• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uğur İbrahim Altay: ‘Hayata dokunuyoruz’
01 Şubat 2016 Pazartesi 10:50

Uğur İbrahim Altay: ‘Hayata dokunuyoruz’

Geride kalan 7 yılı oldukça verimli geçirdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu’nun fiziki alt yapısıyla sosyal ve beşeri kalitesiyle sadece Konya’da yada Türkiye’de değil dünyada örnek olacak çalışmalara imza attıklarını söyledi. Altay, Selçuklu’nun, rutin Belediyecilik hizmetlerinin ötesinde sunulan çağdaş hizmetlerle çocuğundan yaşlısına, gencinden kadınına herkesin hayatındaki en önemli ‘renk’ haline geldiğini ifade etti.   

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.  2009 yılında göreve geldiğinde düşündüğü Selçukludan daha ileriye gittiklerini ifade eden Başkan Altay,  ‘’2009 yılından itibaren baktığımızda Selçuklu düşündüğümüzden öteye gitti. Çünkü adayken belediyenin gücünün farkında varamıyor, potansiyelini bilemiyorsunuz.  Şehrin dinamiğini bilseniz de kurumun hangi güçte olduğunu bilmiyorsunuz. İlk defa çalıştığımız ve seçim beyannamesi olarak hazırladıklarımıza bakınca 2014’e kadar yapılanlar onun çok üstünde olduğunu görüyoruz” dedi.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(2).jpg

HEM KURUMSAL HEM DE EKONOMİK OLARAK DAHA İYİYİZ

Şu anda Hem kurumsal hem de ekonomik olarak iyi bir hale geldiklerini ifade eden Uğur İbrahim Altay, “Bir çok manada mahalledeki insanların temel sorunlarının çözüldüğünü hem de vizyon bir çok projenin hayata geçtiğini düşünüyorum. Bizim için oldukça verimli bir 7 yıl oldu. Selçuklu hakikaten örnek bir ilçe olacak. Sadece Konya’da değil Türkiye’de fiziki alt yapısıyla sosyal ve beşeri kalitesiyle de daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(3).jpg

KÜLTÜR BAŞKENT’İNİN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ

En çok üzerinde durdukları projenin Selçuklu Kongre Merkezi olduğunun altını çizen Altay, “Maalesef ihaleden kaynaklanan sorundan dolayı tamamlanması biraz gecikti. Ama şu anda iyi gidiyor. Haziran-Temmuz gibi tamamlanacak. Özellikle 2016’nın İslam Kültür Başkenti olduğu bir şehirde böyle bir salonun ihtiyacı ne kadar karşılayacağına hepimiz şahitlik edeceğiz. Teknik alt yapısının ne kadar iyi düşünüldüğünü, mimarisiyle, otoparklarıyla nasıl bir bina inşa ettiğimiz ortaya çıkmaya başladı. Şubat ayından itibaren de dış mekan da ortaya çıkacak. Gecikmenin şöyle iyi bir yanı oldu. Elektronik ürünlerin güncelleme yapılması imkanını sağladı. Belki iş gecikti ama daha modern bir binaya kavuşmuş olacağız. Tabi çok ciddi bir para harcıyoruz. İlçe Belediyesi için boyundan büyük bir iş. Ama şehre kazandırılması gerekiyordu. Bizde Türkiye’nin en ünlü mimarlarından biriyle bu işi yapıyoruz. Tamamlandığında Kültür Başkentinin en önemli merkezlerinden bir tanesi olacak” şeklinde konuştu.  

YAKLAŞIK 20 BİN ZİYARETÇİ

Kelebekler Vadisi’nin de tamamlandığını belirten Başkan Altay, “Özellikle Tropik Kelebek Bahçesi kendine bir ziyaretçi profili oluşturdu. Şu anda ayda yaklaşık 20 bin ziyaretçimiz var. Bunun ücretli olduğunu da hatırlatmak lazım. Şu anda sayıyı artırmak için de çalışmalarımız var. Şehir dışından gelenlerin ve Konyalı hemşerilerimizin misafirlerini götürebilecekleri bir mekan haline dönüştü. Ziyaretçi sayısı mutlaka yıllar geçtikçe artacaktır. Çünkü tanınırlığı arttı. İlk açıldığı zaman günde 13 bin ziyaretçinin olduğu günler oldu. Bu ziyaretçinin kapasitenin üzerinde olması bazı teknik sorunlara yol açtı. Ama şu anda bir sisteme oturdu. Başlangıçta daha az bir ziyaretçi düşünüyorduk. Umduğumuzdan iyi gidiyoruz. Kelebekleri Malezya’da getiriyorduk. Şimdi Kosta Rika’dan getiriyoruz. Hediyelik eşyada kendimiz bir standart oturtmaya çalışıyoruz. Oradaki arkadaşlarımız da sisteme alıştılar” ifadelerini kullandı.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(1).jpg

2 MİLYONA YAKIN LALE

Kelebekler Vadisi tanıtımında Konya’da bulunan yıldızlı otellere teşekkür eden Altay, “Şebi Arus haftasında ve şu anda da Kelebekler Vadisi ile ilgili materyaller dönüyor. Şehir dışında birçok merkezde tanıtım yaptık.  Oraya da Kelebekler Vadisi Parkı inşa ettik. Buraya Konya’nın en büyük parkı inşa edildi. Ağaçlar gün geçtikçe güzelleşiyor. Nisan ayında 2 milyona yakın lale dikiyoruz. Macera kulesi inşa ettik. Dolayısıyla vatandaşlarımızın orayı aktif olarak kullanmasını arzu ediyoruz. Ayrıca küçük öğrencilerimiz için bir doğa sınıfı oluşturduk. Günde iki sınıfa çocuklara kelebeklerden başlayıp doğa ile ilgili bilgiler aktarıyoruz. Bir de eğitim amacı var. Uluslararası tur firmalarıyla görüşmeye başladık. Bununla birlikte ziyaretçi sayısı artacak” dedi.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(6)-001.jpg

KONYA’DA 17 BİN OTİSTİK ÇOCUK VAR

Vizyon projelerimizden birisi olan Otizm ve Down Sendromlular Yaşam Merkezi tamamlandığını vurgulayan Başkan Altay, “Şu anda bir vakıf kurmak için çalışma yapıyoruz. Tüm Türkiye’den gelecek. Çünkü bu konuda tek vakıf Tohum Otizm Vakfı. O da İstanbul’da. Geçtiğimiz haftalarda da bizi ziyarete geldiler. Bu merkez sadece Konya değil bölgeye hizmet edeceğini düşünüyorum. ‘Bu hizmeti verirseniz Konya’ya taşınırız’ diyorlar. Bu hakikaten yaşayanlar için zorlu bir süreç. Tohum Otizm verilerine göre şu anda Konya’da 17 bin Otistik çocuk var. Biz ön kayıtta 600’lü sayılara ulaşmış durumdayız. Eğitimi tam gün az sayıda çocuğa mı verelim, onların kendi ayakları üzerinde durmalarını mı sağlamak lazım, yoksa haftanın bir günü 4-6-8 saat daha çok kişiye mi hizmet verelim diye düşünüyoruz. Bu konuya da vakfın karar vermesini istiyorum” diye konuştu.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(13)-001.jpg

KONYA’YA TÜRKİYE’DE İLK PROJELERLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYORUZ

“Türkiye’de ilk kez bir şey yapmaya kalktığınız da bu çok zor bir iştir” diyen Başkan Altay, “Otizm ile ilgilide binayı bitirdikten sonra bir resmi kuruma devretseydik şimdiye kadar açılmış olurdu. Ama ihtiyacı tam görecek vatandaşın tam sıkıntısını çözecek bir iş yapmaya kalktığınızda bazı zorluklar ortaya çıkıyor. Bu Kongre Merkezinde de ortaya çıktı. Tek bir salon yapsaydık şimdiye kadar 40 sefer yapmıştık. Şimdi biz aynı zamanda şehre çıta da koyuyoruz. Yaptıklarımız bundan sonraki yapılacaklar için direndi noktası oluyor. Sille barajında çok büyük bir proje yürütüyoruz. 2 milyon metrekare alanda çalışma yapıyoruz. Orası da şehrin yeni mesire alanı olacak. Motorlu, motorsuz sporların, yürüyüş yollarının, izci kampının olduğu bir merkez inşa ediyoruz. O da 2016 yılının sonuna kadar tamamlanacak” dedi.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(12)-001.jpg

ARTIK ASFALT, KALDIRIM KONUŞMUYORUZ

Selçuklu’da artık asfalt, kaldırım konuşulmaz olduğunu ifade eden Altay, “Kaldırım ve asfalt için bu yıl harcadığımız para 60 milyonu bulmuştur. Mutlaka eksik yerler var ama gelen şikayetler içinde bu tip sorunlar yok. Her yıl 20 bin artan Selçuklu’da yeni mahalleler oluştururken bir taraftan da eski mahallerimizi yeni standartlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Özellikle yer altı konteynırlarıyla şehir bir estetiğe kavuştu. Çöp toplama maliyetlerimiz sabitlendi. Artık yol isteyen, çöp sıkıntısı olan azaldı. Yeni konsept Emekli konağı, Mahalle Konağı istiyor” diye konuştu.  

ZİHİNDE KALAN BİNALAR OLUŞTURUYORUZ

Şehirde zihinde kalan binalar oluşturduklarını belirten Başkan Altay, “Bilim Merkezi bunlardan bir tanesi. Otizm Merkezi Kamu mimarlık dalında ödül aldı.  Selçuklu Belediyesi’nde bir kurumsal yapı oluştu. Bunda eski başkanlarımızın da katkısı var. Geldiğimizde iyi bir personel grafiği vardır. Bizde bunun üzerine ekledik. Herkes ne yapması gerektiğini biliyor.  Bizde sadece projelerini çizdiren bir ekip ve müdürlük var. Tek yapacakları iş belediyenin yapacağı projeleri çizdirmek. İlkleri yaptırmak zor iş” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE OKUDUKLARI BÖLÜM DIŞINDA EĞİTİM VERME PROJEMİZ VAR

Belediyecilikte hayal bitmiyor” diyen Başkan Altay, “Selçuklu’nun yüzde 55’i genç olarak tarif edilen 40 yaşının altında. Selçuklu genç nüfusun yoğun yaşadığı bir ilçe. Bazı illerin nüfusundan fazla üniversite öğrencimiz var. Öğrenci topluluklarıyla yeni dönemde daha fazla ilgileniyoruz. Bir proje yarışması ilanına çıktık. Sivil toplum kuruluşları da bundan yararlandı. Ama asıl amaç üniversite öğrencilerinin taleplerini karşılayabilecek ve standart proje yazmaya alıştıracak yarışma oldu. Bir de komisyon kurduk. 107 projeden 27 projeyi kabul edildi. Şimdi üniversite öğrenci topluluklarıyla onu uyguluyoruz. Benim en önemsediğim işlerden birisi SEDEP gibi ilerde önemli bir marka olacak. TİMAV ile bir proje yürütüyoruz. Üniversite öğrencileri içerisinden bir gruba okudukları bölümün dışında temel eğitimler vermeyi düşünüyoruz. Medeniyet okumaları, şehir okumaları, gibi bunu bir program dahilinde 100’ün üzerinde akademisyenle yapıyoruz. Eğitim ayağını TİMAV organize ediyor. Bu şehrimize gelen nitelikli çocukları daha donanımlı hale getirmek ve şehre gelenlerin şehir sevdasını artırmak için yapılan bir proje. Burada 4 sene eğitim gördükten sonra Konya’nın bir turizm elçisi olmaları açısından önemli. İyi bir mühendis yetiştiriyorsunuz ama daha çok bilgili olması gerekiyor. Türkiye’nin kültür alt yapısı ile ilgili de bilgisinin olması lazım” ifadelerini kullandı.

selcuklu-belediyesi-hayata-dokunuyor--(9)-001.jpg

İLÇEDEKİ HERKESE DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ

Gençlik denilince herkesin aklına üniversite gençliği geldiğini ifade eden Başkan Altay, “Gençlik denilince aklımıza üniversite gençliği geliyor ama biz geçen dönem seçim zamanında çalışırken bunu fark ettik. Birde sanayide çalışa bir gençlik var. Onunla ilgili Anadolu sanayinde bir bina inşa ettik. Orada Kent Konseyi Gençlik Merkezi eliyle özellikle sanayide çalışan gençlikle ilgili proje yürütüyoruz. Onların hem dini bilgilerinin artırılması hem de sosyal ve kültürel hayata katılımlarının sağlanması açısından konsept proje. Sonrasında eski sanayi ve Karatay sanayinde buna devam edeceğiz. Bu arkadaşlar taşradan geliyorlar ve kapalı alanda çalışıyorlar. İlerde büyük sanayici ve esnaf oluyorlar. Ama şehir ile irtibatlarını sağlamak gerekiyor. Kendi aralarındaki yapacakları söyleşiler, sinema günleri gibi proje yürütüyoruz” dedi.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA