• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ufuk Turu toplantıları ilgiyle izleniyor
19 Mayıs 2012 Cumartesi 14:52

Ufuk Turu toplantıları ilgiyle izleniyor

Konya Sivil Toplum Kuruluşlarının Alanya Bera Otelde düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantılarının üçüncü birleşimi yapıldı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları’nın Alanya Bera Otel’de düzenledikleri 9. Ufuk Turu Toplantıları’nın, bugün gerçekleştirilen üçüncü birleşiminde İslam Dünyasında Aile konusu ele alındı. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Saffet Köse yaparken, panelistliklerini İslam Dünyasında Kadın konu başlığıyla Ayşe Böhürler, Eve Dönüş konu başlığı ile Abdurrahman Arslan ve Müslüman Türk Aile Yapısı konu başlığıyla Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel yaptı. Programa çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve 23. Dönem Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da katıldı.
İSLAM DÜNYASINDA KADININ YERİ
Dünyada her İslam ülkesinin kendine has kültür ve hukuk sistemi olduğuna  işaret ederek konuşmasına başlayan Gazeteci-Yazar Ayşe Böhürler, “Dünyada bu kadar dağınık bir coğrafya içinde baktığınızda kültürlere göre değişen hayatlarla karşılaşıyorsunuz. Avrupa, Amerika, Afrika, Asya ve Arap ülkelerinde çeşitli çalışmalar yaptım ve Müslüman kadınların hayatlarını inceledim. Her ülkenin kendine göre belli başlı özellikleri var. Bazı benzerlikler söz konusu olsa da genel olarak farklı farklı kültürleri olan insanları görüyoruz. En büyük etkinin eğitimsizlik olduğuna şahit olabiliyor. Kadınların daha yoksul ülkeler baktığınızda eğitim oranlarının çok düşük olduğunu görüyorsunuz” dedi.
İSLAM ÖZÜNE UYGUN OLARAK UYGULANIRSA BAŞARILI OLUR
Böhürlerin konuşmasına ekleme yapan İlahiyatçı Prof. Dr. Saffet Köse ise şöyle konuştu: “Aslında İslam hukukunda Müslüman kadın ve erkeklerin evliliklerinde ve boşanmalarında gerekli hükümler belirlenmiştir. Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde de bu açıklanmıştır. Müslüman ülkelerde uygulanan şeriat hukuku eğer başarılı olmuyorsa bu İslam hukukunun yeterli olmadığını göstermez. Mutlaka uygulama hataları vardır. İslami hükümlerin özüne uygun bir şekilde uygulandığı ülkelerde bu başarılı olacaktır. Karma hukuki sistemlerde eksiklikler muhakkaktır. Bu da yanlış uygulamaları beraberinde getirir.”
ZİNA ESKİ TÜRKLER’DE DE SUÇTU
Müslüman Türk Aile Yapısı konu başlığıyla konuşmasına başlayan Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel de şöyle konuştu: “Türk tarihinde birçok devlet vardır. Bütün Türk devletlerinin ortak özelliği ise aile yapılarının çok sağlam olmasıdır. Türkler sağlam bir aile, sağlam bir devlet anlayışını benimsemiştir. Bu İslam öncesi ve İslami dönemde de böyle devam etmiştir. Abidelerden ve hikâyelerden bu sonuca varabiliyoruz. Türkler’de Müslüman olduktan sonra da devam eden bir anlayış var: Anne ve babanın yeri ve önemi. Aileler evlenme yoluyla kurulur. İlk zamanlar çekirdek aile özelliği taşıyan Türk aile yapısı daha sonra geniş aileye doğru geçiş yapmıştır. İlk zamanlar severek evlenme geçerliyken, Osmanlı’da bu görücü usule dönmüştür. Eski Türkler ifade edilirken şu örnek verilebilir: Eğer bir kadın ve bir erkek evlilik dışı bir ilişki yaşarsa ve bunu şahitler görür de o dönemin hâkimine ulaştırırsa; ayrım yapılmaksızın zina suçu işleyen kadın ve erkek kayın ağacının iki dalına asılarak öldürülür ve şöyle denilir: “Biz bu günahkarlarıGöktanrı’nın gazabına bıraktık.”


DEĞİŞİM VE ÇÜRÜMEYİ İYİ AYIRT ETMEK GEREKİYOR
“Eve Dönüş” konusuyla yaptığı konuşmada toplumsal değişim ve çürümeyi birbirinden ayırt etmek gerektiğine işaret eden Arslan, “Çürümenin vuku bulduğu zamanlarda bunu bir değişim olarak adlandırmak tamamen aldatmacadan ibarettir” dedi. Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim ülkemizde kadın üzerinde bir değişim sağlanmaya çalışılıyor. Özellikle de kitle iletişim araçları vasıtasıyla. Belki bu dindar bireylerin oluşturulması için uygulanabilir ama; kadın ve erkek arasındaki ilişkileri etkilemeye yönelikse ters tepebilir. Toplumlar sadece iktisadi düşüncelerini değil aynı zamanda dünya görüşlerini de değiştirirler. Tabii ki bu değişimin içerisinde toplumumuzun değerler düzeyi de değişiyor. Bu toplum modernleşiyor ve şiddet de modern usullerle yapılıyor. Maalesef Müslümanlara sorduğumda şiddetin cevabını alamıyorum. Sadece kaba güç müdür şiddet?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA