• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz Gölü Dünya Mirası Geçici Listesine alındı
31 Temmuz 2013 Çarşamba 17:05

Tuz Gölü 'Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı

Türkiye'den UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren varlık sayısı 41'e ulaştı. Yeni listeye Tuz Gölü de yer aldı.

Türkiye'den UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren varlık sayısı, "Ceneviz Kale ve Surlu Yerleşimleri", "Laodikeia Antik Kenti", "Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri" ile "Tuz Gölü"nün de kabul edilmesiyle 41'e ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, tüm dünyada öncelikli korunması gereken kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı "Dünya Mirası Listesi"nde Türkiye'den 11, listeye alınması değerlendirilen varlıkların belirlendiği geçici listede ise 41 varlık yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Miras Komitesi'nce belirlenen 2013 Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren son dört kültür varlığı ise şöyle:

 "Ceneviz Kale ve Surlu Yerleşimleri", 11.-15.yüzyıllarda Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa'da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden günümüze kalan İstanbul'da Yoros Kalesi, Galata Kulesi, İzmir'de Foça ve Çandarlı kaleleri, Bartın'da Amasra Kalesi, Düzce'de Akçakoca ve Sinop kalelerini kapsıyor.

M.Ö 3. yüzyılın ortalarında kurulan "Laodikeia Antik Kenti",  Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birine sahip olması, İncil'de adı geçmesi ve kutsal hac merkezi sayılması sebebiyle Hıristiyanlar için büyük önem taşıyor.

Manisa Salihli'de bulunan "Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri", antik dünyanın en büyük havrasını bünyesinde barındırıyor.

Türkiye'nin tuz ihtiyacını karşılayan "Tuz Gölü" ise yaklaşık 6 bin civarında kuş yuvalama alanına sahip olması, 279 bitki, 120 bakteri ile 129 böcek türüne ev sahipliği yapmasıyla dünyanın önemli doğal alanlarından biri kabul ediliyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA