• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uganda’dan Konya’ya uzanan eğitim hikayesi
27 Mayıs 2014 Salı 10:00

Uganda’dan Konya’ya uzanan eğitim hikayesi

Yeni Haber - A. Akif Solak

Uganda’dan Konya’ya ilahiyat eğitimi almak için gelen Ahmed  Santo, Türkiye’nin beklentilerini karşıladığını söyledi. Santo, “İki ülke arasında eğitim kalitesi farkı var. Türkiye’de daha kaliteli bir eğitim verildiğini düşünüyorum” dedi

Ailesi ile Uganda’nın başkenti Kampala’da yaşayan ancak Türk bir tanıdığının tavsiyesi ile Türkiye’ye gelen Ahmed Santo, iki ülkenin bazı noktalarda farklı olsa da sonuç itibari ile beklentilerini karşıladığını ifade etti.

Uzun yıllar İngiltere sömürüsü altında olan Uganda’nın, son yıllarda İngiltere’nin elini çekmesinden  sonra gözle görülür derecede ekonomik iyileşmenin olduğunu, günümüzde İngilizlerin turist olarak Uganda’ya  geldiğini  söyleyen  Ahmed  Santo , Uganda’nın yüzde 60’ı Müslüman olduğunu geri kalan yüzde 40’ın ise diğer inanç gruplarına mensup olanların oluşturduğunu söyledi. Uganda’da mezhep çatışmalarının yok olduğunu söyleyen genç, Konya’yı güzel bulduğunu, özellikle de insanların çok sıcak davrandığını ve etli ekmeği çok beğendini söyledi. Santo ’etli ekmeği haftada 2 3 kez yiyorum.  Türkiye ve Konya hakkında çok fazla bilgim yoktu. İki ülke arasında eğitim kalitesi farkı var. Türkiye’de daha kaliteli bir eğitim verildiğini düşünüyorum. Ancak Türkiye’de derslere katılma zorunluluğu varken, Uganda’da böyle bir şey yok.’ Dedi. İslam’ın  Uganda’da daha çok uygulandığını söyleyen Santo, Türkiye’ye geldiğinde bir çok kadının  başının açık olduğunu, insanların çoğunun namaz kılmadığını, giyim konusunda daha rahat bir yaşam sürdürüldüğünü fakat Uganda’da tam tersi bir durum olduğunu belirtti.

8 AYDA TÜRKÇE ÖĞRENDİM

8 ay gibi bir sürede Türkçe öğrendiğini belirten Ugandalı genç, İki ülke arasında seçim yapmak gerekirse Türkiye’nin  daha çabuk ayak uydurulabilecek bir ülke olduğuna değindi. Resmi dili halen İngilizce olan Uganda’da Ugandaca dilinin de konuşulduğunu söyleyen Santo, dışardan bakıldığında Türkiye Müslüman bir ülke olarak biliniyor Uganda’da, ama benim burada gördüklerim çok farklı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA