• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz ihracatına ulaşım sorunu
09 Ocak 2011 Pazar 11:30

Tuz ihracatına ulaşım sorunu

Tuz Gölünde çıkan dünyanın en temiz tuzu yüksek nakliye masrafı nedeniyle ihracatta yeterli seviyeye gelmiyor
Tuz Gölü'nde yüzde 99 saflık oranıyla çıkan dünyanın en temiz tuzu, yüksek nakliye masrafı nedeniyle ihracatta yeterli seviyeye gelemiyor. 150 kilometre uzaklıktaki demir yolu hattına nakil hat çekilmesi durumunda yıllık 500 bin ton üzerinde ihracat hedefleniyor.

Tuz Gölü'ndeki Kaldırım Tuzlası'nı özelleştirme yoluyla alarak işleten Koyuncu A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Koyuncu, yaptıkları yatırımlarla tesisleri geliştirdiklerini ve yüzde 99 saflık oranına ulaşarak dünyanın en kaliteli tuzunu ürettiklerini söyledi. Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Tuz Gölü'nden çıkan kaliteli tuzu dünya pazarına da sunduklarını belirten Koyuncu, ancak istenilen seviye de ihracat yapamadıklarını, bunun en büyük nedeninin karayolu taşımacılığının yüksek maliyetlerinden kaynaklandığını dile getirdi.

2010 yılında Avrupa'da çok sert geçen kış şartları nedeniyle yolların ulaşıma açılması için Türk tuzunun kullanıldığını hatırlatan Koyuncu, daha az maliyetli demir yolu taşımacılığı için Tuz Gölü'ne nakil hat çekilmesi talebinde bulundu. Koyuncu, "Tuz ihracatının artırılması için en temel faktör, Tuz Gölü'ne nakil demir yolu hattının çekilmesidir" dedi. Bunu devletten özellikle istediklerini anlatan Koyuncu, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemize katma değer katmak için son derece önemli. Tuz Gölü'nün en yakın Konya, Ankara ya da Pozantı'dan geçen hatta bağlanabilmesi için 150 kilometrelik nakil hattın çekilebilmesi lazım. Eğer bu gerçekleşirse demir yoluyla tuz ihracatının ülkemizden yıllık 500 bin tonu geçeceğini taahhüt ediyoruz. Tuz Gölü'nün doğal yapısı gereği ürünümüzün kalitesi yüzde 99 saflıkta. Dünya da en kaliteli tuz sıralamasında ilk 3 sıradayız. Bu değeri yurt dışına taşıyabilmek için devletimizden demir yolu hattını özellikle istiyoruz"
500 bin ton tuz ihracatının iddia bir rakam olduğunu ve bu şartlarda sadece 200 bin ton ihracat yaptıklarını dile getiren Koyuncu, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer demir yolu hattı çekilirse 500 bin ton hedefini geçebileceğimizi düşünüyoruz. Yeter ki, destek verilsin. Bu kadar kaliteli bir ürünün ihracatını yapabilmek için devletin destek vermesi halinde Avrupa'ya daha rahat ulaşacağız. Avrupa'nın aradığı kaliteli tuz bizim ülkemizde fazlasıyla mevcut."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA