• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuzağa düşmeyin
09 Ekim 2014 Perşembe 09:40

Tuzağa düşmeyin

Akil İnsanlar Heyeti üyeleri, IŞİD'i bahane ederek düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili sağduyu çağrısında bulundu.

Çözüm süreci kapsamında rol oynayan Akil İnsanlar Heyeti üyeleri, terör örgütü IŞİD'i bahane ederek düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili sağduyu çağrısında bulundu. Akil İnsanlar Heyeti'nde Doğu Anadolu Bölgesi Başkanlığı yapan Can Paker, olayların çok ciddi bir toplumsal karşılığı olmadığını dile getirdi. Paker olayların çözüm sürecinin sonucunu değiştireceğini belirterek şunları söyledi: "Olayların toplumsal karşılığı olmadığına inanıyorum, geçici olarak görüyorum. Toplum artık barışı benimsemiş vaziyette.' Akil İnsanlar Heyeti'nde Ege Bölgesi Başkanvekili olarak bulunan Avni Özgürel bölgede ciddi kargaşa yaşandığını dile getirerek, şunları kaydetti: 'ABD ve Fransa'nın, imkanlarına rağmen IŞİD'i koruma tavrı içinde olmasına tepki göstermeyip, Türkiye'yi protesto etmek, provokasyondan başka kelime ile açıklanamaz. Türkiye kapılarını açmamış olsa bu tepkileri belki hak edebilir ama tüm sığınmacılara kapılar açılmasına rağmen bu tepkiler oluyorsa, bu uluslararası güçlerin, Türkiye'yi Suriye'ye müdahaleye zorlayan ya da kara gücü olarak yararlanma isteyen güçlerin tavrı daha ciddi sorgulanmalıdır.'

AKIL TUTULMASI YAŞANIYOR

Akil İnsanlar Heyeti'nde Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Sekreteri olarak yer alan Ayhan Oğan, Kürt siyasetinin 'akıl tutulması' yaşadığını söyleyerek, "Dindar Kürtleri diğer gruplarla çatıştırma amacı var. Bu kabak kendi başlarına patlar' ifadelerini kullandı. Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ise izinsiz gösterilere ilişkin, 'IŞİD'i gerekçe göstererek Türkiye'de karışıklıklara sebebiyet verdiğiniz zaman tamda Ortadoğu'yu karıştırmak isteyenlerin ekmeklerine yağ sürülmüş olur. Bunda da kaybeden Türkiye cumhuriyetinde yaşayan bütün insanlar olur' dedi.

BU OYUNA GELMEKEK GEREKİYOR

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Mehmet Uçum ise 'Ortadoğu'da sürekli savaş ve kaos isteyen güçler ki bunlar silah tekelleri, petrol tekelleri gibi savaştan beslenen sermayedir' dedi. Uçum, şunları kaydetti: 'Türkiye'deki HDP tabanı olan Kürtler de hükümetle doğal ittifak içerisinde olduğunun farkında olmalı. Ortadoğu'da sürekli savaş ve kaos isteyen güçler ki bunlar silah tekelleri, petrol tekelleri gibi savaştan beslenen sermayedir. Bunların tuzağına düşmemek lazım. Bu oyuna gelmemek gerekiyor.'

Türk ve Kürtlerin kaderi ortaktır

Akil İnsanlar Heyeti'nde Güneydoğu Anadolu Bölgesi Üyesi olarak bulunan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan ise farklı açılardan bakıldığında şu anda gelinen noktada, bir boşluk yaşandığını, bunu da 'Kürt hareketinin içinde kontrol edilmeyen enerji noktaları'nın kullandığını savundu. Bu tür sokak hareketlerinin bir alternatif yaratmadığını ifade eden Mahçupyan, 'Sonuçta sadece bir potansiyelin kaybı olur. Yaşanan bu olaylar toplumsal bir akılsızlık ifade ediyor' değerlendirmesinde bulundu. Akil İnsanlar Heyeti'nde Akdeniz Bölgesi Üyesi olarak yer alan Muhsin Kızılkaya da, 'Türklerle Kürtlerin kaderi ortaktır. Siyasi parti liderliği bu zamanda belli olur, akıl bu zamanda lazımdır. Herkesin yapması gereken şey; şapkasını önüne koyup 'Ben niye bunu yaptım, bunu nasıl önleyebilirim' diye düşünmektir" ifadelerini kullandı.

Kobani'ye böyle destek olunmaz

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de vatandaşlara sağduyu çağrısında bulundu. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, ne olursa olursa Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü çabalarının sekteye uğramaması ve başarısızlıkla sonuçlanmaması gerektiğine dikkat çekti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar da bu süreçte duyguların değil aklın ön planda olması gerektiğini dile getirdi. Memur-Sen adına IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili yapılan yazılı açıklamada ise halkın malına ve canına kast ederek Kobani'ye destek olunamayacağı, IŞİD'in ürettiği vahşetin sona erdirilemeyeceği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA