• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz hasadı sona erdi
15 Aralık 2011 Perşembe 11:31

Tuz hasadı sona erdi

Anadolu'nun ortasında bulunan, ''bozkırın gelinliği'' denilen Tuz Gölü'nde, bu sezon yüzde 99 saflık derecesine yakın 2 milyon 300 bin ton tuz üretildiği bildirildi.
Anadolu'nun ortasında bulunan, ''bozkırın gelinliği'' denilen Tuz Gölü'nde, bu sezon yüzde 99 saflık derecesine yakın 2 milyon 300 bin ton tuz üretildiği bildirildi.
    
Tuz Gölü'nün doğal yapısından kaynaklanan tuz oranı yüksek suyun terbiye edilmesi ve güneş enerjisiyle buharlaştırılmasına dayalı bir tuz üretimi gerçekleştirilirken hasat sezonu süreci, havuzlama yöntemiyle havuzun doğal ortamında kışın biriken yağmur ve yer altı kaynaklarıyla beslenen tuzluluk oranı yüksek olan su, belirlenen ölçülerde pompalarla üretim havuzlarına nakliyle başlıyor.
    
Bu nakil süreciyle beraber üretim hazırlıkları da başlıyor. Bu süreç kış aylarında start alıyor ve değişkenlik gösteren mevsim şartlarına göre nisan ayının sonlarına, mayıs ayının başlarına kadar su alma süreci devam ediyor. Bu süreç sonucunda işler doğaya bırakılıyor. Havuzlara alınan yüksek tuzluluk oranına sahip su buharlaşma metoduyla oluşturulan havuzlarda zemine çökmeye başlamasıyla tuz oluşumu start alıyor. Temmuz-ağustos ayına doğru göl havzasında ve havuzlarda suyun tamamen buharlaşması neticesinde çökertme işlemi tamamlanıp üretim sürecine başlanıyor ve kasım ayı sonuna doğru hasat sezonu bitiyor. 
    
Konya'nın Cihanbeyli ve Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçelerinde faaliyet gösteren tuzlalarda temmuz ayında başlayan ve kasım ayı sonunda sona eren hasat döneminde 2 milyon 300 bin ton tuz üretimi gerçekleştirildi.
     Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesindeki Koyuncu Kaldırım Tuzlası Sahibi İbrahim Koyuncu, Türkiye'nin dünyanın en tuzlu ikinci tuz gölü havzasına sahip olduğunu anımsattı.
    
Temmuz ayında başlayan ve kasım ayı sonunda biten üretim döneminde 1 milyon ton tuz üretildiğini anlatan Koyuncu, bunun 600 bin tonunu iç piyasaya, 300 bin tonunu ise ihracat için beklettiklerini, geri kalan kısmını ise stokta hazır halde tuttuklarını vurguladı.
     Geçen kış sert geçen kar ve buzlanma nedeniyle tuz stokları tükenen Avrupa ülkelerine 250 bin ton tuz ihraç ettiklerini dile getiren Koyuncu, Danimarka, Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesine tuz ihracatı yaptıklarını aktardı.
    
Bu yıl için hazırlıklarını tamamladıklarını ve Avrupa'dan gelecek tuz talebini karşılayabilecek stoklarının bulunduğunu söyleyen Koyuncu, ''Geçen sene Avrupa ülkelerinden gelen talepleri hazırlıksız yakalandığımız için karşılamakta zorlandık. Ancak bu sene için hazırlıklarımızı yaptık, talepleri bekliyoruz. Avrupa'da hava sıcakları mevsim normallerinin çok üstünde seyrediyor. Ocak ayından itibaren tuz talebi olacağını ve ihracatın bir miktar hareketleneceğini düşünüyoruz'' dedi.
    
Firma olarak dünyadaki en kaliteli 5 tuz üreticisi arasında yer aldıklarını dile getiren Koyuncu, son iki yıldır ihracat gerçekleştirdiklerini, önceki yıllar itibarıyla talebin ne olacağını önceden bilemedikleri için hazırlık yapmadıklarını ancak bu kış için talepleri karşılayacak şekilde tuz stoğu yaptıklarını söyledi. 
    
-Hazırlıklar tamamlandı- 
    
Yavşan Tuzlası'nda faaliyet gösteren Cihanbeyli Madencilik Tuz Nakliyat Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ'nin idari müdürü Fatih Haktan da üretim sezonunda 650 bin ton tuz elde edildiğini, bunun 150 bin tonluk kısmını ihracat için ayırdıklarını söyledi.
    
Avrupa'da özellikle geçtiğimiz kış yaşanan sert doğa şartları nedeniyle kar ve buzlanmaların etkili olduğu ülkelerin yüksek miktarda buzla mücadelede kullanılmak üzere tuz talebinin olduğunu, bu yılda bağlantı kurdukları ülkelere tuz gönderebilecek stoklarını hazırladıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
    
 ''Geçtiğimiz kış Avrupa ülkelerinden gelen talepler karşısında ihracat kalemimiz başlamış oldu. 2011 yılının ilk aylarında Avrupa ülkelerine yaklaşık 150 bin ton tuz ihraç ettik. Firma olarak en çok sevindiğimiz konulardan biri tuzumuzun daha önce hiç gitmediği Avrupa'ya gönderilmesi. Çünkü tuzumuz, Avrupa ülkelerinde tüketilen tuzun kalitesinden çok çok daha kaliteli. İhracatımız, Avrupa'daki birçok endüstri ve sanayi kuruluşlarını harekete geçirdi. Bunun sonucunda büyük miktarlarda talepler uzun süreli anlaşma teklifleriyle geri döndü. Türkiye olarak sektörde hedef kitlemiz sadece buzla mücadelede tuzumuzun kullanılması değil, endüstri kalemi olarak da kullanılması. Bu çalışmaların neticesinde de bu yıl için yurt dışına yaklaşık 150 bin ton tuz ihraç etmeyi planlıyoruz.'' 
     
-''Tuzumuz, sadece buzla mücadelede kullanılacak tuz değil''- 
    
Tuz Gölü'nde çıkarılan yüzde 99.9 saflık derecesine yakın tuzun sadece buzla mücadelede kullanılmasını arzu etmediklerini anlatan Haktan, ''Bizim firma olarak öncelikli amacımız sadece buzla mücadelede kullanılmaya yönelik tuz üretmek değil. Çünkü ürettiğimiz tuzun kalitesi uluslararası standartların çok çok üstünde. Bizde, 'Sanki bu tuz buzla mücadelede kullanıldığı zaman israf oluyor' gibi bir düşünce doğuruyor'' ifadelerini kullandı.
    
Türkiye olarak üretilen tuzun sadece yüzde 5'inin sofrada kullanıldığını anlatan Haktan, yüzde 15'nin buzla mücadelede, yüzde 80'inin ise endüstride kullanıldığını sözlerine ekledi.
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA