• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uğur Kaleli gündemi değerlendirdi
28 Aralık 2015 Pazartesi 12:01

Uğur Kaleli gündemi değerlendirdi

AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere basın toplantısı yaptı.

İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli’ye İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Doğru ile Süleyman Selçuk eşlik etti.

İşte Kaleli’nin basın toplantısından önemli başlıklar ve ayrıntıları;

64. Hükümet ve Eylem Planı

“1 Kasım Seçimleri’nden AK Parti zaferle çıkmış siyasi istikrar ve güven ülkemize tekrar hakim olmuştur. Bu çerçevede 64. Hükümet, Başbakanımız, hemşehrimiz ­Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kurularak çalışmalara yeniden ilk günkü aşkla başlandı. Bir Eylem Planı hazırlanarak milletimize hizmet yolunda vaatlerimizi gerçekleştirmeye başladık.

İcraatlar yerine gelmeye başladı

Hükümetimizin yerine getirme sözü verdiği icraatların hayata geçişi ve takibi için bir koordinasyon kurulu oluşturuldu.

Bir hafta içinde hayata geçen icraatlarımız arasında;

Öğrencilerin 330 TL olan burs ve kredileri 400 TL’ye çıkarılması,
Gençlere proje karşılığı 50 bin TL karşılıksız KOSGEP desteğinin verilmesi,
Gençleri evliliğe teşvik için çeyiz hesabı uygulaması,
Esnafa 30 bin TL faizsiz kredi desteğinin verilmesi,
Gençlere 100 bin TL faizsiz kredi desteğinin verilmesi,
5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, tıbbi ve aromatik bitki üreticilerine kredi desteğinin verilmesi,
Seralarda maliyeti düşürmek için elektrik fiyatında ticarethane fiyatı ile değil; sulama fiyatına geçilmesinin sağlanması var.

Bir aylık icraatlarımız da yine kurulan koordinasyon kurulu takip ediliyor. 

kaleli.jpg

TBMM Çalışmaları…

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) çalışmalarımız da tüm hızıyla devam etmektedir. Öncelikle 2016 Yılı Geçici Bütçesi çıkarılmış ve onaylanmıştır. Ülkemiz için gerekli kanuni düzenlemeler yapmak için gece gündüz çalışmaya devam etmekteyiz.

AK Parti Konya Milletvekilleri olarak zaman zaman bir araya gelip ilimizin ve bölgemizin sorunlarının çözümü konusunda çaba sarf ediyoruz. Konya Çevre Yolu Projesi, Konya merkeze yeni bir araç muayene istasyonunun açılması, Metro projesi ve Lojistik Merkezi ile daha birçok konuda proje ve çalışmalar devam etmektedir. Söz konusu yatırım ve projeler ilgili bakanları ve kurumlar ziyaret edilerek takip ediliyor.

Konya ve Tarım…

Bildiğiniz üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi seçildim. Konyamız tarımsal üretim değeri ile ülkemiz için vazgeçilmez konumdadır. 2014 yılında 585 Milyon TL tarımsal destek almıştır. Tarımsal üretim değeri yaklaşık 3 kat artarak 11 Milyar TL’ye çıkmıştır.

Arazi toplulaştırma çalışmaları 1961’de başlamış ve devam etmektedir. 2023’te tamamlanması hedeflenerek İlimizde 1,3 Milyon ha arazinin toplulaştırma çalışmaları bitirilecektir.

Tarımda 3 milyar dolarlık ihracat, 2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunuyor. Tabi Konya Türkiye’nin en az yağış alan illeri arasında. Bu dezavantajı hükümetimiz, su kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanımı adına önemli yatırımlar yaparak en aza indirmeyi planlıyor.

Konya’daki Şap Hastalığı ve Bakanlığın Çalışmaları

Yine son zamanlarda Türkiye’nin değişik illerinde olduğu gibi Konya’da da şap hastalığı ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili Konya’dan bir heyetle Tarım Bakanımızı ziyaret ettik ve durumu anlattık. Sayın bakanımız da durumu bildiklerini, konunun çözümü noktasında bazı yeni düzenlemeler içinde olduklarını bizlere ifade ettiler. Hastalık dolayısıyla zarar gören üreticimizin zararlarının karşılanması için üreticimizin TARSİM’den faydalandırılması için çözüm üretilecek gibi görünüyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Konya’da fener alayı coşkusu
  • Akyürek, "Konya geleneği olan şivlilik"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA