• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ulaştırma Bakanı soru önergelerini cevapladı
07 Ekim 2009 Çarşamba 01:28

Ulaştırma Bakanı soru önergelerini cevapladı

Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda bazı konulara ilişkin sözlü soru önergelerini yanıtladı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayollarında hız limitlerini artırılması konusunun, yeni Trafik Kanunu Tasarısı Meclis gündemine geldiğinde tartışılacağını bildirdi.
     Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda bazı konulara ilişkin sözlü soru önergelerini yanıtladı.
     Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, yap-işlet-devret modeliyle yapılması planlanan Ankara-İzmir otoyolu koridorunun belirlenmesi için ön projelerin ve fizibilite çalışmalarının yapılabilmesi için Ağustos 2009'da ilana çıkıldığını anımsattı.
     Kamulaştırma, coğrafi zorluklar ve çevre yerleşim yerlerine bağlantı bakımından en uygun güzergahın yapılan çalışmaların ardından ortaya çıkacağını belirten Yıldırım, ''Zaman zaman kamuoyunda 'otoyol niye Afyon'dan geçmiyor, niye Kütahya'dan geçmiyor' gibi tartışmalar oluyor. Ne Afyon'un ne Kütahya'nın endişe edeceği bir husus var. Çalışmalar sonucunda, aklın yolu birdir, Ankara-İzmir otoyol güzergahı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bütün kasabalardan bu yolu geçirmeye çalıştığımızda bu yol otoyol olmaktan çıkar'' dedi.
     Yıldırım, hız limitlerinin artırılmasının düşünülüp düşünülmediğine ilişkin bir soru üzerine, yollarda hızların artırılıp azaltılmasının kanuni düzenlemeyle mümkün olduğunu kaydetti. Yıldırım, bu konunun, yeni Karayolu Trafik Kanunu Tasarısı Meclis gündemine geldiğinde tartışılacağını bildirdi.
     Yıldırım, bir başka soru üzerine de, Niğde Hava Limanının gelecek yıllarda tamamlanarak devre alınmasının düşünüldüğünü bildirdi.
     TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, çalışmaların tamamlanmasının ardından, yarın saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA