• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutal, muhtarlarla istişare toplantısı yaptı
10 Aralık 2015 Perşembe 13:58

Tutal, muhtarlarla istişare toplantısı yaptı

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, mahalle muhtarları ile yemekli toplantıda bir araya gelerek 2014 ve 2015 yılında yapılan çalışmaları ve 2016 yılı hedeflerini anlattı.

Tutal, 2014 yılında başlatılan çalışmalarda bu yıl büyük ölçüde ilerleme kaydedildiğini belirterek Seydişehir’in çehresini değiştirecek ekonomik ve sosyal proje çalışmalarının bir çoğunda sona gelindiğinin müjdesini verdi.

Mahalle muhtarının mahallelerindeki eksiklikleri daha iyi bildiklerini ve kendisiyle bu noktada istişare açık olduğunu belirten Başkan Mehmet Tutal, toplantıda muhtarlara çalışmalar hakkında bilgi aktardı. Tutal, “Çalışmalarımızda bir buçuk yılı geride bıraktık. Elhamdülillah Seydişehir’de belli bir mesafeye ulaşmış olduk. Mevcut eksiklikleri biliyoruz. Sizleri davet ederken mahallelerinizin eksikliklerinin tespitini yapmanızı istedik. Önümüzdeki yıllarda yapacağımız çalışmalarının şimdiden bir programını yapmalıyız.” Dedi.

Seçim çalışmalarında önemli projelerle gelindiğini ifade eden Mehmet Tutal, “Seçim beyannamesinde sözünü verdiğimiz projelerin hemen hemen hepsinin bir yanından başladık. Bir kısmı tamamlanırken bir kısmı da yapım aşamasında. Önümüzdeki zaman diliminde bu çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz.” Diyerek mevcut çalışmalar ve projelerin durumu hakkında muhtarları bilgilendirdi.

MİLLİ EGEMENLİK VE SEYİD HARUN VELİ BULVARI ASFALTLAMA ÇALIŞMASI TAMAMLANMAK ÜZERE

 “Şehir merkezinde Seyid Harun Veli Bulvarı ve Milli Egemenlik Caddesi çalışmalarımızda sona geldik. Teknik aksaklıklar nedeni ile biraz gecikme oldu fakat çalışmalar yeniden başlıyor. Kısa bir süre içinde tamamlanacak.”

BOZKIR YOLU 2 ŞERİT İÇİN ASFALATLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILACAK

“Bozkır yolu üzerinde kanalizasyon ve drenaj çalışmalarında Eski Garaj bölgesine kadar geldik. Su hatlarının da değişiminden sonra önümüzde yaz diliminde Seyid Harun Veli Bulvarı’ndaki gibi bir çalışma olacak. Hava şartlarının durumuna göre Muallimhane Camii’ne kadar çalışmaları devam ettirmeyi planlıyoruz. Deforme olan yolu kış dönemi için geçici bir asfalt çalışmasını kısa bir süre içinde başlatacağız.”

KUĞULU VADİSİ PROJESİ'NDE DSİ ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI

“KOP kanalı ile çalıştığımız Kuğulu Vadisi Projesinin üzerinde çalışmalar devam ediyor. Şantiye kurulumu başladı.  DSİ şu anda çalışmalarına başlamış durumda. Kanallar açılmaya devam ediyor. Önümüzdeki bahar ve yaz döneminde yetiştirmeyi planlıyoruz. 1.5 kilometre uzunluğunda 400 ve 200 metre eninde olan bir gölet DSİ tarafından yapılacak. Diğer projenin de ihalesi yapıldı. Önümüzdeki hafta çalışmalara başlıyoruz. Marangozlar bölgesindeki esnaflarımızı da mağdur etmeyeceğiz. Proje, tamamlandıktan sonra Seydişehir’in ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.”

SEYYİD HARUN VELİ PROJESİ KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI 2016 YILI İTİBARİ İLE BAŞLIYOR

“Seyidharun Veli Projesi için itirazlara cevap verildi. 2. Askıya çıkacak. Bu kış döneminde kamulaştırma başlayacak.”

ESKİ GARAJ BÖLGESİ PROJESİ İÇİN HEDEF 2016

“Eski Garaj Projemizde ham projeyi hazırladık. İhale süreci de bu kış döneminde hazırlayıp önümüzdeki yaz çalışmalarını başlatmayı hedefliyoruz.”

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINA HIZ KAZANDIRDIK

“2014 yılında 3 km lik bir doğalgaz hattı çalışması yapılmış, 2015 de ise eklemelerle birlikte 55 km lik bir doğalgaz çalışması oldu. Özellikle yıllardır bekleyen Karakavak ve Aktaş mh. gibi mahallelerimizin tamamı doğalgaza kavuşmuş oldu. Ufak tefek eksiklikler için de önümüzdeki yaz döneminde çalışma yapmayı planlıyoruz. Saadetler, Bahçelievler, Anabağlar gibi mahallelerimizin de doğalgaza kavuşturulması için gayret edeceğiz.

Seydişehir OSB de yatırım yapmak için doğalgazın gelmesini bekleyen önemli ölçüde yatırımcılar var. OSB de doğalgazın aktarılması için 3 milyon lira gibi bir maliyet söz konusu. Doğalgazın OSB’ye getirilmesi noktasında çalışmalarımız sürüyor.”

ASFALT ÇALIŞMALARI HER GEÇEN YIL ARTARAK DEVAM EDİYOR

“Bu yıl asfalt ekibini kırsal mahalleler ve merkez olmak üzere iki kısma ayırdık. Doğalgaz hatları geçen yollarda merkez hariç 2014 yılında 500 bin liralık asfalt malzemesi kullanıldı. 2015 yılında ise 3 kat daha arttırdık. Her yıl kotamızı daha da arttırarak devam edeceğiz. 3 Bin 500 metre kare alana sahip Kent Meydanı ise tamamlanmak üzere.”

 

TERMAL SERACILIK İÇİN TALEPLER VAR

“Seydişehir’de termal su için yoğun çalışmalarımız var. Kavak termal kuyusundan sonra bir kuyumuz daha var. Çalışmalarını başlattık. jeoteknik çalışmalarını devam ediyor.

Termal seracılık için de çalışmalarımız olacak.Termal seracılık yapmak için bekleyen yatırımcılar var.”

 

ORGANİZE HAYVANCILIK İÇİN 420 HEKTAR ALAN DÜŞÜNÜLÜYOR

“Seydişehir başlatmış olduğumuz ve özellikle şehir merkezinde  hayvancılık yapanlar; kırsaldan şehir merkezinde profesyonel hayvancılık yapmak isteyenler için ihtisaslı organize hayvancılık  bölgesi oluşturduk. 4 Miyom 200 Bin metrekare’lik büyük bir alan.”

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Bu büyük projeler gerçekleştirildiği zaman hem görsellik, hem de ekonomik anlamda Seydişehir’in çehresinin değişeceğini ifade ederek, “Bu ve buna bunlara benze projeler ile daha iyi sonuçlar alacağız.”

Oldukça verimli geçen toplantıda mahalle muhtarları mahallelerinin eksikliklerini ve istedikleri çalışmaları Başkan Tutal’a ve birim müdürlerine aktardılar. Tutal, eksikliklerin program dahilinde giderileceğini ve 55 mahallenin 55’inde de çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA