• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutuklular elektronik kelepçe ile izlenecek
04 Ekim 2010 Pazartesi 16:58

Tutuklular elektronik kelepçe ile izlenecek

Ceza İnfaz Yasası'nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidecek olan Türkiye, denetimli serbestlik uygulamalarında elektronik kelepçe kullanımına geçmek için çalışmalarını sürdürüyor
Adalet Bakanı Sadullah Engin'in açıkladığı elektronik kelepçeli denetimin Ceza İnfaz Yasası'nda yapılacak değişikliğin ardından uygulanmaya geçmesi bekleniyor.

Mahkemece üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlarla adli kontrol kararı verilenlere, koşullu salıverilen hükümlülere, 2 yıl ya da daha az hapis cezasına mahkûmiyet sonucu cezanın ertelenmesi kararı verilenlere, özel infaz rejimine tabi olanlara, örgütlü suçlarda etkin pişmanlık ile tedavi ve denetime tabi tutulanlarda uygulanan denetimli serbestliğin, elektronik kelepçe ile daha etkin uygulanması hedefleniyor. Bu kapsamda 2 yıla kadar olan cezalarda uygulanan denetimlik serbestliğin süresinin uzatılarak cezaevlerindeki doluluğun azaltılması düşünülüyor.

Yeni uygulamayla cezalarını Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlükleri'nce belirlenen kamu kurumlarında çalışarak geçiren kişiler, daha etkin bir şekilde denetlenecek. Uygulama, personel yetersizliği sebebiyle denetim yapamayan personelinde işini kolaylaştıracak.

Elektronik izleme sayesinde şartlı tahliye edilen hükümlüler ile kısa süreli hapis yerine kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen kişiler, ayak bileklerine takılacak kelepçeyle kolaylıkla takip edilecek.

ABD'DE İNCELEME

Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Genel Müdürü Nizamettin Karaman, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Burhanettin Eser, Tetkik hâkimler İbrahim Usta ve Hakan Umut, denetimli serbestlik hizmetlerinde elektronik izleme uygulamalarını yerinde görmek için Haziran ayında ABD'de bir dizi incelemelerde bulundu. 'Elektronik izleme ve cezaevlerinde geleceğin güvenlik teknolojileri' konferansına katılan Karaman ve beraberindeki heyet, elektronik izleme araçlarının tanıtıldığı sergiyi gezerek yazılım ve donanımlar hakkında bilgi aldı.

ABD ve Avrupa'daki elektronik izleme uygulamalarını inceleyen yetkililer, bu konudaki çalışmasını sürdürüyor. Çalışmaları yürüten uzmanlar, elektronik takibin suçluların takibinde en etkin yöntem olacağını ifade ediyor. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA