• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkemizde eğitimin önüne çekilen bir set kalktı
03 Ağustos 2009 Pazartesi 14:26

'Ülkemizde eğitimin önüne çekilen bir set kalktı'

Konyada döküm imalatı alanında faaliyet gösteren Erkuş Döküm San Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ramazan Erkuş tek katsayı uygulamasına geçilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Konya’da döküm imalatı alanında faaliyet gösteren Erkuş Döküm San Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Ramazan Erkuş tek katsayı uygulamasına geçilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ramazan Erkuş, YÖK Genel Kurul’unda alınan ''tek katsayı'' uygulaması kararını değerlendirerek, bu kararla haksızlığın giderildiğini söyledi.
 
 Ramazan Erkuş, “Uzun zamandır ülkemizde eğitimin önüne çekilen bir set vardı. Bu eşit şartlar altında eğitim görmeyi engelleyen ve eğitim kurumlarına girmeyi zorlaştıran hatta imkânsızlaştıran bir karardı. Ama yakın tarihte YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla bu yanlıştan dönülmüştür. Ben inanıyorum bu karar ülkemiz adına bir kazanç ve sevinç kaynağıdır” dedi.
 
 Yanlışın düzeltilmesinden kısa bir süre sonra, bazı merciler tarafından karara saygı duyulmayıp başka bir yanlış yapılmak istendiğini vurgulayan.Erkuş,  “Hak sahiplerinin ellerinden haklarını alıyor ve yıllar sonra bu hakkı onlara geri veriyorsunuz. Ama daha sonradan kalkıp verilen bu hak, haksızlıktır deyip başka bir haksızlık yapıyorsunuz. Bu sineye çekilir bir durum değildir. İstanbul Barosu’nun açmış olduğu iptal davası şaşkınlık vericidir. Bu sürecin bir an önce sonlanması ve Danıştay’ın verilen karara saygı duyması kamuoyu tarafından beklenen bir harekettir. Biz öyle inanıyoruz ki Danıştay bu konuda doğru kararı verecek ve -hakkı- hak sahiplerine teslim edecektir” ifadesinde bulundu.
 
 Günümüzde yaşanan işsizliğe ve ara eleman sıkıntısından dolayı meslek liselerinin önünün açılmış olmasının sanayici açısından çok büyük önem taşıdığını belirten Ramazan Erkuş,“Biz sanayicilerin en temel problemlerinden biri son on yıldır ara eleman sıkıntısıdır. Bunun da temel sebebi yaşanan katsayı eşitsizliğinden dolayı gençlerimizin meslek liselerini tercih etmemesi ve dolayısıyla meslek mensubu elemanların yetişmemesiydi. Bu bağlamda da bakınca kararın sanayiciler açısından faydalı olacağı kanaatini taşımaktayız. Biz sanayicilerimizin istediği şey doğru meslek elemanları ile doğru üretim yapmak ve tüketiciye, milli sermayeye faydalı olmaktır.Lütfen sanayimize ve sanayicimize darbe vurmayın! Üretenin ve üreticinin yanında olun ki, ülkemiz kalkınsın, milli sermayemiz güçlensin” dedi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA