• Konya14 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üçler Mezarlığının Yanında Kadeh Tokuşturuluyor

13 Şubat 2011 00:27

Geçenlerde bir dostum “biliyor musun Hilton Otelde içki satılıyormuş” dedi. İnanmadım; “yok öyle olabileceğini zannetmiyorum, Sayın Tahir Akyürek bu otelde alkol olmayacağını ifade etmişti” dedim. Dostum ısrar etti ve “hatta girişte lobide dahi bu olaya şahit olabilirsin” dedi. Ben yine inanmak istemedim. “Neticede Konya Büyükşehir Belediyesi Ak Partili ve Sayın Tahir Akyürek’te benim bildiğim kadarıyla inançlı bir insan, yani CHP’li bir belediyeden bahsetmiyoruz, Konya Büyükşehir Belediyesinden bahsediyoruz, her halde evliyaların başı ucunda, Hacı Veyis Zade Efendimizin, Mevlana’mızın, Üçlerimizin, Yedilerimizin, Kırklarımızın başucunda alkol içilmesine müsaade etmez, buna göre bir protokol yapmıştır” dedim.

Ama yanılmışım…

Evet, ne yazık ki Evliyalarımızın başı ucunda Konya’da kadeh tokuşturuluyormuş. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili Çetin Oranlı Dostum Merhaba Gazetesinde bir yazı yazdı, ben de kendisi ile konuştum, kesin teyit aldıklarını ifade etti ve ne yazık ki dostlar Hilton otelde alkol satılıyormuş ve Evliyalarımızın başı ucunda büyükşehir belediyesi bu rezalete müsaade ediyormuş…      
Hiç beklemediğimiz bir anda büyükşehir belediyesi Konya’nın en değerli arazilerden birisi olarak ifade edilebilecek bir alanı ABD’li Hilton otele tahsis etti, (sattı ama bu satış bir satıştan daha çok bir tahsis gibidir). Neyse, bu satıştan sonra hepimiz çok şaşırdık, buraya otel olur mu? Diye sormaya, düşünmeye başladık ve hadi otel oldu diyelim yani Hilton Otel olur mu? Dedik. Çünkü Hilton Otel alkolün içildiği ve bizim milli ve manevi kültürümüzle pek ilgili olmayan bir Amerikan otelidir, yani ne oluyor demeye, anlamaya çalıştık. O zamanlar Tahir Akyürek hala medyayı, Konya Kamuoyunu muhatap alıyordu, bir açıklama yaptı ve bu otelde alkol olmayacağını, bu şekilde anlaştıklarını, hatta Kâbe’nin yanında Mekke’de bile Hilton otelin var olduğunu ifade etti. Tabi Konya Kamuoyu bu açıklamayı doğru kabul etti ve o dönemde arsanın tahsisindeki bütün yamuklara rağmen sustu, sustuk. Şimdi yıl 2011 bu otel açıldı ama görülen otelde alkol var ve bu konuda otel yöneticileri çok rahat bir şekilde bunu kabul ediyorlar. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek Allah’ını seversen hiç mi vicdanın sızlamıyor, ölümü tamamen mi unuttun? Hiç mi, Hacı Veyis Efendimizin karşısına çıkacağın günü düşünmüyorsun? Yüzüne inecek o şamar seni hiç mi korkutmuyor, tamam bizleri muhatap alma, ama Allah’ı da mı muhatap almayacaksın? Nasıl yüzüne bakacaksın o gün? Sen bu vebali, “Mevlana Kültür Merkezinin yanında kadeh tokuşturtan adam” vebalini nasıl taşıyacaksın? Hani bu otelde alkol yoktu?
 Tamam, bu yazıyı bir hafta sonra kimse görmeyecek. Tamam, Sayın Başkanın danışmanları akıllı adamlar! Başkanı güzel yönlendiriyorlar ve eleştirilere yanıt vermeyince çok önemli gündem maddeleri bile gündemde kalmamış oluyor. Tamam, Sayın Başbakan olduğu sürece Tahir Akyürek nasıl olsa ya vekil olur ya da gelecek dönem en az yüzde 60 ile yeniden başkan seçilir ama peki Başbakanımızın devamlı hatırlattığı ölüm Sayın Tahir Akyürek sizi hiç mi korkutmuyor?
 
 Rabbim, Evliyamın başı ucunda alkol içirttin, kadeh tokuşturtun derse, ne diyeceksin? “Biz konjonktüre uyduk, dünyanın gelişmeleri öyleydi, bizde Konya’yı böyle değiştirdik. Sonra ben çok hırslı bir insanım, bakan olacağım, milletvekili olacağım, etkili adam olacağım” mı diyeceksin? Dedin diyelim, peki Rabbimiz sana ne diyecek?
 
 Ben Hilton oteli hiç suçlamıyorum, adamlar Amerikalı ve o kültüre göre alkol zaten sorunlu bir içecek değil ki, adamlar konseptlerini Konya için mi değiştirsinler? Ben Başkana bir aciz insan olarak kırılıyorum, Başkanın bu tavırlarından dolayı geldiğimiz halin acizliği benim şaşkınlıkla izlediğim bir tablo oluyor…
 
 Evet, Sayın başkan hiçbir açıklama yapmayacak mısınız? Bu evliyaların başının ucunda alkol içilmesi sizi hiç mi rahatsız etmiyor? Mekke’deki Hiltonda da alkol serbest mi? Konya’nın en nadide arazisine Konya’da otel yapacak hiç firma bulamadın mı? Yeşil alanla birlikte o güzelim araziyi Amerikalılara verdin ve alkol içiliyor bu otelde, hiç mi içinde bir rahatsızlık duymuyorsun?
 
 Neyse Konyalılar siz de susun, hep birlikte susalım, adamların hırslarını izleyelim, adamlar bizi yönetsinler bizde bütün yanlışlara olur diyelim. Ondan sonra dünyayı mahvediyor diye Yahudilere kızalım, darbe şakşakçısı diye CHP’yi eleştirelim, ama kendi hatamızı, kendimizden olanın hatasını hiç görmeyelim, ona tepki göstermeyelim, adam da hırsı ile yarın geleceği yerlerin hayali ile değiştirsin Konya’yı. Bilesiniz ki biz daha iyisine layık olsa idik o yönetirdi bizi, biz buna layığız, bilesiniz, orada Evliyalarımızın başında tokuşturulan her kadehte hepimizin vebali var. Biz alkole karşıyız ama normalde bu karşı olmamız alkol içen insanlara saygı göstermediğimiz anlamına gelmez, elbette saygı gösteririz ve göstermeliyiz de ama Evliyalarımızın başında içmesinler, lütfen biri buna dur desin… Bu acı hepimizi helak eder bilesiniz…
 
 Sayın Başkan bu durum sizde nokta kadar bile olsa bir vicdan muhasebesi yaptırmıyor mu?
 Daha ben ne diyeyim bilemiyor ki?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • Tarım Bakanlığı 2 bin 500 personel alacak
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı
  • Topladıkarı atık kağıtlarla engelliye tekerlekli sandalye aldılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA