• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkelerindeki gibi eğitim görüyor
26 Eylül 2013 Perşembe 12:31

Ülkelerindeki gibi eğitim görüyor

Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle aileleriyle birlikte Konya'ya gelen Suriyeli çocuklara, eğitimden geri kalmamaları için kendi müfredatlarına uygun ders veriliyor

Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle aileleriyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriye'li çocuklara, kendi müfredatlarına uygun eğitim veriliyor. Dil problemi olmaması için isteyenlere Türkçe eğitimin de verildiği kursta, çocuklara yabancılık çekmemeleri için kendi dillerinde ve Suriyeli öğretmenlerce eğitim alma imkanı sağlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde düzenlenen kurslarda, Suriyeli çocuklara kendi dillerinde Sosyal Bilgiler, Fen, Matematik, Arapça Dil Bilgisi ve Türkçe dersleri veriliyor. Evi, okulu yıkılmış olan savaşın çocukları, burada verilen eğitimlerle ders açıklarını kapatmaya, savaşın üzerilerindeki izlerini silmeye çalışıyor. Henüz lise düzeyinde eğitimin verilmediği kursta, ilkokul düzeyinde 1. sınıftan 4. sınıfa kadar dört sınıf, ortaokul düzeyinde ise 4. sınıftan 8. sınıfa kadar dört sınıf yer alıyor.

Yaklaşık 200 öğrencinin eğitim gördüğü kursta Suriye'den gelen ve kendi alanlarında eğitim verebilecek düzeyde olan 6 öğretmenin yanı sıra, Türkiye'den de 5 öğretmen görev alıyor. Kursta ayrıca takı tasarım, ahşap boyama ve kağıt telkari dersleri verilerek, çocukların sosyal faaliyet alanında da gelişimi sağlanıyor. Ayrıca, öğrencilerin ailelerinin tamamına da KOMEK bünyesinde Türkçe öğretiiyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA