• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üç aşamalı sürgün
03 Haziran 2014 Salı 08:51

Üç aşamalı sürgün

- Temizlik var burayı terk edin- Çiçek dikeceğiz refüjü de boşaltın-Satılmışlar, bu eyleme son verinÇocuklarının kaçırılmasını protesto için eylem yapan ailelere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tahammül edemedi. Zabıtalar çadırlarını yıktığı aileleri, temizlik bahanesiyle kovdu. Orta refüje gelen aileler, buradan da 'çiçek dikilecek' gerekçesiyle uzaklaştırıldı. Belediye çalışanları aileleri 'satılmışlar' diyerek taciz etti.

 

Diyarbakır'da çocukları terör örgütünce kaçırılan ve önceki gün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki orta refüjde oturma eylemini sürdüren ailelerin, çevre düzenlemesi yapıldığı gerekçesiyle refüjde de oturmaları engellendi. Daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler, temizlik yapılacağı gerekçesiyle buradan uzaklaştırılmış ve çadırları yıkılmıştı. Eylemlerini belediye önündeki orta refüjde sürdüren aileler, dün tekrar belediye önüne gelmek istedi. Ancak buna izin verilmedi.

SÜREKLİ ENGEL ÇIKARILDI

Aileler, belediye önündeki alanda güvenlik şeridi oluşturularak belediye personeli ve zabıta ekiplerince sözkonusu alana geçişlerin engellendiğini, hem belediye önünde hem de ailelerin oturma eylemi yaptığı orta refüjde çevre düzenleme çalışmalarına başlandığını gördü. Bunun üzerine belediyenin karşısındaki kaldırıma geçen aileler serdikleri kilim üzerinde oturma eylemini sürdürmeye başladı. Aileler adına açıklama yapan Sabri Önalan, 19 yaşındaki torunu Muhammed Emin'in 9 ay önce terör örgütü tarafından dağa götürüldüğünü belirterek, oturma eylemi yapan ailelere destek vermek için Bingöl'den Diyarbakır'a geldiğini söyledi.

OTURMASINLAR DİYE ÇİÇEK DİKTİLER

Belediye ekiplerinin kendilerine saldırıda bulunulduğunu belirten Önalan, bunun üzerine orta refüjde eylemlerini sürdürdüklerini hatırlattı. Önalan, 'Refüjde çiçek ekiyorlar. Her ne olursa olsun çocuklarımıza kavuşmak için eylemimizi sürdüreceğiz. Hem eylemimizi sürdürmek hem de çocuklarımıza kavuşmak için Başbakanımızdan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan destek bekliyoruz' dedi. Aileler, kendi oylarıyla seçtikleri belediye tarafından böyle bir muameleye maruz bırakılmalarına anlam veremediklerini belirtiyor.

Zabıtalar aileleri rahat bırakmadı

Temizlik ve çevre düzenlemesi gerekçe gösterilerek, belediye önünde ve orta refüjde oturmalarına izin verilmeyen aileler eyleme yolun karşısında devam etti. Ailelerle belediye çalışanları arasında tartışma yaşandı.

Çocuklar bırakılana kadar biz buradayız

Refüjde de oturmalarına izin verilmeyen ailelerle belediye çalışanları arasında tartışma yaşandı. Aileler adına açıklama yapan Erhan Eren, kardeşinin terör örgütü tarafından dağa götürüldüğünü belirterek, tek taleplerinin çocuklarına kavuşmak olduğunu söyledi. Eren, 'Annelerin isyanı ve başkaldırmasıyla bu mücadele başlamış oldu. Bunu hiç kimse durduramayacak. Ancak çocukların dağa gitmesi engellendiğinde bu eyleme son verilecek' diye konuştu.

ACILI AİLELERE BÜYÜK HAKARET: SATILMIŞLAR

Belediye çalışanlarının eyleme son vermelerini istediğini ve kendilerine kötü davrandığını belirten Eren, 'Arkadaşlardan biri 'satılmışlar' gibi alçakça bir ifade kullandı. Onların bir çocuğunu o koltuklara bu insanlar getirdi. Bu saatten sonra aynı tavrı göremeyecekler. Daha sert bir tavırla karşılaşacaklar' dedi. Bu sırada ailelerle sözlü olarak tartışan belediye personeline polis müdahale etti. Tartışma, ailelerin tekrar oturma eylemine başlamasıyla son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA