• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD İtiraf etti MÜSİADdan bile daha etkisiziz
04 Ekim 2009 Pazar 00:33

TÜSİAD İtiraf etti "MÜSİAD'dan bile daha etkisiziz"

Dün yapılan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç'un
Dün yapılan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç'un

 

"MÜSİAD'dan bile daha etkisiziz" sözleri damgasını vurdu.  

Konsey toplantısında Aydın Doğan'a kesilen vergi cezası oldukça sert tartışmalar neden oldu. Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın "sessiz kalıyoruz" sitemi ile başlayan gerginlik ona destek veren Ali Koç'ın sözleri ile tırmanışa geçti.

 Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç'un olay yaratan konuşması şöyle başlad:“Arzuhan haklı. Bu konuda (vergi) fazla sessiz kaldık. Destek vermemiz, sahip çıkmamız gerekirdi.  TÜSİAD olarak etkimizi kaybediyoruz. Gerektiğinde yumruğumuzu masaya vurmamız lazım.

TÜSİAD’ın yönetim tarzını doğru bulmuyorum. MÜSİAD’dan bile daha güçsüz algılanmaya başladık. Onlar daha çok dikkate alınıyor. Şimdiye kadar bu toplantılara gelmiyordum. Artık gelme niyetindeyim. Ama bu sözlerimden sonra beni konuşturmazsınız” diye sert bir çıkış yaptı.

Ali Koç’un ardından söz alan Turcas Yönetim Kuruulu Başkanı Erdal Aksoy, ise  “Ali kardeşim haklı ama masaya yumruk vurmakla bir şey elde edilmez. Uzlaşıcı ve diyalog halinde politika izlemek gerekir. Başbakan’ın vergi konusunda daha duyarlı olmasını beklerdim. Başbakan’a en azından bu uygulamaların yabancı sermayeyi ürkütebileceği anlatılabilirdi. TÜSİAD’la MÜSİAD’ın karşılaştırılmasını doğru bulmam. Türkiye ekonomisindeki büyüklüğü ortada olan TÜSİAD, raporlar hazırlayan, fikir üreten bir dernek. Şu da doğru; sesimizi daha fazla duyurmak için yeni yöntemler bulmalıyız" şeklinde konuştu.

Sabancı Center'da dün basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ilginç bir öneride bulundu. Yalçındağ, dernek üyesi işadamlarından, aynı zamanda babası olan Aydın Doğan şirketlerine kesilen 4,8 milyar liralık cezalı vergiye karşı açık şekilde muhalefet etmelerini istedi. TÜSİAD Başkanı'nın bu teklifine dernek üyeleri tepki gösterdi.

Edinilen bilgiye göre "Hukuku ve demokrasiyi ilkesel olarak savunursak sorunlar çözülür." diyen bazı işadamları Yalçındağ'ın babası için yaptığı teklifi eleştirdi. Bir üyenin "Doğan'a vergi cezası kesilince ilkelerin hatırlanmasına" karşı çıktığı ve birçok üyeden de destek aldığı öğrenildi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA