• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutukluluk süresi 5 yıl
04 Şubat 2014 Salı 09:11

Tutukluluk süresi 5 yıl

Başbakan Erdoğan, Almanya'ya hareketinden önce tutukluluk süresinin 7,5 yıldan 5 yıla indirileceğini açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya'ya gerçekleştireceği çalışma ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın 'paralel devlet örgütlenmesine dair bir soruşturma başlattığı' iddiaları konusunda bir soruya, 'Paralel yapılanmaya yönelik soruşturma denilince... Burada da tabii ki sadece İçişleri Bakanlığımızın değil, tüm istihbari çalışmalarımızın bundan sonraki hassasiyeti, mevcut eksikliklerin giderilmesi suretiyle, bu yöne çok daha farklı bir şekilde eğilmek. Çünkü devletin içerisindeki böyle bir yapılanma, bizim bir beka meselemiz haline gelmiştir. Dolayısıyla buna da bizim fırsat vermemiz mümkün değildir. Gereği neyse bunları da yapacağız' dedi.

HANGİSİNE İNANALIM

Bir basın mensubunun, Zaman gazetesinde dün yayımlanan anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Erdoğan, cebinden çıkardığı anket sonuçlarını göstererek, şunları söyledi:

'Bunu değerlendirmeme aslında pek gerek yok da sen inanıyor musun buna? Senin mensubu olduğun (Habertürk) gazete dün (önceki gün) başka bir anket yayımlamıştı. Şimdi bugün bunlar başka bir anket yayımlıyor. Hangisine inanalım, seninkine mi inanalım, ona mı inanalım? Bizim yaptırdığımız anketler var, bunlara mı inanalım? Bunların dışında yapılmış anketler var. Ben size şimdi okuyayım. Bakalım buna ne diyeceksiniz ve aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görüp... Konda herhalde benim şirketim değil, hepiniz biliyorsunuz. Konda'nın ocak ayı anketini söylüyorum: AK Parti 47,7, CHP 28,5, MHP 14,4, BDP 5,9.

PARALEL YAPININ ANKETİ

(Zaman gazetesinin anketini eleştirerek, Fethullah Gülen'e mesaj verdi) İşte bu anketin adı paralel yapı firmasının anketidir. Bunlar duymaz, uydururlar. Dert başka... Bunlar kendilerine göre bu ülkede bir irade oluşturabileceklerini zannediyorlar ama oluşturamayacaklar. Bunun en büyük sadası meydanlardır. Dünyanın değişik bir ucundan durup da Türkiye yönetilmez. Çıkarsın, gelirsin ülkende ne yapacaksan bunu burada yaparsın. Şu anda bu hafta bugün Almanya seyahatim var ve Cuma günü Soçi'de kış olimpiyatları var, oraya gideceğiz ve ondan sonra tamamen arazideyiz, meydanlar 30 Mart'ın dilin konuşacaklar.

MİLLET ARTIK YUTMUYOR

O tür palavraları anketleri filan bu millet yutmuyor. Her ay 4 tane anketi var bizim partinin. Bu 4 tane anketi değerlendirir ve adımlarımızı da buna göre atarız. Biz, hayali projelerle de konuşmuyoruz, yaptıklarımızla konuşuyoruz. Eser ortadadır, bütün bu eser, Türkiye'dir. Bugüne kadar yaptıklarımızla da milletimiz bize istikamet vermiş, biz o istikamette yürüdük. Milletimiz de bunun için bize 2002 Kasımı'ndan bugüne hep sahip çıktı, trendimizi de hep yüksek tuttu.'

Tutukluluk 5 yıl

Yeni demokratikleşme paketinin içeriği sorulan Başbakan, daha önce yaptıkları çalışmanın idari boyutuyla çözüldüğünü, halledildiğini, bu konuda adımları attıklarını kaydederek, yasal sürece yönelik bunu parlamentoya gönderdiklerini aktardı. Bunların yanı sıra 3 paketleri daha olduğunu bildiren Erdoğan, 'Bunlardan bir tanesi Adalet Bakanlığı ile alakalı. Bir diğeri İçişleri Bakanlığı ile bir diğeri de şeffaflaşmayla alakalı. Biz bu süreçte büyük ihtimalle Adalet ve İçişleri ile ilgili olanları yetiştirmenin gayreti içerisinde bulunacağız. Biliyorsunuz Özel Yetkili Mahkemeleri süratle kaldırmanın gayreti içerisindeyiz. Onu bu arada kaldırmak için yoğun bir çalışmayı gerçekleştireceğiz. TMK ile alakalı olarak orada yeni bir düzenlemeye gidiyoruz. Bunları Ceza Kanunu kapsamı içerisine alacağız. Burada öyle zannediyorum ki; en hayati, önemli olan şu olacaktır. Tutukluluk süresi daha önce biliyorsunuz 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığımız bu çalışmayla bunu 5 yıla indirme kararı verdik ve şimdi bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclis'ten de bunun çıkmasıyla, öyle zannediyorum ki; herhalde yüzlerce, binlerce insan bundan istifade edecek' dedi.

Erdoğan AB'nin talebi doğrultusunda polis ve jandarmadan bağımsız adli kolluk kurumu kurulacağını söyledi. Erdoğan, 'Bunun görevi sadece adli kolluktur. Arkadaşlarımızla bir çalışma yaptık. Bu çalışma olgunlaştırılacak' diye konuştu.

Müşterek çalışıyorsunuz

Başbakan Erdoğan, MİT'in aylar önce hazırladığı Rıza Sarraf hakkındaki raporunu soran Zaman gazetesi muhabirine 'Müşterek çalışıyorsunuz' yanıtını verdi. Başbakan, 'Bak MİT'in raporunu bilecek kadar ona nüfuz edecek kadar paralel yapı. Müşterek çalışıyorsunuz. Söylemediğinizi söylettiriyorsunuz. Sen değil, patronlarınız. Bu şekilde de bu işlere nüfuz etme yollarına gidiyorsunuz. MİT'in bu tür belgeleri nasıl ele geçiriliyor? MİT sürekli gizlilik kaydıyla çalışır. Bu halde sizlerin ya da oraların eline geçiyor? Burası çok tehlikeli bir gidiş. Bakın bu ülkeyi sevmek değildir. İsmi geçen zat ile ilgili bana bugüne kadar hiçbir suç duyurusu gelmemiştir. Dolayısıyla patronlarınız da duymuştur herhalde' dedi.

Sen ayrıntıları benden daha iyi öğrenmişsin

NTV muhabirinin, Başbakanlık ofisine konulan böcekle ilgili sorusuna Erdoğan, 'Vallahi sen ayrıntıları öğrenmişsin. Ben bu ayrıntıları bilmiyorum. Yani bu ayrıntılardan beni de bir bilgilendirirsen bundan çok da mutlu olurum. Şimdi Başbakanlık Teftiş Kurulu gizlilik, çok gizlilik kaydıyla Ankara Başsavcılığı'na bunu gönderiyor ve şimdi bundan sizin haberiniz oluyor. İşte paralel devlet, paralel yapılanma bu. Anlatabiliyor muyum? Bu ülkede hala paralel devlet yok diyenler başını iki elinin altına alsın da düşünsün. Buna paralel devlet mi dersin, paralel yapı mı dersin işte bu' ifadesini kullandı.

Berlin'de de aynı mesaj: Dik dur eğilme

Akşam saatlerinden Almanya'ya ulaşan Başbakan Erdoğan'ı yüzlerce Türk karşıladı. Tegel Havalimanı'ndan karayoluyla Berlin merkezdeki Ritz Carton Otel'e gelen Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile yanında bulunan heyet kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Makam aracından inerek kalabalığı selamlayan Başbakan Erdoğan, 'Dik dur eğilme, bu millet seninle', 'Türkiye seninle gurur duyuyor' şeklinde slogan atan gruptaki bazı vatandaşlarla tokalaştı. Öte yandan kalabalık arasında bulunan Mısırlı bir grup ise Başbakan Erdoğan'a Arapça slogan atarak sevgi gösterisinde bulundu. Kalabalığı selamladıktan sonra beraberindekilerle otele geçen Başbakan Erdoğan, ardından Almanya'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA