• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UHK yılın son toplantısını Konyada yaptı
12 Aralık 2012 Çarşamba 16:57

UHK yılın son toplantısını Konya'da yaptı

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) 2012 yılının son olağan yönetim kurulu toplantısını Konyada yaptı.
Ulusal Hububat Konseyi (UHK) 2012 yılının son olağan yönetim kurulu toplantısını Konya’da yaptı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, UHK yönetim kurulu üyeleri, genel kurul üyeleri, denetleme kurulu üyeleri ve araştırma danışma kurulu üyeleri ile Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan UHK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çevik, günümüzde gıdanın stratejik bir ürün olarak gerektiğinde silah şeklinde kullanılmakta olduğunu belirterek, tarımsal üretimde önemli bir yer tutan tahılların artık sadece beslenmede değil, enerjide de kullanılmaya başlandığını söyledi. Bu açıdan değerlendirildiğinde buğday, mısır, pirinç gibi ürünler üzerindeki politikaların tutarlılığının ve uygulanmasının daha büyük önem taşıdığını ifade eden Çevik, Ulusal Hububat Konseyi’nin de bu politikalara katkı yaparak, karar mekanizmasının içinde olması gerektiğini kaydetti. Çevik, sektörün tüm kesimlerini içinde barındıran bu yapının görüş ve önerilerinin dikkate alınmasının, ortak paydada buluşarak alınacak kararlara derinlik ve etkinlik kazandıracağına dikkat çekti. UHK Yönetim Kurulu Başkanı Çevik, “Dünyamız hızla küreselleşiyor. Aynı şekilde küresel ticaret de hızlanıyor ve liberalleşiyor. Rekabet artık ulusal ve uluslararası ticarette en önemli husus oldu. Dünya ile rekabet edip 2023 hedeflerimize ulaşacaksak, insan hakları ve yönetim anlayışımızdaki ilerlemeyi ve liberalleşmeyi ticaretimize de yansıtmalıyız. Bu açıdan Türkiye nüfusun önemli bir kısmının geçimini sağladığı tarım ve tarımsal ticaretinin de serbestleşmesini hızlandırmalıyız. Ülke tarımı korumacı bir anlayışla destekleme alımlarıyla değil, tarımsal girdilerle desteklenerek dünya ile daha çok rekabete açılmalıdır” dedi.
“HEDEF SULANAN ARAZİ MİKTARINI 8,5 MİLYON HEKTARA ÇIKARTMAK”
Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, politikalar belirleyebilmek amacıyla 2010 yılında Ulusal Hububat Konseyi’nin kurulduğunu açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Dr. Talat Şentürk, Ulusal Hububat Konseyi’nin de bu yönde düşünce ve raporlarını önemsediklerini belirtti. Ülkemizde hububat üretiminin 2002 yılında 31 milyon ton iken 2011 de 35 milyon ton olduğunu ifade eden Şentürk, 2023 yılında nüfusun 90 milyona ulaşmasıyla, yurtiçi tüketimin de 21 milyon ton olmasının öngörüldüğünü dile getirdi. 2023 hedefleri olarak buğday ekim alanının 8.2 milyon hektar olarak kalması ve üretimin 23 milyon ton’un üzerine çıkarılmasını hedeflediklerini dile getiren Şentürk, anıza doğrudan ekimin yaygınlaştırılarak üretim maliyetinin düşürülmesi, arazi toplulaştırmasının tamamlanması, sulanan alanın 8,5 milyon hektara çıkarılması, sertifikalı tohum üretiminin yılda 1 milyon tona çıkarılmasının da hedefler arasında olduğunu açıkladı.
“51 KİŞİLİK BİR PİYASA TAKİP EKİBİ KURULDU”
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ticaret Dairesi Başkanı Ali Özlem Güvenir, olumsuz iklim koşulları nedeniyle dünyanın önemli buğday üreticileri ve ihracatçıları arasında yer alan Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’ın üretimlerinin geçen yıla göre toplam 37,5 milyon ton düşmesinin ve dünyanın en büyük mısır üreticisi ve ihracatçısı olan ABD’nin mısır üretiminin 42 milyon ton azalmasının, Haziran ayı başına göre dünya buğday fiyatlarında yaklaşık yüzde 30, arpa ve mısır fiyatlarının da yaklaşık yüzde 25 civarında artış gösterdiğini hatırlattı. TMO’nun bu gelişmeleri dikkate alarak, özellikle dünya arpa piyasalarında yaşanan fiyat hareketlerinin Türkiye arpa piyasaları üzerinde olumsuz etki oluşturmasını engellemek ve piyasa istikrarını korumak amacıyla tarihinde bir ilk kez yaz aylarından itibaren stoklarındaki toplam 427 bin ton arpayı 30 Temmuz, 13 Eylül, 1 Ekim ve 13 Kasım 2012 tarihlerinde satışa açtığını bildiren Güvenir, arpa satışlarına ilave olarak 14 Eylül, 24 Eylül, 9 Ekim, 14 Kasım, 20 Kasım, 23 Kasım ve 3 Aralık tarihlerinde toplam 942 bin ton buğdayın da satışa açıldığını anımsattı. Güvenir, “Ayrıca piyasalarda oluşabilecek muhtemel spekülasyonların önüne geçebilmek adına Bakanlar Kurulu Kararı ile TMO’ya 1 milyon ton buğday, 500 bin ton arpa ve 500 bin ton mısır ithalatı için yetki verilmişti. Bu sezon alımlarda sünesi düşük, proteini yüksek buğdaya ilave bir fiyat desteği sağlanarak kaliteli üretimin teşvik edilmesi ve randevulu alım sisteminin getirilmesi gibi yenilikler yapılmıştır. Yurt içi ve yurt dışı piyasaların titizlikle ve anlık olarak takibini teminen yurt içi piyasaların 81 il bazında takibi için 25 personel, yurt dışı piyasaların hububat üretimi ve ticaretinde önde gelen 29 ülke bazında takibi için 26 personelden oluşan toplam 51 kişilik bir piyasa takip ekibinin kuruldu. Bu uygulama ile gelişmiş ülkelerle aynı düzeyde bilgi akışının sağlandı. Hatta TMO veri ve bilgi akışının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA