• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uğur Dündar fena yakalandı
28 Nisan 2009 Salı 14:40

Uğur Dündar fena yakalandı

Doğan Grubu'na kesilen cezanın ardından Maliye'ye ateş püsküren Uğur Dündar fena yakalandı.
Doğan Grubu'na kesilen cezanın ardından Maliye'ye ateş püsküren Uğur Dündar'ın 2.5 milyon dolar ve 1.7 milyon liralık Hazine bonosundan elde ettiği gelirin vergisini ödemediği için ceza aldığı ortaya çıktı.
 
Star Gazetesi'nin haberine göre, yaptığı haberlerde yolsuzluk ve usulsüzlüklerin üzerine gitmesiyle tanınan ve Doğan Grubu'na kesilen 1 milyar TL'lik vergi cezasına en büyük tepkiyi gösteren Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar'ın gelirini beyan etmeyerek 'vergi kaçırdığı' ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri'nin iki yıl önce Uğur Dündar'ın hesaplarıyla ilgili hazırladığı vergi raporunda, Uğur Dündar'ın 2005 yılında bankalarda bulunan 1.7 milyon TL'lik ve 2.7 milyon dolarlık Hazine bonolarından elde ettiği faizleri devlete beyan etmediği belirlendi. Dündar'ın vergi raporunu kabul ederek, uzlaşma başvurusunda bulunduğu belirtildi.
 
Uğur Dündar'ın, Maliye'den 'gizli kalması' için ricada bulunduğu vergi raporunun ayrıntısı şöyle: İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na bağlı Beykoz Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün mükellefi olan İsmail Uğur Dündar, 2005 yılında gayrimenkullerinden elde ettiği gelirleri beyan etti. Dündar, bu kapsamda, vergi idaresine 63 bin 879 liralık gelir beyanında bulundu. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri, 2006 yılının ikinci yarısında diğer mükellefler gibi İsmail Uğur Dündar'ın beyannamelerini de incelemeye aldı. Maliye tarafından yapılan incelemede, Dündar'ın bankalarda bulunan Hazine bonolarından elde ettiği faiz gelirlerini beyan etmediği belirlendi.
 
158 BİN LİRA GİZLEDİ
 
Bunun üzerine, Uğur Dündar ile ilgili olarak 'vergi cezası' raporu hazırlandı. star'ın ulaştığı Uğur Dündar ile ilgili hazırlanan 11 Nisan 2007 tarihli ve GKR-2007-881/3 sayılı raporda, Dündar'ın 2005 takvim yılı içinde elinde 1 milyon 762 bin liralık ve 2 milyon 754 bin dolarlık Hazine bonosu bulunduğu vurgulandı. Raporda Dündar'ın söz konusu Hazine bonolarından yıl içinde 158 bin lira faiz geliri elde ettiği halde, söz konusu faiz gelirini devlete beyan etmeyerek vergi kaçırdığı vurgulandı. Raporun sonuç kısmında, 'Mükellef İsmail Uğur Dündar adına 2005 takvim yılı için 158 bin 234 TL matrah farkı üzerinden, Vergi Usul Kanunu'nun 29. maddesine göre, 62 bin 297 liralık (62.3 milyar lira) gelir vergisinin ikmalen tarh edilmesi, ikmalen tarh edilen gelir vergisi üzerinden 62 bin 297 TL vergi ziyası cezası kesilmesi sonucuna varılmıştır' denildi.
 
Dündar'ın, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından hazırlanan vergi raporunda yer alan vergileri tamamen kabul ederek, uzlaşma talebinde bulunduğu belirtildi. Raporun kapak kısmına da 'Tarhiyat öncesi uzlaşma taleplidir' notu düşüldü. Raporda ayrıca 'Mükellef vekili Burhan Özdemir'in, mükellef İsmail Uğur Dündar'ın elde ettiği faiz gelirine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanunu'nun 78. ve 89. maddelerinde belirtilen herhangi bir gider ya da maliyet unsurunun bulunmadığını beyan etmiştir' denildi. Dündar'ın vergi borcunu ve vergi cezasını, uzlaşma komisyonun kararının ardından ödediği kaydedildi.
 
Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından, Hazine bonolarından elde ettiği faiz gelirlerini beyan etmediği için hakkında 'vergi raporu' düzenlenen Uğur Dündar, star'a yaptığı açıklamada, raporun usulen düzenlendiğini söyledi. Dündar 'Banka müdürünün bizi uyarmaması nedeniyle, bonolardan elde ettiğim gelir beyan edilmemiş. Rapor yazılmadan da vergi idaresine gidip vergimizi ödedik' dedi.
 
VERGİ KAÇAKÇILIĞIM YOK
Dündar şunları söyledi: 'Burada vergi kaçakçılığı ya da vergi cezası söz konusu değildir. Rapor da usulen hazırlanmıştır. Biz rapor daha hazırlanmadan vergisini ödedik. Burada tamamen, banka müdüründen kaynaklanan bir hata oluşmuştur' dedi. Hazine bonosunda verginin kaçırılması gibi bir durumun olmayacağını ifade eden Dündar, 'Benim ticari bir işletmem yok. Tüm birikimlerin kayıt altındadır. Dolayısıyla vergi kaçırma gibi bir niyetim de olamaz. Girişimim de olamaz.'
'Patron vergi kaçakçısı çıksın bırakırım' demişti
 
Maliye'nin faizi ile birlikte Doğan Yayın Holding A.Ş.'ye kestiği 1 milyar liralık vergi cezasına en sert tepkiyi Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar göstermişti. Raporun siyasi baskı ile hazırlandığına ilişkin iddialarda bulunan Dündar, özetle, Doğan Grubu'nun vergi kaçırdığının kesinleşmesi halinde, 'Ben burada durmam' şeklinde ifadeler kullanmıştı. Dündar kesilen ceza nedeniyle 8 Şubat 2009 tarihli Star Haber'de Doğan Grubu adına hakarete varan bir açıklamayı da okumuştu.
 
Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri'nin raporunun ardından, Uğur Dündar'ın ifade için vergi idaresine çağrıldığı ve Dündar'ın olayla ilgili hiçbir itirazının bulunmadığı öğrenildi. Dündar'ın, vergi denetim elamanlarından sadece olayın duyulmaması için ricada bulunduğu belirtildi. Dündar'ın, vergi raporu ile ilgili işlemleri ise vekili Burhan Özdemir aracılığı ile yürüttüğü kaydedildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA