• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türmak Türkçe gönüllülerinin yanında
15 Haziran 2011 Çarşamba 13:45

Türmak Türkçe gönüllülerinin yanında

Türmaktan Türkçe Olimpiyatlarına maddi manevi destek

Uluslararası 9. Türkçe Olimpiyatları heyecanı, bütün dünyayı sardı. Tüm ülke çapında olduğu gibi şenliklerin yapılacağı Konya’da da büyük bir heyecan yaşanıyor.

Türk Okulları, Türkiye’yi ve Türkçeyi dünyaya tanıtıyor, Afrika’dan Amerika kıtasına kadar dünyanın dört bir tarafında hizmet veriyor. Türkiye’nin bağrından kopup, dünyanın dört bir tarafına tohum gibi ekilen bu okullar, çok kısa bir sürede meyve vermeye, adları sevgi okulları olarak anılmaya başladı. Bu okullarda okuyan dünya çocukları, “Yedi milyar insanın tek lisanı olarak Türkçeyi’’ sevgiyle, Yunus’un diliyle, Hz. Mevlana felsefesiyle süsleyecekler. Bir dünya buluşması şeklinde geçecek finallerde öğrenciler, Türk kültürüne dair halk oyunları, şarkı, şiir, konuşma yazma, resim, özel beceriler gibi on sekiz ayrı dalda yeteneklerini ortaya koyacaklar. Horon, zeybek oynayacak, şarkılarımızı, şiirlerimizi, mehter marşımızı seslendirecek, Türkçenin kokusunu yayacak, Türkiye’nin ve finallerin bir ayağının Konya’da yapılması nedeniyle, Konya’nın evrensel tanıtımına katkı sağlayacaklar.

Halk ve iş dünyası geçen sene 8.’si düzenlenen organizasyona yoğun ilgi gösterdi. Salona sığmayan coşku daha çok insanın istifade etmesi için bu sene stadyuma taşındı. 130 ülkeden birkaç ay öncesinde başlayan elemelerden sonra final için çocuklar Türkiye’ye geldi. Konya Atatürk Stadyumu’nda 20 ülkeden 50 öğrencinin katılımıyla yapılacak şenlikler için ise sayılı günler kaldı.

22 Haziran tarihleri arasında Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Konya’da gerçekleştirilecek finallerine katılacak öğrenciler, sponsor firmalardan Türmak’ı da  ziyaret edecekler.

Tür-mak Yapı Center, bugün yurt dışında New Jersey USA’da adı bilinen, Çin’de fabrikalar, ortaklıklar ve distribütörlükleri bulunan, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve İspanya’ya kadar uzanan büyük bir firma. Türmak AŞ Genel Müdürü Ali Türkyılmaz; “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 9 yılda 130 ülkeye ulaştı. Bu tesadüf olamaz. Bu çıkılan yol kutlu bir yol. Bu nedenle daha çok güzel şeyler olacağına sevgi, hoşgörü dili olan Türkçemizin çok yakında dünya dili olarak kabul göreceğine canı gönülden inanıyoruz.” dedi. Türkçe Olimpiyatları’nın daha birkaç yıl öncesinde küçük bir adımla başladığı hatırlatan Türkyılmaz “Bugün dünyanın en önemli barış projesi olma yolunda hızla ilerleyen bu organizasyonda, bu gurur tablosunda emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyor, olimpiyatları canı gönülden destekliyoruz.” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA