• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TV kanallarının Ramazan ayı karnesi
23 Ağustos 2012 Perşembe 14:15

TV kanallarının Ramazan ayı karnesi

Ramazan ayında hangi TV kanalı en çok reklam aldı? Reklam verenler en çok hangi program türlerini ve yapımları tercih etti? Hangi dini içerikli programlar reklam verenlerin gözdesi oldu?

Ramazan ayında ekranlar, ramazan ve bayrama yönelik reklam filmleri ile doldu taştı. Kimi reklam verenler ürün satışına yönelik reklam spotları hazırlarken, kimileri ise marka algılarına yönelik çalışmalarını tercih etti. Medya Takip Merkezi (MTM), bayramı da kapsayacak şekilde Ramazan ayını mercek altına aldığı araştırmasında, bu kez reklam veren değil, reklam alan kesimin performansını inceledi.
Reklam verenler en çok hangi kanalları tercih etti?
Araştırmanın yapıldığı 1 aylık dönemde, reytingi yüksek 13 TV kanalı toplamda 186 bin 265 spot ve bin 200 saati aşkın süre ile reklam yayınladı. Ramazan dönemindeki reklamlardan en fazla payı ise ATV, Kanal 7 ve STV aldılar.
 Adete göre sıralandığında ATV, 20 bin 232 reklam spotu ile ilk sırayı alırken; süre baz alındığında ise 136 saat ile Kanal 7 liste başı oldu. Öne çıkan diğer kanal STV, 19 bin 982 reklam adedi ve 132 saat ile listenin üst sırasında yer aldı.
Ramazan’da en çok reklam alan TV kanalları listesinde, öne çıkan diğer kanallar ise 115 saat süre ile Show TV, 103 saat ile FOX TV ve 100 saat süre ile Star TV oldular.

Yerli diziler Ramazan’da da reklam verenlerin gözdesi oldu
Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırmasına göre, Ramazan dönemi boyunca reklam verenlerin en çok tercih ettiği program türü yerli diziler oldu.
Hem adet hem de süre bazında, reklam pastasının yüzde 30’unu ele geçiren yerli dizileri, yüzde 16 ile haber ve yüzde 11 ile din/inanç içerikli programlar takip etti.
“Mustafa Karataş’la İftar Saati” reklamları sildi süpürdü…
MTM’nin 13 TV kanalı üzerinden hazırladığı araştırmaya göre, Ramazan ayı boyunca Kanal 7’den izleyenlere ulaşan Mustafa Karataş’la İftar Saati, en çok reklam alan dini program oldu. Toplamda, 3 bin 82 adet reklam alan program, bu reklamlara 16 saat süre ile yer verdi.
ATV ekranlarında yayınlanan Nihat Hatipoğlu ile İftar, reklam verenlerin en fazla tercih ettiği diğer dini içerikli program oldu. Araştırma dönemi boyunca, 2 bin 53 adet reklam alan program, 11 saate yakın süre ile reklamlara yer ayırdı.
Süre bazında en çok reklam alan bir başka dini yapım, Nihat Hatipoğlu’nun sahur için hazırladığı program oldu. ATV ekranlarında yayınlanan Nihat Hatipoğlu ile Sahur adlı program, 10 saati aşkın süre ile reklam yayını yaparken, bin 544 adet reklam spotu aldı.
STV’nin İftar Zamanı programı, bin 728 adet reklam alarak, araştırmanın öne çıkan diğer dini programı oldu. Program, aldığı reklamlara dönem boyunca 9 saate yakın süre ile yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA