• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ucuz et yemeklerine dikkat!
22 Şubat 2010 Pazartesi 17:32

Ucuz et yemeklerine dikkat!

Türkiye'de et fiyatları son 5 ay içerisinde yüzde 40 oranında arttı. Bu artış et mamulleri fiyatlarına da zam olarak yansıdı. Ama...
Türkiye'de et fiyatları son 5 ay içerisinde yüzde 40 oranında arttı. Bu artış et mamulleri fiyatlarına da zam olarak yansıdı. Ancak bazı restoranlarda ve seyyar satıcılarda et yemekleri fiyatlarının değişmemesi şüpheleri de beraberinde getirdi. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, ucuz et yemeklerinde buffalo, at ve eşek eti veya soya küspesi kullanılabildiği uyarısında bulundu.
 
Mustafa Dinç, et fiyatlarındaki tırmanışa rağmen bazı restoranlarda ve seyyar satıcılarda fiyat artışları olmamasının şüphe doğurduğunu bildirdi. Son aylarda yurda kaçak sokulduğu sırada Kilis'te bufalo eti ile Adana, Mersin ve Konya'da ise at ve eşek eti ele geçirilmesinin dikkat çekici olduğunu dile getiren Dinç, vatandaşların menşei belli olmayan etlerden ve bu etlerin katıldığı yemeklerden uzak durması gerektiğini söyledi.
 
Ucuz dönerde soya fasulyesi küspesi kullanımının da bir gerçek olduğunu anlatan Dinç, "Çok ucuza temin edilebilen soya küspesi dönere katıldığında fark edilemiyor. Bazı yemek fabrikalarında ve dönercilerde soya küspesinin yemeklere çokça katıldığını biliyoruz. Vatandaşların dışarıda yemek yerken çok dikkatli olması gerekiyor. Fiyatları hep aynı kalan ekmek arası döner gibi şeylerden uzak durulması gerekiyor. Ucuza satılan etli ekmeklerden uzak durulmalı."
 
Bazı alışveriş merkezlerinin yasak olmasına rağmen hala hazır kıyma satmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Dinç, önceden hazırlanmış kıymanın her türlü müdahaleye açık olduğunu ve yağ oranının da fazla olduğunu bildirdi. Dinç, bu nedenle kıyma alacakların eti kendi gözleri önünde çektirmeleri tavsiyesinde bulundu.
 
At ve eşek eti satanlara çok düşük bir idari para cezası, tekrarı halinde ise iş yeri kapatma cezası verildiğini hatırlatan Dinç, bu cezaların caydırıcı olmadığını vurguladı.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, belli bir maliyetin altında sağlıklı et üretiminin mümkün olmadığını belirtti. Kırmız et fiyatlarındaki yükselişe paralel olarak yakalanan at ve eşek eti miktarının arttığını dile getiren Zengin, menşei belli olmayan ucuz et veya sakatatlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Vatandaşların alternatif protein kaynağı olarak kuru baklagilleri veya beyaz eti tercih edebileceğini söyleyen Zengin, baklagillerin kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA