• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uğur Kaleli için önemli görev
02 Ekim 2009 Cuma 12:19

Uğur Kaleli için önemli görev

Konya Ticaret Borsası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Türk-Irak Ortadoğu
Konya Ticaret Borsası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Türk-Irak Ortadoğu İşkadınları ve İşadamları Derneği Genel Sekreterliği görevine seçildi.
TOBB öncülüğünde kurulan ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde Türk işadamlarının ihracat yapmasını hedefleyen Türk-Irak Ortadoğu İşkadınları ve İşadamları Derneği Genel Sekreterliği görevine Uğur Kaleli seçildi. Adana, Konya, Diyarbakır, Aydın, Manisa ve Mardin illerindeki sanayi ve ticaret odalarının yöneticilerinde oluşan derneğin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmayı hedeflediğini söyleyen Kaleli, “Bugüne kadar çeşitli sorunlar yüzünden istenen hedeflere ulaşılamayan, Türkiye-Irak ticari ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayacak. Dünya’nın akla bile gelmeyen ülkelerinden binlerce işadamının bulunduğu Irak pazarının daha iyi değerlendirilebileceğiz. Türk ekonomisi açısından son derece önem taşıyan bu potansiyelin iyi kullanılması konusunda hiçbir fırsatı kaçırmayacağız” dedi.
Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye-Irak arasındaki ticaretin yüzde 30 arttığını kaydeden Uğur Kaleli, “Komşumuz Irak, küresel krizden etkilenmeme çabamız sırasında, ihracatımızı koruyan kalkan oldu. Irak'ta yıllık 25 milyar dolarlık inşaat malzemeleri pazarı bulunuyor ve önümüzdeki 2 yıl içinde 50 milyar dolarlık inşaat ve altyapı potansiyeline ulaşacağını düşünüyoruz. Başta gıda ürünleri üretimi, otomotiv sanayi ve inşaat malzemeleri üretiminde iyi konumda olan bölgenin iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını bekliyoruz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA