• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz Gölünü yeniden keşfettiler
15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:44

Tuz Gölü'nü yeniden keşfettiler

Merkezi Hollandada bulunan Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği UPI 2. Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında 16 ülkeden 90 ünlü fotoğrafçı Cihanbeyliyi ve Tuz Gölünü fotoğrafladı.
16 Ülkeden 90 ünlü UPI Üyesi fotoğrafçı 1 hafta boyunca Konya’yı fotoğrafladılar. Taşkent, Akşehir ve Cihanbeyli’yi de görme fırsatı yakalayan fotoğrafçılar, Konya’mızın eşsiz manzaralarına hayran kaldı. Gelen Fotoğrafçılara ev sahipliğini UPİ Yönetim Kurulu Üyesi Reha Bilir ve UPI Türkiye Temsilcisi Şadiye Yılmaz yaptı. Cihanbeyli Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen fotoğraf gezisinde Cihanbeyliler Platformu Başkanı Cengiz Çivi’de gelen konuklara eşlik etti.

TUZ GÖLÜNE HAYRAN KALDILAR
Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Endonezya, İtalya, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Güney Afrika, İsveç, Katar, Slovakya ve Birleşik Arab Emirlikleri'nden ülkelerinin en popüler fotoğrafçıları ülkemizdeki güzellikleri fotoğraflayarak hem ülkemizin hemde Konya’mızın eşsiz manzaralarını fotoğraflayarak tanıtımını gerçekleştiriyorlar.  Fotoğraf gezisi kapsamında gelen sanatçılar Cihanbeyli beldelerinde, Şanlıurfa’dan çalışmak için gelen tarım işçilerini fotoğrafladılar. Koyun sürüsü ve Çoban’da ilgi gören fotoğraflar arasındaydı. Günün kapanışı ise Tuz gölünde gerçekleşti. Gün batımında yansıyan gölge ve silüet görüntü, fotoğrafçıları hayran bıraktı.

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR KONYA’YI FOTOĞRAFLADI 
UPI Yönetim Kurulu üyesi Reha Bilir ise UPI Fotoğraf Festivalinin Türkiye'de yapılması için 2012 yılının Nisan ayında Brüksel'de yapılan yönetim kurulu toplantısında öneride bulunduğunu ve bu önerinin diğer yönetim kurulu üyeleri tarafından da kabul edildiğini açıkladı. Bu tür etkinliklerin tanıtım noktasında büyük katkı sağladığını ifade eden Bilir, ‘‘ UPI – ‘Dünya Fotoğrafçılar Birliği’ dünyanın bireylerden oluşan en büyük fotoğrafçılar birliğinden birisidir. 30 ülkeden 350’nin üzerinde üyesi bulunuyor. UPI olarak bu 2. fotoğraf festivali. İlki 2 yıl öncesinde İtalya’da yapılmış ve dünyadan 50 fotoğrafçı katılmıştı. 2.si ise Türkiye’de gerçekleşiyor. 1 hafta süresinde Kapadokya’dan başlayarak Konya ve ilçelerini onlara tanıtma ve fotoğraflama imkânı tanıdık. Katılan fotoğrafçıların fotoğraflarından oluşan bir sergiyi ‘Dünyanın Işığı Kapadokya’ adıyla Kapadokya’da açtık. 2. Sergiyi de Konya Kulesite’de ‘Dünyanın Işığı Konya’da adıyla açtık. Konya’da olduğumuz süre içerisinde ilk gün Konya içerisinde, 2. Gün Taşkent’e gittik, 3. Gün Akşehir’e gittik ve Sille Sanat Sarayı ile birlikte düzenlenen fotoğraf yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirdik. Son olarak Cihanbeyli ve beldelerini, Tuz Gölü ve gün batımını izledik. Bu etkinliğin 16 ülkeden olması hem ülkemizin hem güzel kentimizin Dünyaya tanıtımı için önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bu festivale katılan kişiler sıradan turistler değildir. Her biri kendi ülkesinde çok başarılı ve ünlü fotoğrafçılardır. Doğal olarak ülkelerine döndükleri zaman Türkiye’nin ve Konya’mızın fotoğraflarını kendi ülkelerindeki fotoğraf dernekleri ve fotoğraf severlerle paylaşacaklar. Buda Türkiye’nin iyi fotoğraflarla iyi tanıtımı anlamına gelmektedir. Bizlere de bu tanıtımda katkı sağlayan Belediye Başkanlarına ve Cihanbeyli Platformu Başkanı Cengiz Çivi’ye teşekkür ederim’’ diye konuştu. SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA