• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz Gölü altına doğal gaz depolaması
22 Kasım 2011 Salı 18:15

Tuz Gölü altına 'doğal gaz depolaması'

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Tuz Gölünün altına inşa edilecek doğalgaz depolama tesisiyle ilgili bilgi verdi. İihaleyi Çinli, Tianchen Engineering Corporation firmasının...

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının uzun süredir üzerinde çalıştığı Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin inşası için çalışmaların hız kazandığını açıkladı. Projenin hayata geçirilmesi ile Türkiye'nin enerji arz güvenliği açısından büyük mesafe alınacağını belirten Kabakcı “Bu proje kapsamında, Aksaray’a bağlı Sultanhanı Beldesi yakınlarında açılacak olan toplam 12 kuyu depo olarak kullanılacaktır. Proje yapım çalışmaları iki aşamada gerçekleştirilecek. Her bir aşamada 630.000 m3/kavern geometrik hacminde (yaklaşık 500 milyon m3 çalışma gazı kapasiteli) 6 adet kaverna (depo) oluşturulacaktır. 12 deponun tamamlanması ile yaklaşık toplam 1 milyar m3 çalışma gazı kapasitesine ulaşılacaktır” dedi.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ile ilgili teknik ve ekonomik açıdan en olumlu teklifi veren China Tianchen Engineering Corporation (Çin) firması ile sözleşme imzalandığını aktaran Kabakcı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2015 yılında birinci aşamanın tamamlanarak yaklaşık 500 milyon m3 çalışma gazı kapasiteli tesisin devreye alınması, 2019 yılında ise ikinci aşamanın tamamlanarak tesisin tamamının devreye alınması ve toplamda 1 milyar m3 çalışma gazı kapasitesine ulaşılması planlanmaktadır. Projenin yapım çalışmalarının tamamlanmasını müteakip günlük maksimum 40 milyon m3 gaz, bir aylık süre boyunca, Türkiye doğal gaz şebekesine verilebilecektir. Bu depolama tesisi projesinin gerçekleşebilmesi için bol miktarda suya ihtiyaç duyulacak. Yeraltında galeriler oluşturulurken, tuz kütlelerinin kontrollü şekilde eritilmesinde gerekli olan su ise Hirfanlı Barajı'ndan, 120 kilometre uzunluğunda boru hattıyla getirilecek. Eritmede kullanılacak su ise 40 kilometre uzunluğunda bir başka boru hattıyla Tuz Gölü'ne akıtılacak. Aynı zamanda, Tuz Gölü'ndeki suyla benzer kimyasal özellik taşıyan bu tuzlu su, suları azaldığı için tehlike sinyalleri vermeye başlayan Tuz Gölü'ne de hayat verecek. Bu suyun, bölgede bozulan doğal yaşam dengesinin sağlanmasına da önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA