• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ufku açık Konya'ya adım adım...

03 Mayıs 2011 18:24

Bir şehrin devlette temsil edilen bir bakanı olmasının ne demek olduğunu bu günlerde çok daha iyi anlıyoruz.

Ahmet Davutoğlu’dan bahsediyorum elbette. Hafta sonunu Konya’da geçiren Bakan Davutoğlu’nun daha resmileşmemiş Konya milletvekili iken ki performansı, gelecek günler için Konya’ya  çok olumlu sinyaller veriyor.

Aday listesi açıklandığı ilk gün yazdıklarımızı tekrarlayalım o halde. “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun listeye 1. sıradan girmesi her şeyin üstünde bir gelişmedir. Konya’nın yeni dönem ufkunun da bahtının da açık olması için iyi bir şanstır bu tercih”
Dünyanın farklı köşelerinden özellikle de etrafımızdaki ülkeler hareketli bir dönem yaşarken, Bakan Davutoğlu’nun Konya’ya verdiği önem daha net ortaya çıkıyor.

Hafta sonu 7-8 programla ilçe çalışmalarında bulunan Ahmet Davutoğlu’nun halkın her kesiminden nasıl bir ilgi gördüğü de ortada. Karapınar neyse Göçü Köyü de o. Karatay neyse Kulu da öyle.

 Bu programların içinde Pazar günü katıldığı bir TV programında söyledikleri Bakan Davutoğlu’nun neden gerçek bir halk ve devlet adamı olduğunun en somut göstergeleri. Dünyada olup biten her şeye karışmak zorunda mıyız, başkasının işinden bize ne? Sorusuna verdiği o güzel cevap şöyle; “Bizim için ne Irak, ne Kıgızıstan, ne de Bosna başkası olamaz, biz nerde yardıma ihtiyacı olan varsa orda olmalıyız. Bu, kudretli bir devletin ayak izleri” diye cevapladı.
Program devam ederken okunan ezan için ise; “ Allah, Ezanı Muhammediye’yi  bu topraklardan ve daha önce okunmuş topraklardan esirgemesin, eksik etmesin.” Duasında bulundu. Bize de bu duaya “amin” demek kalıyor.

Kulu’da açtığı Korkmaz Ailesi tarafından yapılan okul için bir parantez açmalıyız. Bakan Davutoğlu’nun eğitime verdiği önem yanında, imkanları ölçüsünde Konya ile ilgili her programa katılma çabası gözlerden kaçmamalı. Tabi burada Aslan Korkmaz isminin bakan Davutoğlu ile yakın temasından da bahsetmemiz gerekir.

Bu yeni dönem Bakan Davutoğlu ile Konya’nın gerçekten ufkunun açık olacağı gelişmelerde oluyor. Bunlardan biri de Konya Ticaret Odası Başkanlığı’na seçilen Selçuk Öztürk ismi. Daha önce bulunduğu makamlarda Konya’yı en iyi şekilde temsil eden ve özellikle sosyal, kültürel ve ekonomi birikimiyle yeni Başkan Selçuk Öztürk’ün Ahmet Davutoğlu’na Konya için önemli enformasyon sağlayanlardan biri olacağını düşünüyorum.

Bu vesile ile KTO Başkanlığına seçilen Selçuk Öztürk’e hayırlı olsun temennisinde bulunalım. Bu şehrin ufkunun açık olması için Selçuk Öztürk üzerine düşeni fazlasıyla biliyordur, biz de o çaba konusunda yanında olacağımızı buradan belirtmiş olalım.

Konya’nın ufkunun da bahtının da bir türlü açılmadığı nokta ise Konyaspor. Nerden başlasak nasıl ifade etsek bilemiyorum ancak bu işte ciddi terslikler var.

Konyaspor meselesi ciddi ve profesyonel bir iş tamam. Fakat bu işi Konya’da iyi yapan biri çıkmayacak mı hiç.Süper ligde ki diğer şehir takımlarına baktığımızda ne nüfus ne ekonomik güç olarak Konya ile kıyaslanamayacak şehirler tozu dumana katarken Konyaspor, hep düşecek takımların ilk adayı oluyor.

Burada da ciddi bir problemle karşı karşıyayız. Ahmet Davutoğlu’dan bu konuda bir şey istemeyelim ancak bu şehrin yeni nesil yöneticileri bu işe bir el atsalar diyorum.

Bunu becerecek güçleri de yetenekleri de var inanın bana.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA