• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UHK’den Tarım Komisyonu ziyareti
17 Ocak 2016 Pazar 12:45

UHK’den Tarım Komisyonu ziyareti

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) yönetimi TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk ve Komisyon Üyeleri Muhammet Uğur Kaleli ile Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu’nu makamlarında ziyaret etti.

Hububat, hububata dayalı sanayi ve ticaretinin ele alındığı ziyarette Ulusal Hububat Konseyi tarafından hazırlanan rapor TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk’a verildi. Tarım Komisyonunda tecrübeli ve bilgili insanların olmasının Türkiye açısından büyük bir kazanç olduğunu belirten UHK Başkanı Mustafa Yılmazkart, iletişim kanallarının sürekli ve etkin bir şekilde çalışmasıyla sorunların çözümünün daha kolay olacağını belirtti. Yılmazkart, tarım kesiminin standartlarının daha iyi noktalara gelmesi ve sorunlarının çözümü noktasında Konsey olarak büyük çaba gösterdiklerini anlatarak,  amaçlarının birlik ve beraberlik içinde tarıma hizmet etmek olduğunu kaydetti.

Tarımsal kuruluşlar ile bilgi alışverişinin sektöre katkı açısından önemsediklerini belirten TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk bu çatı altında diyalog ve öneriye her zaman açık olduklarını belirtti. Konuk, “Yanlış algıdan olsa gerek, tarım bu ülkenin kamburuymuş, yüküymüş gibi takdim edilen bir sektör. Öncelikle algıyla ilgili düzelteceğimiz birçok işin olduğunu biliyoruz. Bütün gelişmiş devletlerin gelişmişliklerinin altında tarımsal gelişme vardır. Bu açıdan tarıma hak ettiği değer verilmelidir” diyerek Ulusal Hububat Konseyi’nin raporunu değerlendireceklerini söyledi.

UHK heyetinin yönetim kurulu toplantısına ev sahipliği yapan TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Muhammet Uğur Kaleli ise günübirlik politikaların tarım sektörüne en büyük zararı vereceğini, sürdürülebilir bir tarım ve tarımsal ticaret için ortak akılla uzun vadeli projeksiyonların hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, Cumhuriyet tarihinde ilk defa çıkan ‘Tarım Kanunu’nun, AK Parti’nin sektöre verdiği değeri gösterdiğini belirtti.

Konya Ovası için suyun önemine işaret eden Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, suyun tasarruflu kullanılması için yapılan ve yapılacak çalışmalara dikkat çekerek, Ova’nın tamamının sulu tarıma geçmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını, Konsey’in çalışmaları ve yayınladıkları raporların kendileri için önemli olduğunu belirtti.

UHK tarafından yayımlanan ‘Arpa-Yulaf ve Tritikale Kitabı’nın Prof. Dr. Süleyman Soylu tarafından sunumunun da yapıldığı TBMM Tarım Komisyonu ziyaretine, UHK Meclis Başkanı Ali Sürücü, UHK Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Serpi, Özkan Taşpınar, Rektör Prof. Dr. Bayram Sade, Mehmet Tabur, Murad Bertan ve Namık Köklüsoy katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
  • Konya'nın ilçesi 2024'te doğal gaza kavuşacak
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA