ayrılarak dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek ve bu vatandaşlarımızla ekonomik anlamda nasıl işbirliği yapabileceğimizi değerlendirmek istedik” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak, dünya üzerinde aynı ortak tarihe, kültüre ve duyguya sahip olan Türkiye sevdalısı vatandaşlarımıza ulaşmayı ve onların o ülkelerde yaşadıkları sorunları çözmeyi amaçladıklarını belirterek konuşmasına başlayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, “Ülke olarak 1950’li yıllarda başlayan ve uzun yıllar devam eden işçi göçleri yaşadık. Bu işçi göçleri ile başta Almanya olmak üzere dünyanın birçok ülkesine vatandaşlarımız yerleşti. Yurtdışına giden vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı ülkemize geri dönmedi ve oralarda hayatlarını sürdürüyorlar. Devlet olarak yurtdışına çıkan vatandaşlarımızı yıllarca ihmal ettiğimizi ve bu vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde karşılaştıkları sorunlarla yakından ilgilenemediğimizi üzülerek dile getirmemiz gerekiyor. Uygulanan bu yanlış politika ve vatandaşlarımızın gittikleri ülkelerin dışlayıcı tutumu soydaşlarımızı zor durumda bıraktı. Kurum olarak yıllardır ihmal edilen bir alanın yeniden inşa edilmesi için çalışıyoruz. Devletimizin özellikle 2000’li yıllardan sonra bu konuya eğilmesi ve vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlara çözüm üretmeye çalışması ile birlikte önemli aşama kaydedildi. Yapılan bu çalışmalarda ülkemizin tarihiyle, toplumuyla, kültürüyle ve coğrafyasıyla barışık yaşama politikası izlemesinin büyük rolü var. Bizler millet olarak, çok köklü ve büyük bir medeniyetin mensuplarıyız, o yüzden bu medeniyeti meydana getiren, ortak tarih, ortak kültür ve ortak bilince sahip her vatandaşımız bizim için aynı değere sahiptir. Ülkemizin medeniyet sınırları siyasi sınırlarının kat kat ötesindedir. Kurum olarak bizler de dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımıza sahip çıkmak ve onların haklarını savunmak amacıyla çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürüyoruz. Kurum olarak Türkiye gönüllüsü uluslararası öğrenci yetiştirmek konusunda da ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Geçmişte eğitim almak için ülkemize gelen yabancı öğrencilerin sayısı yok denecek kadar azken günümüzde bu sayı azımsanamayacak kadar fazladır. Dünya ülkelerinden zorlu sınavları ve belirli aşamaları geçerek ülkemize eğitim almak üzere gelen bu öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra kendi ülkelerine döndüklerinde önemli görevlere geliyorlar. Bu sebeple bu öğrencilere eğitimleri aşamasında sahip çıkmak ve onlarla temas halinde olmak son derece önemli bir konudur. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ile Türk sanayicilerimizin ekonomik işbirliğinin sağlanması da çalışma alanlarımızdan birisidir. Ülkemiz dışında yaşayan bu vatandaşlarımız arasında gittikleri ülkede ticaretle ve sanayi ile uğraşan, büyük sermaye ve büyük yatırımlara sahip olan soydaşlarımız mevcut. Bu vatandaşlarımız ile ülkemizin sanayicileri arasında işbirliği sağlanabilmesi için biz kurum olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

Konferans soru-cevap bölümü ve MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz’ın günün anısına Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’e hediye takdimi ile son buldu.              

musiad-konya-subesi-cuma-konferanslari--(2).jpg

musiad-konya-subesi-cuma-konferanslari--(3).jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA