• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TYB Konya Şubesi Çanakkalede
09 Temmuz 2012 Pazartesi 15:26

TYB Konya Şubesi Çanakkale'de

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, üyeleri için düzenlemiş olduğu sosyal aktiviteler çerçevesinde Çanakkale Gezisi için Bursaya geçen burada bir takım tarihi yerleri gezen heyet...
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, üyeleri için düzenlemiş olduğu sosyal aktiviteler çerçevesinde Çanakkale Gezisi için Bursa’ya geçen burada bir takım tarihi yerleri gezen heyet, Bursa’dan sonra Çanakkale’ye geçti. TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu ve yazarlar ile ailelerinden oluşan 48 kişilik grup 1915 yılında vatanı kurtarmak için Çanakkale’de Türk askerlerinin mücadele verdiği cepheleri gezdi. Yazarlar heyeti, Tur Rehberi Ali Özdağ eşliğinde savaşta mücadele verilen yerlerin hem tarihlerini hem de hikâyelerini dinleyerek gezdi. Konyalı yazarlar ilk olarak herkesin aklına 275 kilogramlık topu kaldırarak düşman gemilerini vurması ile bilinen Seyit Onbaşı’nın Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret etti. Tabyaların üstünün toprakla örtülü olmasının nedenini anlatan Ali Özdağ, “Tabya, cephanelik demektir. Bu cephaneliklerin üzerinde askerler mermileri toplar aracılığı ile düşman gemilerinin üzerine atıyordu. Düşman gemileri de bu atışlara, sahip oldukları daha büyük toplar ile karşılık veriyordu. Askerlerimiz de düşman gemilerinden atılan topların etkisini azaltmak için ve daha az şehit vermek amacı ile tabyaların üzerlerini toprakla örtmüştür” diyerek bilgi verdi. Özdağ burada bulunan topların mermilerinin 1954–1955 yıllındaki belediye tarafından hurdacılara para karşılığı satıldığını, orada bulunan mermilerin de duyarlı yazarlar tarafından İstanbul’dan müzeden getirildiğini söyledi.
ASKERLERİN YIKANDIKLARI HASTANELER
Yazarların en çok dikkatini çeken yerlerden birisi de Soğanlı Dere Bölgesi’nde kurulmuş olan sahra hastanelerinin hikâyeleri idi. Rehber Ali Özdağ, askerlerin bu bölgeyi sevdiklerini birçok hatırada askerlerin burayı sevdiklerinin yazılı olduğunu söyleyerek, “Acemi eğitimini bitirip de cepheye gidecek olan askerler önce buraya getirilirdi. Burası dere yataklarının kenarında olduğu için askerler burada yıkanırlar ve ‘bitten kurtulduk’ diye çok sevinirlermiş. Bu hastanelerde tedavi önceliği durumu daha hafif olan hastalar da idi. Durumu ağır olan hastaların kurtulması mümkün olmadığı için, onlar bir kenarda bekletiliyor, diğer durumu biraz daha iyi olan askerler tedavi edilip tekrar cepheye gönderiliyordu” diye konuştu.
BİR ASKERİN MEZARI BELLİ
TYB Konya Şubesi üyesi olan yazarlar ve beraberindeki grup üyeleri daha sonra şehitlik abidesinin bulunduğu yere gitti. Burada bin 688 tane şehit mezar taşı var ve bu taşların her birinin üzerinde 36 tane şehit asker ismi yazıyor. Bu askerlerin hepsinin yerleri temsili olarak yazılı iken, sadece savaş zamanı bir Avustralyalı asker tarafından kafatası götürülen ve daha sonra18 Mart 2003 tarihinde Avusturya’dan Türk heyet tarafından getirilen askerin yeri belli. Yazarlar burada şehit olan 253 bin asker için daha önce okumuş oldukları Yasin’i Şerif ve Kuran’ı Kerim surelerini, onların ruhlarına dualar eşliğinde gönderdi. Yazarlar şehitlikten sonra Çanakkale Deniz Zaferi’nde kahramanlık örnekleri gösteren Yahya Çavuş’un düşmanla savaştığı tabyasını ziyaret etti. Sedddülbahir Bölgesi’nde bulanan tabyada, Yahya Çavuş’un 63 arkadaşı ile birlikte düşmanı karşılamak istemesi ve kendi üstlerine gemilerden inerek sayıları çok fazla olan askerlere karşı 63 arkadaşı ile mücadele vermesi Konyalı yazarların duygulanmasına neden oldu. Heyet buradan sonra 57’inci Alay olarak bilinen ve 1 askeri hariç diğer tüm askerlerinin şehit olduğu Alay bölgesini gezdi. Burada dualar ederek geri dönüş yoluna döndüler. Çanakkale gezisi hakkında bir değerlendirme yapan TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Kösoğlu, “Çanakkale dünyada belki de eşi ve benzeri olmayan bir mücadelenin verildiği yer. Burada şehitlerin huzurunda dua yapmak ve bu manevi atmosferi yazar arkadaşlarımız ile paylaşmak bizim için güzel bir duygu. Bazı arkadaşlarımız buralara hayatında ilk defa geldiklerini, çok duygulandıklarını ve ‘keşke daha önce gelseydim’ diye iç geçirdiklerini söylüyorlar. Bu arkadaşlarımıza TYB Konya Şubesi olarak düzenlemiş olduğumuz sosyal aktiviteler ile buraları gezdirmekten çok mutluyuz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA